Siber saldırılara karşı hazır mısınız?

Siber saldırılara karşı hazır mısınız?

İnternette mağaza açtınız, müşterileriniz de size güvenerek hem kişisel bilgilerini hem de kredi kartı bilgilerini verdiler. Bir süre sonra bir hacker sizin üzerine titrediğiniz müşterilerinizin verilerini ele geçiriyor.

Bu durumda ne yapacağınızı biliyor musunuz?

‘’2020 Türkiye Siber Risk Algı Araştırmasına’’ göre ülkemizde işletmelerin %78’i saldırı ile karşılaşmadan siber suçlara karşılık bir aksiyon almadığını ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’ya düzenlenen siber saldırıların %77’si Türkiye’ye yapılırken, dünya sıralamasına bakıldığında siber saldırılara en fazla uğrayan ülkeler arasında Türkiye 3. sırada yer alıyor.

Siber saldırılar, yaygınlaşan internet kullanımıyla birlikte hızla artan ve şirketlere, şahıslara hatta devletlere zarar verebilen online saldırılardır. Hacker adı verilen kişiler tarafından gerçekleştirilen bu saldırılarla bilgisayarlar ele geçirilebiliyor ve gizli belgelere, verilere, banka hesaplarına kolayca ulaşılabiliyor. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber ne yazık ki siber saldırı oranları da oldukça arttı ve ülkemiz de bu saldırılara karşı büyük risk altında. Bu saldırılar kişilere yapılabileceği gibi kurumlara yönelikte yapılabiliyor. Örnek vermem gerekirse; yaygın bireysel müşterileri olan bir kurumun siber saldırıya uğraması ve müşteri bilgilerinin, ödeme araçları bilgilerinin çalınması, maddi kayba neden olabileceği gibi güven kaybı kaynaklı ticari sorunlar oluşturabilecektir.

Her gün birçok firma ve şahıs siber saldırılara maruz kalırken, bu saldırılar solucan, trojen, sahte mailler ve linkler üzerinden yapılıyor. Günümüzde irili ufaklı birçok şirket siber saldırılara karşı önlem almak için milyonlarca lira yatırım yapıyor. Dijitalleşen dünyada şirketlerin tüm verileri, sanal ortamda saklanırken onları güvence altına almak büyük önem taşıyor. Risk hep var olacaktır. Tüm bu riskleri minimize etmek ve en az zararla kurtulmak adına sigorta yaptırmak artık bir zorunluk durumundadır. İş dünyasının siber saldırı sigortası konusunda bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum.

Şirket içerisinde siber güvenlik yatırımlarını ne kadar yüksek tutarsak tutalım dünyaca ünlü markaların bile bazı dönemlerde bu tarz saldırılara maruz kaldığını görebiliyoruz. Bu sebepten dolayı işletmelerimize ‘’Siber Saldırı Sigortası’’ yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Böylece oluşabilecek siber saldırıdan sonra yapılması gereken işlemler, sigorta kapsamında uzman ekipler tarafından yapılır ve oluşabilecek maddi zararlarınızı en aza indirebiliriz.

Siber Saldırı Sigortası Neleri Karşılıyor?

Kişisel Verilerin Korunmasıyla İlgili İdari Para Cezaları: Siber saldırıya uğrayan sigortalı KVKK hükmünce devlet tarafından idari para cezasına çarptırılmaktadır. Poliçede belirtilen limitler dahilinde bu ödemeler yapılır.

Bilgi ve Güvenlik Gizliliği Sorumluluğu: Sigortalının korumakla yükümlü olduğu kişisel verilerin kaybı, ifşası ve 3. kişilerden gelebilecek tazminat taleplerinin poliçe limiti çerçevesinde ödenmesi yine teminat kapsamında yer alıyor.

Veri İhlali Masrafları: Korunmakla yükümlü olunan 3. kişilerin kişisel bilgilerinin çalınması durumunda, poliçe limitli dahilinde hukuki hizmetler, bilgisayar uzmanı hizmetleri, bildirim masraflarının karşılanması sağlanıyor.

Sigorta Ettirenin Veri Koruma Hasarı: Veri varlığının bozulma, imha, silinme veya zarar görmesi üzerine eski haline geri döndürme işlemlerinin yapılması. Veri varlığına yeniden erişim sağlanması için yapılacak masraflar ve zararların ödenmesi teminat altındadır.

Sigorta Ettirenin İş Durması: Siber güvenlik ihlali nedeniyle sigortalının bilgisayar sistemlerinin durması sonucunda oluşabilecek iş zararları limitler çerçevesinde tanzim edilmektedir.

Fidye Hasarı: Sigortalının, fidye ödemesi yapılmadığı takdirde bilgisayar sistemlerindeki verilerinin yok edileceği veya tahrip edileceği tehdidiyle talep edilen fidyelerin ödenmesi. Fidye hasarı KOBİ segmentindeki işletmelerde en çok görülen hasarlar arasında yer alıyor.