Mobil ticaret hacmi katlanarak büyümeye devam ediyor

Worldpay tarafından yapılan araştırmaya göre, mobil ticaret dünya genelinde 2023 yılına kadar bilgisayardan yapılan alışverişleri geçecek. İngiliz perakendesinde ise mobil ticaret bugüne kıyasla 2 kat artacak. Araştırmanın sonucunda Türkiye’yle ilgili de bir öngörü bulunuyor

Mobil ticaret hacmi katlanarak büyümeye devam ediyor

Çeviri: Deniz Demir

 

Ödeme sistemleri şirketi Worldpay’in yaptığı Global Payment Trends araştırmasına göre, mobil ticaret 2023 yılına kadarki büyümesini sürdürecek. Mobil ticaret her yıl yüzde 16 oranında artarken; masaüstü ticaret ise yüzde 5’lerde kalacak. Bu oran, marketin toplam değerinin 2022 yılına kadar 2.29 trilyon dolar artması anlamına da geliyor.

 

Dünyanın 3’üncü büyük mobil ticaret marketine sahip İngiltere’de ise bu oran daha fazla. Yüzde 55 oranında büyüyecek olan mobil ticaret, İngiltere pazarına 314.5 milyar dolarlık katkı sağlayacak.

 

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye ise mobil ticarette en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. Aynı dönemlerde Türkiye’nin mobil ticaret genişliğinin yüzde 31 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

 

Bu haber, Ben Stevens’ın www.retailgazette.co.uk’taki 12.11.2018 tarihli haberinden alıntıdır.