“Zam”ansız yağan yağmurlar

Perakende sektörü için oldukça önemli tespitleriyle dikkatleri üzerine çeken ve söylenmesi gerekeni cesurca söyleyen Perakende Kuşu, okurlarıyla Perakende.org üzerinden buluşmaya devam ediyor. Perakende Kuşu bu hafta, birçok problemle cebelleşmek zorunda kalan sektöre gelen zamları ele aldı...

“Zam”ansız yağan yağmurlar

Artık ülkemiz insanı mevsim dışı veya mevsimine göre çok fazla yağan yağmurlara, dolulara alışmaya başladı. Bunun en güzel örneğini ise geçenlerde yağan yağmurlarda arabaların üstlerine desen desen halılar, battaniyeler örterek yaratıcı tedbirlerimizi tüm dünyaya gösterdik. Hatta bunu İKEA Pazarlama departmanı fırsata çevirdi. Yetkilerin bunların doğal afet olduğu konusundaki açıklamalarını ise kanıksadık.

 

Şimdi ise bu ay “ZAM” yağmurları yağmaya başladı. Bu yağmurlar ise son 10 yıldır alışık olmadığımız düzeylerde ve rakamlarda yani kısaca doğal afet düzeyinde sanırım. Her ürüne yapılan zam diğer ürünleri de tetikleyerek “ZAM” nerede ise kullandığımız tüm ürünlere geldi ve gelmeye devam ediyor.

 

Beklenmeyen yağmurlarda meteoroloji hava durumu ile ilgili uyarılar yaparak ve bazı belediyeler ise ek tedbirler alarak ellerinden geleni yapıp hasarın en minimize olmasını sağlamaya çalışmaktadırlar.

 

Şu an gelen ve gelmekte olan “ZAM” yağmurları ise perakendecileri çok yakından ilgilendiriyor. Ama burada ülkenin, sektörün hava durumunu meteoroloji gibi yağmur geliyor, dolu geliyor, şu saatte şuralara yağacak diyen bir kurum yok. Tüm kurumlara göre havalar günlük güneşlik. Ortada dolaşan kötü hava durumları ise yabancı meteorolojilerin yanlış tahminleri.

 

Bu neden ile biz perakendeciler bu “ZAM” yağmurlarında kendimize has Türk desenli halı ve kilimlerimiz ile şirketlerimizi ve müşterilerimizi bu “ZAM” yağmurundan korumalıyız. Ar-Ge, kategori ve pazarlama departmanlarının bu zamanlarda çok çalışması gerekir.

 

Bu tip olağan dışı durumlarda bir saatte insanların evleri sele kapıldığı gibi, bir günde bile şirketlerin batması içten bile değil. Çünkü perakendeciler çok düşük kar marjları ile çalışıyorlar. Giderleri çok yüksek. Yaşam savaşı veren birçok perakendeci var. Bu “ZAM”ansız yağan yağmurlar onları bitme noktasına getirebilir.

 

Şu an her zaman olduğu gibi “ Böyle havaların aslında fırsat” olduğunu söyleyecek perakendeciler de çıkabilir.

Onlara sözüm yok.  Temennim bu “ZAM”ansız yağmurları en hafif şekilde atlatıp, müşterilerimiz ile birlikte güneşli günlere ulaşabilmek umudu ile…