Yılmaz Pekmezcan'ın sektörel değerlendirmeleri ve yorumları yeniden perakende.org'ta

Uzun bir aradan sonra tekrar yazar kadromuza katılarak sektörel deneyimlerini ve tecrübelerini aktaran Kocaeli Üniversitesi Ulaştırma Yüksekokulu Müdür Yardımcısı, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi Yılmaz PEKMEZCAN'a teşekkür ederiz.

Yılmaz Pekmezcan'ın sektörel değerlendirmeleri ve yorumları yeniden perakende.org'ta

"Perakendeye gönül veren, hizmet eden, üreten, alan, satan, yazan, çizen, okuyan, izleyen, dinleyen, ülkemin güzel insanlarına ve tüm dost ve okuyucularıma, kısacası herkese yine yeniden tüm kalbimle merhabalar.

Sevgili dostlar, uzunca bir aradan sonra ara verdiğim yazılarıma, kendimi ait hissettiğim, harika dostlukları ve hatıraları ile aynı sıcaklıkta bulduğum, ülkemizin perakendesinin gerçek nabzını tutan, ilklerin ve en önemlilerin mecrası olan perakende.org’ta yazmaya devam edeceğim.

On beş yıllık perakende serüvenimin çok önemli bir kısmını oluşturan Ekonomi yayınları, kadrosu, yazarları ve sektörün önde gelen profesyonelleri perakende sektörüne yön vermeye devam ediyor. En dinamik süreçleri ve içinde barındırdığı fırsat ve imkânlarıyla, yeni mezun gençlerimizin ve deneyimli yönetici adaylarımız açısından halen en gözde sektörler arasında ilk sıralarda bulunan perakende sektöründeki tüm gelişmeler, içerikler ve fırsatlara ilişkin en güncel ve gerçek bilgiler bu mecrada sizlerle buluşmaya devam ediyor.

Bugünden itibaren bende sizlerle en güncel konularda önceden olduğu bilgi, içerik ve gözlemlerimi paylaşmaya devam edeceğim. Özellikle son iki yıl içerisinde pandemi krizi ve etkileri ile tüm sektörlerde olduğu gibi yaşamımızda da kökten değişikliklere sebebiyet veren bir zaman dilimini hep birlikte yaşıyoruz. İngiltere, Danimarka gibi bazı ülkelerin özellikle bir takım kısıtlama ve zorunlu uygulamaları hafifletmeye ya da kaldırmaya başlamasıyla birlikte “pandemi” sürecinin bu yaz sonlanacağı gibi görüşler ağırlık kazanmış durumda. Ancak özellikle tedarik zinciri, hammadde tedariği ve tarımsal ürünlere dönük sıkıntıların artarak devam edeceği yönündeki açıklamaları da dikkatlere almak gerek. Bu konu aslında özellikle tarımsal ürünler ile ilgili iklim değişikliği ve kuraklığa bağlı olarak yıllık toplam üründe bariz düşüşlerin kıtlık habercisi olduğu vurgulanmıştı. Tüm bu gelişmeler ışığında perakende sektörünün ve tedarik zincirinin önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Bundan yaklaşık yedi yıl kadar önce yayınevim Ekonomi yayınları perakende.org ve Market dergisinde yazmış olduğum tüm makalelerimi “Perakendenin Rüzgârlı Yolu” adıyla bir araya toplayıp okuyucularla buluşturmuştu. O günden bugüne geldiğimizde özellikle son ki yılda esen rüzgârlar yerini adeta “Fırtına’ya” bıraktı diyebiliriz. Henüz kritik dönemleri aşmış da değiliz. Aksine “ New Digital Normal” olarak adlandırılan yeni dijital normal çağına ( istemeden de olsa) girmiş bulunuyoruz. Bu süreç tam bir geçiş ve karmaşık bir dönemi ifade ediyor. Bu karmaşa, özellikle kurumların geleceğe dönük planları, mevcuda ilişkin bulunmuş oldukları konumu koruma çabalarını zorlaştırmakta. Birde tüm bu gelişmelerin üzerine ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeler ile toplumsal olaylar ve gelişmeler iyiden iyiye kurumsal açıdan perakende sektörü başta olmak üzere tüm iş dünyasının dikkatle takip etmesi gereken önemli bir detay.  Böyle bir dönemde bizlerde elimizden geldiğince, olaylara ve gelişmelere daha yakın açılardan bakmaya çalışarak siz değerli perakendecilere mümkün olduğunca katkı sağlamaya gayret edeceğim. 

Tekrar sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Uzunca bir süredir bu fırsatı bana her daim sunarak sabırla yazılarımı bekleyen Ekonomi yayınları, Perakende.org ailemin ve ÜÇGE’nin kıymetli yöneticilerine teşekkür ederim…"

“ Yaşam gülmeyi, Sevgi hak etmeyi, Vefa unutmamayı, Dostluk sadık kalmayı bilenler içindir… " Mevlana