Sektör “Yerli Market Haftası”na tam puan verdi

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Yerli Market Haftası, üretici, tedarikçi ve yerli perakendecileri bir araya getirerek birlik, beraberlik ve dayanışma mesajı verdi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin finali ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un katılımıyla gala yemeği ile son buldu

Sektör “Yerli Market Haftası”na tam puan verdi

31 Ocak-1 Şubat günlerinde Hilton Convention Center’de düzenlenen Yerli Market Haftası, sektörün yoğun katılımına sahne oldu. Yerel ve yerli işletmelerin birbirlerini tanımaları, dayanışma ve paylaşımda bulunmaları amacıyla oluşturulan İstanbul PERDER ve PİN Grup tarafından düzenlenen etkinliğin bu yılki teması “Paylaşmak” oldu. İstanbul PERDER Başkanı Sayın Ramazan Ulu: “Yerli Market Haftası'nı planlarken artık çok daha iyi iletişim kurduğumuziş ortaklarımız olan tedarikçi firmalarımızla birlikte, daha farklı bir formatta birebir görüşmelere imkân tanıyan bir yapıda, PIN grup işbirliği ile verimli bir proje tasarladık. Bugün, bu hedefimizi gerçekleştirmiş olduğumuzu görmek bizi son derece mutlu ediyor.” sözleriyle etkinliğin oluşturduğu dinamik atmosfer sayesinde sağlanan sinerjiye vurgu yaptı.

 

Etkinlik dayanışma ve paylaşma ortamına sahne oldu

Yerli Market Haftası, sağladığı birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşma ortamıyla da sektörden tam puan aldı. İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, bu dayanışma ortamını şu sözlerle değerlendirdi: “Yerli Market Haftası’ndaki bu dayanışmamız, hem tedarikçi hem perakendeci hemde distribütörlerimizinbüyük destekleri sayesinde dahabüyük bir anlam kazandı. Bu yıl da satın almacılarımızın Yerli Market Haftası’nda çok etkin bir şekilde yer alması ve görüşmeler gerçekleştirmesi sektör temsilcileri tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Özellikle panel ve gösteri alanının fuarla iç içe olması, insanların sürekli temas halinde olduğu, temponun hiç düşmediği ve sürekli hareketin sağlandığı bir ortam oluşturulması, Yerli Market Haftası'nı çok farklı kılıyor. Bizim izlenimlerimiz ve aldığımız tepkiler etkinliğin son derece verimli, hedefine ulaşan bir organizasyon olduğu yönünde. Katılımcı firmalarımızla gerçekleştirdiğimiz memnuniyet anketimiz de bu seneki organizasyondan herkesin son derece memnun kaldığını gösteriyor.”

 

Güngör Uras yerel marketlerin ekonomideki önemine değindi

Yerli Market Haftası’nın ilk gününde, Veysel Diker’in eğlenceli sunumu, tiyatro gösterileri ve renkli yarışmaların yanı sıra katılımcıların stant ziyaretleri ve yoğun B2B (işletmeden-işletmeye) iş görüşmeleri sayesinde oldukça verimli bir atmosfer oluşturuldu. Program içeriğinde sunucu Berfu Güven’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Perakende Ekonomisi” panelinin konuğu duayen gazeteci Güngör Uras oldu. Uras: “Türk ekonomisinin nabzını perakende kesim tutuyor. Bu alandaki iniş ve çıkışlar Türk ekonomisindekiiniş ve çıkışları da gösteriyor. Bu noktada yerelliğin Türk ekonomisi için büyük önem taşıdığına inanıyorum. Nielsen’in raporuna göre, yerel marketler son dönemde her şeye rağmen büyümeyi sürdürüyorlar. Türkiye ekonomisinde yavaşlamanın görüldüğü bu süreçte çift haneli olarak büyümeye devam ediyor olmaları oldukça umut verici.” sözleriyle yerel marketlerin sektördeki önemine değindi.

 

Etkinliğin ikinci gününde ise, katılımcılar interaktif olarak yer aldıkları yarışmalarla birbirlerini yakından tanıma fırsatı buldular. Üçler İnsan Kaynakları Yöneticisi Yasemin Parlak moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Geleceğin Paylaşımında Perakendeci ve Tedarikçilerin Rolü” panelinde, Özen Grup İcra Kurulu Başkanı Cemal Özen, Hakmar Yönetim Kurulu Üyesi İsa Albayrak, Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü ve Şenpiliç Genel Müdür Yardımcısı Faik Üçer bir araya gelerek sektörün değerlendirmesini yaptı.

 

Gala yemeğine Mehmet Ersoy katıldı

Etkinliğin finalinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un katılımıyla gerçekleşen gala gecesi yemeği düzenlendi. İstanbul PERDER’in 11’inci yılına özel olarak kesilen pastanın ardından etkinlikte sahne alan sanatçı Bülent Serttaş, katılımcıların doyasıya eğlendikleri geceye renkli performansıyla damga vurdu.

 

Memnuniyet oranı yüzde 96

41 farklı market zincirinin bir araya geldiği Yerli Market Haftası’na toplam 2 bin 816 ziyaretçi katıldı. Etkinlik boyunca özel alanda yapılan 344 planlı B2B görüşmesinin yanı sıra, yaklaşık 500 B2B görüşmesi de katılımcı stantlarında gerçekleşti. 203 tekil firmanınziyaretçi olarak yer aldığı organizasyonda Surveyontablet teknolojisiyle gerçekleştirilen saha anketine göre yüzde 96 oranında memnuniyet sağlandı.