Mobildev, “Tüketicilerin %32'si En Sevdikleri Markayı Terk Edecek“

Mobildev, “Tüketicilerin %32'si En Sevdikleri Markayı Terk Edecek“

Pazar trendlerinin çok hızlı değişmesiyle yeni gelişmeleri önceden tahmin etmek, modern pazarlamanın önemli bir parçası haline geldi.

Pazarlamada veri analitiği önemlidir çünkü; size geçmiş trendler hakkında fikir verir, mevcut pazarı daha iyi anlamanıza olanak tanır ve başarıya ulaşma olasılığının daha yüksek olduğu, gelecek pazarlama stratejileri hakkında tahminde bulunmanıza ve bilinçli kararlar almanıza yardımcı olur.

Peki veri analitiği pazarlamanın geleceğini nasıl değiştiriyor?

Otomasyonun Geniş Kitlelere Ulaşması

Email Monday' e göre, şirketlerin %25'i pazarlama verilerini toplamak ve analiz etmek için herhangi bir otomasyon biçimi kullanmıyor. Genel olarak, şirketlerin yalnızca %51'i iş operasyonlarını tamamen otomatik hale getirdi.

Ancak yapay zekâ ve makine öğrenimi araçları veri yönetimi için hazır hale geldikçe, şirketler değerli içgörüler elde etmek için bunları benimseyebilir. Şirketler ayrıca darboğazları ortadan kaldırmak ve iş akışındaki fazlalıkları ortadan kaldırmak için iş akışı otomasyon araçlarını uygulayacak.

Sosyal Medya Kanallarına Daha Fazla Odaklanma

Y ve Z kuşağı diğerlerinden daha fazla çevrimiçi tüketim gücüne sahip olduğundan, şirketler bu tüketici havuzundan yararlanmak için sosyal medya pazarlamasına daha fazla odaklanacaklar.

Facebook, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya kanalları, içerik oluşturucuların ve pazarlamacıların içeriklerinden çevrimiçi para kazanmasını kolaylaştırdı.

TikTok'un 2021'deki büyüme artışına bakılırsa bu sosyal medya platformu, gelişmiş veri analitiği için başvurulacak yer haline gelmeye hazırlanıyor. Sosyal medya üzerinden canlı alışveriş de önümüzdeki yıllarda katlanarak büyüyecek.

Gerçek Dünya Deneyimi

Geçmişte müşteri deneyimi, A/B testi yoluyla etkileşim metriklerini iyileştirmeye odaklanıyordu. Ancak daha geniş veri yığınları mevcut olduğundan, pazarlamacılar ileriye doğru gerçek dünya deneyimine daha fazla odaklanacak.

Facebook'un Metaverse'e olan ilgisinin ardından, daha fazla şirket VR ve AR pazarlama stratejilerine yatırım yapacak. Şu anda, işletmelerin yalnızca %25'i kullanıcı deneyimini "artırmak" için bu teknolojileri kullanıyor (Social Pilot). Metaverse daha popüler hale geldikçe bu sayı artacaktır.

Daha İyi Müşteri Etkileşimi ve Elde Tutma

Otomasyonu gelişmiş veri analiziyle birleştiren şirketler, müşteri hizmetlerinde veya hedeflenen pazarlamada müşteri memnuniyetini ileriye taşıyacak.

Pazarda her gün yeni ürünlerin artmasıyla, tüketiciler artık markalara sadık kalma ihtiyacı hissetmiyor. Bugün, tüketicilerin %32'si tek bir kötü deneyimin ardından en sevdikleri markayı terk edecek (PwC).

Sonuç olarak şirketler, müşteriyi elde tutmak ve potansiyel müşteriye ulaşmak için daha fazla yatırım yapacak.

Mevcut pazarı daha iyi anlamak ve şirketinizi başarıya ulaştırmak için; Mobildev Pazarlama Sohbetleri kapsamında düzenlenen, Decathlon Teknoloji Direktörü Egemen Onan’ın konuk olacağı; perakende sektörü için verinin önemi, veri analitiği teknolojileri, veri analizi yöntemleri gibi pek çok konuda bilgi sahibi olabileceğiniz, “Pazarlama Odaklı Veri Analitiği ve Teknolojileri” konulu etkinliği kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Etkinlik linki; https://www.youtube.com/watch?v=rn6M0q0dL6A&utm_source=perakendeorg&utm_medium=haber&utm_campaign=PazarlamaVeriAnalitigiTeknolojiler