Vadistanbul AVM iç mimari projesi 3XKO imzası taşıyor

Uluslararası mimarlık firması 3XKO, Benoy firması ortaklığı ile 100 bin metrekarelik Vadistanbul Alışveriş Merkezi iç mimari tasarım projesini hayata geçirdi. Artaş Grubu ve Invest İnşaat ortak girişimi, Vadistanbul Alışveriş Merkezi, eski bir sanayi bölgesi olan ve kentsel dönüşüm programı çerçevesinde yeni baştan düzenlenen Cendere Vadisi’nin merkez noktasında yer alıyor

3XKO Architects, AVM kapsamında bulunan tüm genel mekânların ve mağaza cephelerinin uygulama projesini ve ihale dokümanı projesini alt yükleniciler ile koordinasyon içerisinde sürdürülme görevini üstlendi. 4 kata ve 100 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip proje yaklaşık 250 adet mağazadan ve Cendere Vadisi Ormanı manzarasına hakim, çatı teraslı bir yemek katından oluşmaktadır. Yemek katında aynı zamanda sinema ve oyun alanı konumlandırılmıştır. Proje kapsamında, dış perakende caddeleri yapının bir parçası olarak düşünülmüş, iç ve dış mekanlar birbirine bağlanmıştır. Bununla birlikte, 3XKO Architects, Alışveriş Merkezi’ni İstanbul Seyrantepe Metro İstasyonu’na bağlayan, tek raylı (Monorail) bağlantı istasyonlarının projesini de gerçekleştirmiştir.

 

Vadistanbul AVM’nın ön plana çıkan noktalarından biri, Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alan, Türkiye'nin ise en büyük serbest form çatısına sahip olmasıdır. Yapının en alt seviyesine kadar gün ışığını taşıyan serbest çatı konstrüksiyonu, çelik yapının mimari karakterini vurgulayan, dinamik bir aydınlatma sistemine dönüşerek projenin heykelsi etkisini güçlendirmiştir. 3 ana çıkış noktasına sahip tasarım, kent, akarsu ve orman unsurları üzerine kurulmuştur. Yapının organik şekilli tavan elemanları ile ortaya çıkartılan renk ve yansımalar akarsu algısına atıf yaparken, AVM’nin tüm katlarında, orman dokusuna, doğaya ve doğal formlara güçlü şekilde bağlı tasarım detayları uygulanmıştır.