Ramazan ÜLGER; "Türkiye’nin sigorta ihtiyaçlarına 360 derece hizmet sağlıyoruz"

Ramazan ÜLGER; "Türkiye’nin sigorta ihtiyaçlarına 360 derece hizmet sağlıyoruz"
  1. Bize kısaca ÖzserNEO firmasını anlatır mısınız?  

ÖzserNEO, 1981 yılından bu yana hizmet veren, kurulduğu ilk günden beri kalite standartlarını en üst noktaya taşımayı ilke edinmiş misyonu çerçevesinde, her zaman ‘’İstikrar ve Güven’’ mottosuyla hareket etmiş bir sigorta ve reasürans brokerliği şirketidir. Ayrıca 41 yıllık tecrübesi ile Türk sigortacılık sektöründeki en önemli dağıtım kanalı şirketlerinden biridir

ÖzserNEO olarak, 2020 senesinde ürettiğimiz 700 binin üzerinde poliçe, 170’in üzerinde şube ve 40’tan fazla ana ürün çeşitliliğimiz ile sigortacılık sektörüne en fazla katma değer sağlayan şirketlerden biriyiz. Ayrıca, reasürans lisansımız sayesinde bireysel ve kurumsal müşterilerimize ürettiğimiz poliçeler dışında; piyasa tarafından talep edilen ancak henüz pazara girmemiş olan çeşitli sigorta ürünlerini de yurt dışından getirerek Türk pazarına sunuyoruz. Bu özelliğimizle de sadece müşterilerimize poliçe sunmak yerine onların ihtiyaçlarını belirliyor ve yüzde yüz sigorta hizmeti veriyoruz diyebilirim.  

  1. Sigorta sektöründeki faaliyet alanlarınız nelerdir? Yaptığınız işi nasıl tanımlarsınız?

Hemen hemen her sigorta branşında hizmet veriyoruz. Araç sigortalarından sağlık sigortalarına, nakliyat sigortalarından sorumluluk sigortalarına, konut sigortalarından işyeri sigortalarına, yangın sigortalarından finansal sigortalara kadar 40’dan fazla ana ürün çeşidimiz bulunuyor. Ürün çeşitliliğimiz ve şubelerimiz sayesinde bireysel ve kurumsal tüm müşterilerimizin sigorta ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

ÖzserNEO olarak, online sigortacılık alanında da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 2021 yılında sigortacılığın Insurtech alanında da yatırımlarımızı arttırdık. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız ‘’dijipol.com’’ markamızı hayata geçirdik ve yakın zamanda lansmanını yapacağız. Dijipol.com şirketimizin  ‘’online sigortacılık platformu’’ olarak konumlanıyor. Sigorta yaptırmak isteyen kişiler, site sayesinde online olarak teklif alıp, karşılaştırıp, anında satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Sektörün artık, tüketici ihtiyaçlarına dijital ortamda da cevap verebilecek çözüm ortaklarına ihtiyacı var.  Dijital satış kanallarından teklif ve satın alma sayıları gün geçtikçe artmakta bu artış hızla devam edecektir.

Sigortacılık hem zor hem de zevkli bir sektör. Zor kısmını şöyle açıklayabilirim; müşteriye bir ürün değil aslında bir hizmet sunuyorsunuz. Bu hizmet de onun hayatını, birikimini ya da önemsediği herhangi bir şeyi güvence altına almak oluyor. Genel olarak kişiler ya da kurumlar sigortanın önemini hasar ile karşı karşıya kaldığında anlayabiliyor. Bizim sektörümüzde esas olan müşterinin mağdur olacağı noktaları hesaplayabilmek ve mağduriyetini kapsam altına alabilmek. Bu işimizin hem zor, hem de bizi en mutlu eden tarafı diyebilirim.

  1. İki yıla yakın zamandır pandemi dönemindeyiz ve doğal afetler son yıllarda çok daha sık yaşanıyor. Bu durumların sigorta sektörüne yansımaları nasıl oldu?

Sigorta sektörünün faaliyet konusu ve temel amacı, kurum ve bireylerin olağanüstü durumlarda yaşayacakları maddi sorunlarını hafifletmek,  gidermek, kaybolan değerlerini yerine koymalarına destek olarak iş ve hayat akışlarını devam ettirmelerini sağlamaktır. Bu anlamda pandemi veya diğer doğal afetler sigorta farkındalığını ve sigortaya olan ilgiyi artırmaktadır.

Özellikle pandemi teminat dışı olmasına rağmen, sigorta şirketlerinin sigortalılara destek olmak için aldıkları karar ile pandemiden kaynaklı sağlık giderlerini karşılamaları sağlık sigortalarına olan ilgiyi daha da arttırdı. Yaşanan deprem ve sel gibi doğal afetler ise deprem ve yangın sigortalarına olan ilgiyi artırmakta.yaptığı

  1. Sağlık sigortalarında bireylerin eğilimleri ne durumda? Talepler nasıl seyrediyor?  

Sağlık sigortaları isteğe bağlı bireysel sigortalar arasında en çok sorgulanan, araştırılan ve satın alınan poliçe türüdür. 2020 yılı sonu itibariyle özel sağlık sigortasının tüm branşlarında sigortalı kişi sayısı 6.382 bin kişidir. Bu kişilerin %34’ü grup poliçesi kapsamında olup işverenler tarafından çalışanlarına yaptırılmıştır. 2021 Ağustos sonu itibariyle sağlık sigortalı kişi sayısı 7.548 bin kişiye yükseldi. Yani Ağustos 2020’ye göre büyüme oranı %25 artmış durumda. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası alan kişilerin Ağustos 2020’ye göre büyüme oranı ise %34. Rakamlarda ki bu yükselen ivme,  bu branştaki poliçe sayısının artmaya devam edeceğini gösteriyor diyebiliriz.

Şunu da çok net ifade edebilirim ki; özel hastanelerin sayısının çoğalması ve SGK’lı hastalardan alınan fark ücretlerinin artması; SGK’lı hastaların özel hastanelere ödeyeceği farkları karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortasına olan ilgiyi de arttırdı ve bu poliçe sahibi sigortalı sayısının sürekli artmasına da neden olmaktadır.

  1. Pandeminin de etkisiyle tetiklenen ekonomik dalgalanmalar şirketleri derinden etkiliyor. Şirketler sigorta anlamında neler yapmalı, hangi stratejileri izlemeli?

Pandeminin etkilediği iş kollarında yaşanan sorunları; işyerlerinin kapanması, müşterilerinin azalması veya satışlarının düşmesi, alacaklarını tahsil edememeleri gibi birçok nedene bağlayabiliriz. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen bu kadar büyük bir krizde, tek başına bireylerin, işletmelerin veya sektörlerin krizin altından kalkması mümkün değil. Bu krizin altından kalkmak ancak devlet desteği ve koordinasyonu ile sağlanabilir. 

Pandeminin etkisini azaltmak için bireyler sağlık sigortası, büyük işletmeler ticari alacak sigortası, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ise devlet destekli ticari alacak sigortası, kefalet sigortası ve bina tamamlama sigortası gibi branşlarda sigorta yaptırabilirler.

Şunun önemle altını çizmek isterim ki; bireyler ve şirketler sigorta anlamında sağlıklarına, evlerine, işyerlerine, araçlarına teminat veren poliçelerini almaktan vazgeçmemeli, sigortası olamayanlar da sigorta poliçelerini yaptırmalıdır. Pandemiden dolayı kişi ve işletmelerin sağlık ve ekonomik sorunlarla yüz yüze gelme riskleri çok yüksektir. Riskin bu kadar pik yaptığı bir dönemde yukarıda belirttiğim sağlık ve varlıklarında meydana gelebilecek zararları kendi bütçelerinden karşılamaları mümkün olmadığı için böyle zamanlarda sigortaya daha çok ihtiyaç vardır.

  1. Doğal afetlere ve iklim krizlerine karşı çiftçiler için sigortalar mevcut mu?

Evet, tabii… Çiftçilerimize özel devlet destekli tarım sigortalarımız mevcut. Biraz daha detayına girmem gerekirse; dolu ve don sigortası, sera sigortasından ilçe bazlı kuraklık sigortasına, büyük ve küçükbaş hayvancılık sigortasından arıcılık sigortasına, kümes hayvanları sigortasından balık çiftlikleri sigortasına kadar pek çok branşımız var. Çiftçilerimiz bu sigorta ürünleri sayesinde hem doğal afetlere hem iklim krizlerine karşı önlemlerini alabilirler.

  1. Sigorta sektöründe sizi diğerlerinden ayıran nedir, hangi yönlerinizle farklılaşıyorsunuz?

Farklılaştığımız birçok neden sıralayabilirim; Öncelikle 170’den fazla şubemiz mevcut. Bu da hemen hemen Türkiye’nin her yerinde olmamıza ve herkese dokunmamıza imkân sağlıyor. Bununla beraber 350’nin üzerinde ve kendi alanında uzman çalışanımız bulunuyor. Ayrıca dijitalleşmenin önemini yıllar öncesinden ön görerek yatırım ve çalışmalarımızı buna göre şekillendiren bir şirketiz. Bu bilinçle kurduğumuz MegaCode Yazılım ve Ticaret A.Ş. isminde bir yazılım şirketimiz mevcut. MegaCode sayesinde hem insurtech alanında, hem de sigorta teknolojilerine dair yazılımla ilgili her konuda ki süreç yönetimini kendi içimizde gerçekleştiriyoruz. Bu sayede müşterilerimize sözleşmemiz bulunan 29 Sigorta Şirketinin ürünlerinin teklifini ve poliçesini anında sunabiliyoruz. Aynı zamanda yukarıda da bahsettiğim gibi dijipol.com markamız sayesinde müşterilerimize online olarak ulaşıyoruz.

Kısacası diyebilirim ki; ÖzserNEO’nun sektördeki rakiplerinden ayrıştıran en önemli özelliklerinden başında hem yaygın şube ağımız sayesinde geleneklerine bağlı müşterilerimizle kurduğumuz birebir iletişim,  hem de online satış platformumuzla genç jenerasyonun ihtiyaçlarını karşılayan hibrit yapımız gelir. Yani tüm Türkiye’nin demografik yapısına ve sigorta ihtiyaçlarına uygun platformlarız ve zengin ürün çeşitliliğimiz ile 360 derece hizmet veriyoruz.

  1. Yeni ürünleriniz mevcut mudur? 

Son zamanlarda Türk pazarının ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz 2 farklı ürünü sizlerle paylaşabilirim. Öncelikle ‘’Commercial Criminal Insurance – Ticari Suç Sigortası’’ ürünümüzden bahsedeyim. Reasürans ve brokerlik faaliyetlerimizin yanı sıra; sadece sigorta sektöründe değil, birçok farklı alanda müşterilerine yazılım hizmeti sunan grup şirketimiz MegaCode Yazılım’ın hizmet verdiği sektörler sayesinde, ülkemizde hızla gelişen kripto para ve online platformları da inceleme fırsatı bulduk. Mega Code’un dijital çözümler ürettiği coin platformlar bize; Türk kripto para piyasasının “Ticari Suç Sigortaları”na olan ihtiyacını analiz etme olanağı sundu. Yaptığımız pazar ihtiyacı analizi neticesinde Türkiye’ye Ticari Suç Sigortalarının henüz gelmediğini gördük ve ürünü Türkiye’ye getirdik.  

Türkiye’ye getirdiğimiz ve Axa Sigorta iş ortaklığıyla Türk pazarına sunduğumuz bir diğer ürünümüz ise ‘’2. El Garanti Sigortası’’dır. Bu ürünümüz; öncelikle galericilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir üründür.  Galericiler, yeni çıkan yönetmeliğe göre satışını gerçekleştirdiği araçlar için alıcılara 3 aylık garanti vermek zorundalar. Biz bu ürünle galericilerin üzerinden risk yükünü alıyoruz. İkinci olarak da bu poliçe sayesinde galericilere alıcının güvenini kazanarak daha hızlı ve kolay satış yapma imkânı sunuyoruz.

  1. Son olarak sigorta yaptırmak bir ihtiyaç mıdır, yoksa lüks müdür?

Her zaman söylediğim şey ‘’Sigortacılık lüks değil bir ihtiyaçtır’’. Şöyle ki; ne sevdiklerimizin ne de kendimizin başına kötü bir şey gelsin istemeyiz. Ancak hayat maalesef risklerle ve tatsız sürprizlerle dolu… Bu sebeplerden dolayı yaşanabilecek olumsuz durumlar için hayatımıza ‘’sigorta’’ kavramını dahil etmemiz gerekiyor. Sigorta yaptırarak yaşanabilecek zararları güvence altına alır ve zararlarımızı minimuma indiririz.  Kısacası insan gelecekte ne gibi kötü durumlarla yüzleşme ihtimali var bilemez. Ancak sağlığını, işini, önemsediği her bir varlığı; gelecekte oluşabilecek her türlü riske karşı garanti altına alabilir. Sizce bu bir lüks müdür?