Unilever Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda “Gezegen için Temiz Gelecek” dedi

Unilever Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda “Gezegen için Temiz Gelecek” dedi

Unilever Türkiye, premier sponsorluğunu üstlendiği Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda “temizliğin geleceğini yeniden tasarlama” hedefiyle ortaya koyduğu Temiz Gelecek Vizyonu’nu (Clean Future) aktardı. Amaç odaklı projelerin ve pozitif etki odaklı iş modellerinin konuşulduğu konferansta Cif, Domestos, OMO, Yumoş, Rinso ve Vim gibi ev ve çamaşır bakım ürünlerinin formüllerindeki fosil yakıtlardan elde edilmiş ham maddeleri, yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş karbon ile değiştirmeyi hedefleyen Unilever Ev Bakım kategorisinin gelecek vizyonu iş dünyası ile paylaşıldı.

 

Bu yıl onuncusu düzenlenen Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda premier sponsorluğu üstlenen Unilever Türkiye, katıldığı oturumda temizliğin geleceğini yeniden tasarlamak için ortaya koyduğu “Unilever Temiz Gelecek Vizyonu”nun detaylarını anlattı. Unilever Türkiye ve Orta Doğu Ev Bakım Kategorisi Lideri Ali Fuat Orhonoğlu’nun Gazeteci Şirin Sever’in sorularını yanıtladığı “Gezegen için Temiz Gelecek” oturumunda, Unilever’in 12 yıllık sürdürülebilirlik yolculuğunun başlamasına yön veren nedenler, gerçekleştirilen ve hedeflenen değişiklikler, Unilever Ev Bakım Kategorisi markalarıyla hayata geçirilen amaç odaklı projeler ele alındı.

 

Daha iyi bir dünya için hepimize düşen büyük sorumluluklar olduğunun altını çizen Unilever Türkiye ve Orta Doğu Ev Bakım Kategorisi Lideri Ali Fuat Orhonoğlu, “Artık iklim değişikliğinin bir krize dönüştüğü konusunda herkes hemfikir. İnsanlardaki bu farkındalık beraberinde aksiyon görme isteği de getiriyor. Her yıl yayınlanan Edelman Güven Barometresi 10 kişiden 7’sinin toplumsal sorunlara karşı iş dünyasının çözüme ortak olmasını beklediğini gösteriyor. Ancak bu durum herhangi bir aktörün tek başına çözemeyeceği kadar büyük. Daha iyisi için verilen çabalar sadece bizim, süreçlerimizin, ürünlerimizin değişimiyle sınırlı kalırsa bir sonuç elde edemeyiz.

 

Şirketlere ve markalara düşen en önemli sorumluluk insanların döngüsel ekonomiyi destekleyebilmesine imkân vermek. Unilever Temiz Gelecek Vizyonu ile bu duruma bir çözüm olmayı hedefliyor; insanlara ve gezegene karşı duyarlı, yüksek performanslı ve erişilebilir temizlik ve çamaşır bakım ürünleri sunmak için temizliğin geleceğini yeniden tasarlıyoruz. Bu çerçevede 2030 yılına kadar hijyen ve temizlik ürünlerimizin formüllerinden fosil yakıtlardan elde edilmiş ham maddeleri çıkartmaya söz verdik. Bunun yerine geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir kaynakları kullanacağız. Karbon kaynaklarını çeşitlendireceğiz. Bu çığır açan strateji için ayırdığımız 1 milyar Avro’luk kaynak ile küresel olarak biyoteknoloji araştırmalarını, atık kullanımına yönelik çalışmaları ve düşük karbonlu kimya çalışmalarını finanse edeceğiz. Ambalajlarımızda daha az plastik, daha iyi plastik ve plastiksiz çözümlere gideceğiz ki buna başladık bile. OMO’da yüzde 100 geri dönüştürülebilir yeni sıvı deterjan şişelerinde yüzde 25 geri dönüştürülmüş plastik kullanıyoruz. Cif de daha az plastik içeren “Cif Yeniden Doldurulabilir Ultra Serum” ile alanında devrim yaratıyor. Ayrıca markalarımızla yürüttüğümüz amaç odaklı projelerle de bu dönüşümü insanları harekete geçirecek, farkındalıklarını artıracak çalışmalara eviriyoruz. Cif’in 2020’den beri devam eden Temizken Güzel, OMO’nun Nisan ayında lansmanını yaptığı “İyilik için Kirlenmek Güzeldir” projeleri güzel birer örnek. Böyle projelerin ve teknolojideki gelişmelerin bu konuda taahhüdümüzü destekleyeceğini düşünüyoruz.” dedi.