Tesco Kipa Gayrimenkul Satın Alma Direktörü Gökçe Orhan

Türkiye genelinde 23 ilde, 175’e yakın mağaza ile hizmet veren Tesco Kipa, çok kanallı, yani Extra mağazalardan online alışverişe; ekspreslerden alışveriş merkezlerine büyümeyi tercih ediyor. Tesco Kipa Gayrimenkul Satın Alma Direktörü Gökçe Orhan, önümüzdeki 12 ay içinde, farklı formatlarda 70’e yakın mağaza açmayı planladıklarını ve bunların çoğunluğunun Süpermarket ve Express olacağının bilgisini veriyor

Tesco Kipa Gayrimenkul Satın Alma Direktörü Gökçe Orhan

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Kipa hangi formatlarda hizmet veriyor?
Kipa; Express, Süpermarket, Hipermarket ve Extra olmak üzere dört farklı formatta hizmet veriyor. Özelliklerini ise kısaca şöyle açabiliriz: Express mağazalar, genellikle şehrin veya kasabanın merkezinde yer alan, kolay ulaşıma sahip ve müşterilerin haftalık veya günlük ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan, özenle seçilmiş yaklaşık 2 bin 700 adet değişik ürün yelpazesine sahip, 150-200 metrekarelik küçük mağaza formatıdır. Kipa Express formatımız Antalya/Çanakkale arasında sahil şeridinde ve Trakya’da yer alıyor. Haziran ayı itibarıyla, sayıları 88’e ulaştı. Süpermarketler, 400 – 2 bin metrekare arasında değişen ölçülere sahip ve minimum 7 bin 500 adet ürün seçeneklerini ve hizmet reyonlarını bir arada sunuyor, müşterilerimize haftalık ve günlük alışveriş ihtiyacını karşılama fırsatı veriyor. Hipermarketler ve Extralar, alanları 2 bin ila 7 bin metrekare arasında değişen 55 hipermarketimiz ve Extra adı verdiğimiz mağazalarımız var. Bu mağazalarımızda elektronikten giyime, yiyecekten optiğe kadar yaklaşık 36 bin ürün sunuluyor. Özellikle müşterilerimizden aldığımız geribildirimler, hipermarketlerimiz ve Extra mağazalarımızın, özellikle bayram ve özel günler için alışverişte “tek adres” olarak algılandığını gösteriyor.

Kipa, Hipermarket formatında mağazaları ile biliniyor. Değişik formatlarda büyüme konusundaki stratejinizin bir sebebi var mı?
Türkiye’de 2 bin metrekare ve üstü satış alanı olan en fazla mağazaya Tesco Kipa sahip. Operasyon modeli açısından büyük mağazacılık formatı 8 yıl içinde hızlı büyümemize olanak tanıdı. Müşteriyi dinleyen, taleplere ve tüketim alışkanlıkları değişikliklerine hızlı cevap verebilen bir yapıya sahibiz. Türkiye’de tüketici, özellikle gıda ürünlerinde daha sık alışveriş yapmayı tercih etmeye başladı. Biz de tüketiciye mümkün olan en yakın konumlarda hizmet verebilmek için farklı formatlarda mağazalar geliştirmeye başladık. Türk kentleri oldukça yoğun bir yapılaşma modeli ile oluşmuş durumda. Bu yoğun kent dokusu ve mülkiyet yapısı sebebiyle, küçük formatlarda mağaza geliştirmek için bina arzı çok daha fazla.

Neden Süpermarketlerle büyümeyi tercih ediyorsunuz?
Asıl tercihimiz çok kanallı, yani Extra mağazalardan online alışverişe; ekspreslerden alışveriş merkezlerine büyümek. Ancak kısa ve orta vadede, Süpermarket ve Express formatına özel bir önem atfediyoruz. Zira süpermarket formatları, metrekare itibarıyla özellikle şehirlerde çok daha fazla tercih ediliyor. Bunun nedeni, öncelikle modern hayatın yoğunluğunda, tüketicinin yakınında mağaza araması. Ayrıca süpermarketler, çeşitli ürün seçeneklerini bünyesinde barındırarak, hızlı ve kolay alışveriş imkanı tanıyor. Bu sebeple Süpermarket ve Express formatında büyümek önceliklerimiz arasında.

Peki, Süpermarketlerle büyüme planlarınız içerisinde hangi şehirler öncelikte?
İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin yanında, potansiyel gördüğümüz her ölçekte il ve ilçede yer almayı planlıyoruz. Örneğin yakın bir zamanda Bursa’ya bağlı Mustafakemalpaşa ilçe merkezinde yeni bir Süpermarketimizi hizmete soktuk.

Bu lokasyonları nasıl belirliyorsunuz?
Mağaza açacağımız konumları belirlerken çok detaylı ve titiz bir çalışma yürütüyoruz. Araştırma ekiplerimiz ile hedef müşteri kitlesi özellikleri, nüfus veriler, proje lokasyonunun ulaşılabilirlik analizleri, otopark ihtiyacı, toplu taşım hizmetleri ile ilişkileri, rakiplerin konumları, toplam pazar büyüklüğü ve bizim alabileceğimiz pazar payı, mağaza yerleşim şeması, o mağazada sergileyebileceğimiz ürün çeşitliliğine kadar birçok farklı kriter dikkate alınarak karar veriyoruz.

Son bir yılda kaç Süpermarket açtınız?
Mart 2011- Şubat 2012’yi içeren son mali yılımızda toplam 11 Süpermarket ve 8 Express açtık. Şu an itibarıyla, 88 Express’imiz ve 31 Süpermarketimiz var. Ayrıca, son bir yılda,  Ardaş’a ait 19 küçük formatlı mağazayı da bünyemize katarak, Trakya’daki varlığımızı güçlendirdik.

12 ay içinde yaklaşık 70 mağaza daha açacak

2012 sonuna kadar hedefte kaç süpermarket daha açmak var?
Halka açık bir şirket olarak bu konuda çok spekülasyon yapmak istemem, ancak önümüzdeki 12 ay içinde, farklı formatlarda 70’e yakın mağaza açmayı planlıyoruz. Bunların çoğunluğunun Süpermarket ve Express olacağını söyleyebilirim.

Hangi şehirlerde, özellikle şehir merkezine girmek istiyorsunuz?
En başta İstanbul… İstanbul’da ilk mağazamız, Kurtköy’deki Kipa Extra’mız olduğu için, İstanbullular bizi ilk defa hipermarketlerimizle tanıdılar. Oysa Ataşehir’den Bahçeşehir’e; Beykent’ten Sancaktepe’ye Süpermarket mağazalarımızla semt düzeyinde yer alıyoruz artık. Ancak elbette önümüzdeki yıllarda, daha çok ildeki müşterilerimiz için, daha ulaşılır olmak istiyoruz. Mağazalarımızın bulunduğu 23 ilin çoğunda şehir merkezinde varız. İzmir’de ise her mahallede en az bir Kipa var.

Elinde mağazası olan, neden size versin önce?
Kipa, kurumsal bir kiracı. Uzun dönemli kira antlaşmaları yaptığımız için mal sahipleri ile ilişkilerimizde çok dikkatliyiz. Kipa’nın mağaza açtığı gayrimenkul, ekstra değer kazanıyor. Eskiden mal sahipleri kurumsal bankaları kiracı olarak görmek isterdi, şimdi Kipa’yı istiyorlar. Zira sadece sorumlu bir perakendeci, güvenilir bir kiracı değil; iyi bir komşuyuz. Süpermarketlerimizde enerji tüketimini azaltacak yöntemler kullanıyor, çeşitli toplum projeleriyle içinde bulunduğumuz topluma hizmet ediyoruz.

İdeal lokasyon sizce nasıl olmalı?
Müşterimizin bizi görmek istediği ve bize kolay ulaşabileceği her yer, bizim için ideal. Şu an öncelikli hedefimiz, 400 – 500 metrekare satış alanı sunan ve müşterilerimizin kolay ulaşabileceği lokasyonlar.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.