PepsiCo 2017 finansal sonuçlarında hedeflerine ulaştı

PepsiCo, yüzde 1.2’lik artışla 63,5 milyar dolara ulaşan net geliri ve yüzde 2.3’lük organik ciro büyümesi ile 2017 yıl sonu hedeflerini gerçekleştirdiğini duyurdu

PepsiCo 2017 finansal sonuçlarında hedeflerine ulaştı

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden olan PepsiCo, 2017 yılına ilişkin finansal sonuçları açıkladı. Net gelirini bir önceki seneye göre yüzde 1.2’lik artışla 63,5 milyar dolara çıkaran PepsiCo, yıl sonu hedeflerini tutturduğunu duyurdu. Faaliyet kârını yüzde 7 artırarak 10,5 milyar dolara çıkaran PepsiCo, yüzde 2.3’lük organik ciro büyümesi ile de başarılı performansını sürdürdü.

 

Avrupa ve Sahra Altı Afrikası Bölgesi’nin toplam gelirleri yüzde 8 arttı

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ve Sahra Altı Afrikası Bölgesi’ndeki toplam gelirini yüzde 8 artırarak 11.1 milyar dolara çıkaran PepsiCo’nun, bu bölgedeki faaliyet kârı da yüzde 2’lik artışla 908 milyon dolar seviyesine çıktı. 2018 yılı hakkında öngörüde bulunan şirket, 2017 yılı büyüme oranına paralel olarak yıllık organik ciro büyümesi beklediğini açıkladı. PepsiCo ayrıca 2018 yılında çekirdek hisse başına gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 9 artırarak 5.70 dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

 

“Hızla değişen perakende sektörüne uyum sağlamamız önemli bir rol oynadı”

4’üncü çeyrek ve 2017 yılında gösterdikleri başarılı performanstan dolayı memnun olduklarını ifade eden PepsiCo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Indra Nooyi: “2017’nin başında belirlediğimiz hedeflerin birçoğuna ulaştık veya bu hedefleri aştık. Bu başarılı sonuçlara ulaşmamızda hızla değişen perakende sektörüne ve tüketici alışkanlıklarına uyum sağlamamız önemli bir rol oynadı.” dedi.