TAMPF: ‘Önce Sağlık’ ibaresiyle hareket edilmesi gerekiyor

TAMPF:  ‘Önce Sağlık’ ibaresiyle hareket edilmesi gerekiyor

Röportaj : Mert MATARACI

Sözcü: TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı / Alp Önder Özpamukçu

Ülkemizde ve dünyada küresel kriz haline Corona virüsü tüm sektörleri olumsuz etkiliyor. Avm’lerde virüs ile alakalı yapılan çalışmalar neler?  Avm’ler ziyarete uygun mu?

AYD Alışveriş yatırımcıları derneğinin açıklamalarında defaatle ifade ettiği gibi AVM’lerde hijyen konusuna olağanüstü önem verildi. Yarım saatte bir ekstra temizlemelere kadar detaylı prospektüslerle gerekli önlemler alındı. Elden geldiğince yapılabilecek bütün çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Avm tarafında kapanan mağazalar var. Avm’lerin de kapanması gündemde, bu süreç nasıl ilerleyecek?

Bu süreçteki en önemli nokta temel gıda ve sıhhi ürünlere ulaşım konusunda satış noktalarımızın kamu hizmeti gibi hizmet etmeye devam etmesidir. Bunlar dışında kalan alanlarda Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi evde kalınması gerekiyor. Bu durumda da bu tür müesseselerin kapanmaması çok önemli. AYD’nin önemli bir açıklaması var; Devletimizin kapatma kararı almasına tamamen destek veriyoruz. Bugün KMD’nin de benzer bir açıklaması oldu.

Firmalar tarafında da hızlıca kapatmalar gerçekleştiğini görüyoruz. Hem AVM’lerde hem firmalarda kapatmaları görmeye başladık. Beklentimiz de devletimizin kapatma kararını ilan ederek süreci hızlandırmasıdır.

Avm’lerde bulunan kiracılara ödeme kolaylığı sağlanacak mı? Çalışanların işini kaybetmemesi için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

AYD, hem kiracılara ciddi kolaylıklar sağlamak için gayret edeceği hem de personelin işsiz kalmaması noktasında bütün çabaların AVM’ler nezdinde sağlanacağı şeklinde bir karar açıkladı. Bu çerçevede kapatan işletmeler de şu anda süreci personel çıkartmadan yürütmeye çalışıyor.

Kısa süreli olmasını umduğumuz bu dönemde insanların işlerinden olmaması lazım. Bu çok önemli bir konu, bu yüzden herkesin hassas olmasını bekliyoruz.

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 21 madde hakkında ki düşünceleriniz?

Cumhurbaşkanlığı tarafından bir paketin ortaya konması oldukça önemli çünkü müesseselerin nakit akışına ciddi şekilde ihtiyaç duyacakları bir dönem. Düşünün ki bir mağaza kapandığında kapanıştan itibaren bir gelir akışı olmuyor, olmayan gelirle siz istihdamı yürütmek zorundasınız, maaşları ödemek zorundasınız. Buradaki kısmi ödenek konusunun çalıştırılması çok önemli, yönetmelikte de detayları verilecektir.

Cumhurbaşkanlığı aldığı kararlarda bu konudaki desteğini açıkladı.

SGK muhtasarların ertelenmesi konusunda destekler söz konusu. O yüzden şu anda nakit akışında tıkanıklık olmadan sistemin ayakta tutulması son derece önemli.

Diğer taraftan da kapamaların olması beklenen bir durum. Bu süreçte çek ödemeleri söz konusu olmalı fakat bu ödenen çekler karşılığında ödemede sıkışanlara destek sağlanması gerekiyor. Ekleyeceğimiz bir çok konu olabilir ama şuanda böyle bir paketin açıklanmış olması dahi son derece önemli.

TAMPF olarak tüm bu konular nezdinde sizin çalışmalarınız ve eklemek istedikleriniz?

TAMPF olarak Yönetim Kurulumuzla gündemdeki konuları sık sık istişare ediyoruz. Her gün telekonferans aracılığı ile aramızda görüşüyoruz. Açıkçası burada herkesin ‘Önce Sağlık’ ibaresiyle hareket etmesi gerekiyor.

Sistemin ayakta tutulması ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için hem devletimizin gayretlerinin hem de bizlerin özel sektör olarak gayretlerinin bütünleşik şekilde sürmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Hükümetimizle önce sağlığa ve insan hayatına yönelik eşgüdümlü bir çalışma içerisindeyiz, bu bakımdan süreci çok yakından takip ediyoruz.