Şalgamder Yönetim Kurulu üyelerini belirledi

Şalgamder Yönetim Kurulu üyelerini belirledi

Şalgam Üreticileri Derneği’nin(ŞALGAMDER) 4. Olağan Genel Kurulu Seçiminde Selahiddin Nas 3’üncü kez Yönetim Kurulu Başkan’ı Seçildi.

Şalgam üretiminin, tüketiminin, bilinirliğinin Türkiye de ve Dünya’da arttırılmasına katkıda bulunmak, ihracatına destek sağlamak amacıyla 2013 yılında kurulan ve faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren Şalgam Üreticileri Derneği’nin (ŞALGAMDER)   4. Olağan Genel Kurul’u toplantısı tamamlandı. Başkanlık seçiminin yapıldığı toplantıda Selahiddin Nas’ın 3’üncü kez yönetim kurulu başkanlık görevini devam ettirmesine  oy birliği ile karar verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Selahiddin Nas, Yönetim Kurulu üyelerine ve derneğe bağlı üye şirketlere değerli katılımları ve katkıları için teşekkür etti. Şalgamın işlevsel bir ürün olma özelliği ile insan sağlığına katkılarını her fırsatta vurgulayacaklarını, sağlıklı içecekler kategorisinde yer alan şalgamın üretim ve tüketim alanındaki bilinçlendirici çalışmalar ile sürdürülebilir gelişmesine yön vermeye devam edeceklerini belirtti. Şalgam sektörünün her yıl büyüdüğünü, özellikle pandemi döneminde yurt içi ve yurt dışı satışlarının artması ile şalgamın global bir içecek olma yolunda ilerlediğini  yıllık 60 milyon litre dolaylarında olan şalgam üretiminin 18 milyon litresinin 46 ülkeye ihraç edildiğini belirten Nas, sektörümüzde çalışan ortalama 20 bin kişinin de bu gelişimde emekleri olduğunu dile getirerek gelişime katkıda bulunan herkese teşekkürlerini  bir kez daha iletti.

Bilimsel çalışmalarla faydalarının herkes tarafından bilinen  ve tanık olunan şalgamın pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirme fonksiyonu ile en çok tüketilen içecekler arasında yerini almıştır. Fenolik bileşikler ve özellikle antosiyaninler içermesi nedeniyle antioksidan etkisi ile hücreleri yenilediğini, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğunu hatırlattı.

Obezitenin arttığı günümüzde şalgamın sağlıklı beslenme alışkanlıklarına hizmet ettiğini 100 gr şalgamda 20 kalori içermesi, doğal probiyotik olma özelliği ve  , sindirimi kolaylaştırması  diyetisyenlerin sıkça önerdiği temel  ürünler arasında olduğunun altını çizdi.

“11 Ayın Sultanı Ramazan “ ayında sofraların vazgeçilmez içeceğinin geleneksel kültürümüzden gelen “Şalgam“ olduğunu belirterek , kültürümüze sahip çıkalım mesajını vererek konuşmasına devam ederek “Sağlıklı ve Mutlu Ramazan Ayı “ temennisinde bulundu.

Şalgam Üreticileri Derneği’nin (ŞALGAMDER)   4. Olağan Genel Kurulu  30/03/2021 tarihinde  Adana Sheraton Otelde Adana, Konya, Ankara, İzmir, Mersin, Hatay, vs diğer illerde üretim gerçekleştiren derneğe kayıtlı 20 üyenin katılımı  ile gerçekleştirildi.  Dernek faaliyet raporu ile denetim kurulu raporunun görüşülmesi ve oylanarak ibra edilmesinin ardından 2021-2023 dönemi yönetim kurulu seçimi yapıldı.

Selahiddin Nas’ın (Kilikya) Yönetim Kurulu Başkanlığında, Murat Tanır (Serafressh),

Nedim Günseven (Günseven ), Emre Göde(Ali Göde), Musa Kılavuz (Doğanay),  

Yönetim Kurulunun  Üyelikleri  ilan edildi.