Rockwell Automation yeniliklere yön veriyor

Rockwell Automation yeniliklere yön veriyor

Dijital personel üretkenliğini gündemine alan Rockwell Automation teknolojide insan imkanlarını genişletmeye yönelik vizyonu ile teknolojinin güçlü yönlerine bağlı, hevesli bir işgücü hedefliyor. Bu kapsamda dijitalleştirme girişimlerine yön vererek, çalışanların yeni ortamlarında gelişmelerini sağlıyor.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 2025’e kadar dünya genelinde dijitalleşme eksenli yaklaşık 12 milyon yeni işe ilişkin net bir kazanç öngörüyor. Günümüzde teknoloji hem üretimde daha fazla verimliliği, esnekliği ve yeniliği destekleme hem de çalışanların kapasitelerini geliştirme gibi iş hedeflerini karşılamak için kullanılıyor. Öte yandan iş yaşamında düşünme ve sorun çözme gibi insan becerilerine olan talep artıyor. “İnsanın Yapabileceklerinin Genişletilmesi” projesiyle alanında öne çıkan Rockwell Automation insanın yapabileceklerini genişletmek için insanların hayallerini ve makinelerin zekalarını birleştiriyor. Bir üretim ortamında insanları, makineleri ve veriyi buluşturan proje sayesinde çalışanları daha etkin ve üretken hale getiriyor.

“ Teknoloji uygulamalarında çalışanların geri bildirimlerine imkan tanınmalı”

Teknolojinin mevcut olduğu yerlerde çalışanları dijitale uyum sağlama konusunda güçlendirmenin teknolojik olduğu kadar kültürel de bir dönüşüm olduğunu ifade eden Rockwell Automation EMEA Başkanı Susana Gonzalez dijitalleştirme girişimlerini desteklemekle görevli liderler için, çalışanların yeni ortamlarında gelişmelerine yardımcı olma konusunda bazı kritik bileşenlerin olduğuna işaret etti.  “Teknolojinin değeri yalnızca özelliklerde değil, aynı zamanda kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyimindedir” diyen Susana Gonzalez konuşmasına şöyle devam etti: “Uygulanan çözümler kullanıcının yaşamını kolaylaştırarak iş tatminini artırıyor mu?  Teknoloji uygulamaları ilk seferinde nadiren kusursuzdur, bu nedenle çalışanların onlar için yararlı olan ve onları engelleyen şeyler hakkındaki dürüst geri bildirimlerini paylaşmalarını sağlayan geri bildirim döngülerine imkan tanımak önemlidir. Üretim tesislerimizden birine yaptığım bir ziyarette çalışanların farklı makinelerdeki deneyimlerini kolaylıkla ‘mutlu’ veya ‘üzgün’ yüzler bırakarak değerlendirebildiklerini ve bunun, iş tatmini konusundaki iyileştirilebilecek alanları belirlediğini gördüm. Ne harika bir fikir!”

“Yaratıcılığa imkan tanıyarak, beceri dönüşümünü desteklemeliyiz”

Dijital çağla başa çıkmak yeni becerilere ihtiyaç olduğunu aktaran Susana Gonzalez “Çalışanların iş yeri dışında geliştirdikleri dijital becerilerden nasıl yararlanıyoruz? Teknoloji, iş dışındaki yaşamlarımıza daha çok nüfuz ettikçe, kişiler boş zamanlarını kodlama, tasarım, veri analizi, hatta sanal gerçeklikle oyun oynamayı içeren etkinliklerle meşgul olarak geçirebilir. Hobiler ve ilgi alanlarının çalışanların profesyonel uzmanlıklarını iyileştirmek için nasıl birleşebileceğini göz önünde bulundurarak bunlardan yararlanabilir misiniz? Bu fırsatları mülakatlarda ve kariyer planlama görüşmelerinde ne sıklıkla tespit edebiliyoruz? Makinelerin taklit edemeyeceği bazı insan nitelikleri vardır. Liderler olarak bu nitelikleri teşvik ederek çalışanlarımızın farklılık yaratan kişiler olarak bunları benimsemelerine yardımcı oluyor muyuz?  Süreçlerimize engel olmayan ancak bunların işimize yaramasını sağlayan bir kültürü ve süreç verimliliğine yön veren ve karar verme hızımızı artıran sürekli bir iyileştirme anlayışını nasıl destekleriz?” diye konuştu.

“Değişim çalışanların katkıda bulunmaya istekli olduğunda görülür”

Çalışanlarla iletişimin önemine dikkati çeken Gonzalez, “ Birçok başka şey gibi yenilikte de onu neden yaptığınız önemlidir. Değişimin iş üzerindeki etkileri yalnızca çalışanlar desteklediğinde ve kendilerini kuruluşun başarısına katkıda bulunma konusunda yetkin hissettiğinde görülür. Liderler, dijital teknoloji sayesinde mümkün olanlar ve bu yeteneklerin herkesin gözünde nasıl algılandığı hakkında dikkatlice düşünme konusunda güncel bilgilere sahip olarak teknolojinin kuruluşa olumlu, güçlendirici bir katkıda bulunmasını sağlamak için kritik bağlantılar oluşturabilir” dedi.