Market Markalı Ürünlerin; Ulusal Zincirlerdeki Payı Ne?

Market Markalı Ürünlerin; Ulusal Zincirlerdeki Payı Ne?

Ipsos tarafından gerçekleştirilen IPSOS HANE PANELİ araştırma verilerinden derlenen bu haftaki bülten içeriğinde;

  • 2022’de hanelerin Hızlı Tüketim Ürünleri (HTÜ) harcamaları geçen yıla kıyasla durumu nasıl?
  • Ortalama bir hane yaklaşık olarak kaç günde bir HTÜ alışverişi yaptı?
  • Bir alışveriş sepetine ne kadar ödedi? Önceki yıla oranla alışveriş sıklığı azaldı mı, çoğaldı mı?
  • 2022’de haneler her dört Hızlı Tüketim Ürünleri alışverişlerinden üçünde sepetlerine farklı ürün eklediler mi? 
  • Çoğunlukla ne boy sepet yapıldı?
  • Büyük, orta ve küçük boy sepetlerden en çok hangisi tercih edildi ? Bireylerin bu başlıklarda ifade, tutum ve davranışları incelenmiştir. 

ULUSAL ZİNCİRLER VE İNDİRİM MARKETLERİ DIŞINDA TÜM SATIŞ

KANALLARINDA VE ANA ÜRÜN GRUPLARINDA ALIŞVERİŞ SIKLIĞI AZALDI. 2022’de hanelerin Hızlı Tüketim Ürünleri (HTÜ) harcamaları geçen yıla kıyasla %80 artış gösterdi.  Ortalama bir hane yaklaşık olarak 2 günde bir kez HTÜ alışverişi yaptı ve bir alışveriş sepetine 85 TL ödedi. Geçen yıla kıyasla alışveriş sıklığı azaldı. Haneler Ocak-Kasım 2022 döneminde 204 kez alışverişe gidip her alışverişte 85 TL harcama yaptı. Ulusal zincirler ve indirim marketleri dışında tüm satış kanallarında ve ana ürün gruplarında alışveriş sıklığı azaldı.

MARKET MARKALI ÜRÜNLERİN PAYI ARTTI… Ortalama bir hane her 100 TL’lik harcamasının yaklaşık 54 TL’sini markalı, 24 TL’sini açık, 22 TL’sini ise market markalı ürünlere ayırdı. Geçen yıl ile kıyasladığımızda Market Markalı ürünlerin payı arttı. Geçtiğimiz yıla göre indirim marketlerinin daha çok tercih edilmesinin de etkisiyle özellikle et, peynir, sıvı yağ gibi genel gıda ürünlerinde market markalı ürünlerin harcama payı arttı. Market markalı ürünlerin ulusal zincirlerdeki payı da kademeli olarak artmaya devam ediyor; özellikle yumurta, toz şeker, makarna, un gibi genel gıda ürünlerinde, kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde ulusal zincirlerdeki market markalarına yönelimin arttığı görülüyor.

ÇOĞUNLUKLA HANGİ SEPETLER TERCİH EDİLDİ. 2022’de haneler her dört Hızlı Tüketim Ürünleri alışverişlerinden üçünde sepetlerine 1-3 adet farklı ürün attılar, yani çoğunlukla küçük boy sepet yaptılar. Küçük boy sepetlerin oranı %76, Orta boy sepetlerin oranı %15, büyük boy sepetlerin ise %9 olduğu görüldü.

GEÇEN YILLA KIYASLANDIĞINDA GIDA VE İÇEÇECEKLERİN PAYI ARTTI Ortalama bir hane her 100 TL’sinin 84’ünü Gıda & İçecek, 9’unu Kişisel Bakım, 7’sini ise Ev Bakım Ürünleri için harcadı. Geçen yılla kıyaslandığında Gıda & İçeceklerin payı arttı. Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemlerin pek çoğu günlük hayatımızda uygulan küçük ve kolay çabalardan oluşur. Burada kişisel bakımla ilgiliolan oranın da % 7 olduğunu görüyoruz.

2022’DE HIZLI TÜKETİM HARCAMALRINDA ÖNE ÇIKAN KANALLAR, İNDİRİM MARKETLERİ VE E-TİCARET ….

Türkiye’de pandemi başladığından beri iki perakendeciyi sıkça konuştuk: indirim marketleri ve e-ticaret. Değişen ekonomik koşullar bu trendi değiştirmese de bazı başka değişiklikler getirdi: Hanelerin hesaplı ürün arayışı indirim marketlerinin büyüme hızını artırdı ve genel olarak haneye giren ürün sayısındaki düşüşe karşın indirim marketlerinden alınan ürün sayısı artış gösterdi (%4). Böylelikle indirim marketlerinin hane harcamalarındaki payı belirgin artış gösterdi. E-ticaret büyüme hızını korusa da bu kanaldaki trendlere de daha fazla indirim ve fiyat avantajı damga vurdu.

Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar GEDİK verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:  2022 yılı, enflasyonun hızla yükseldiği ve maalesef 90lı yıllar seviyesine döndüğü bir yıl olarak kayıtlara geçti. Vatandaşların bütçesindeki elektrik, ısınma, ulaşım, giyim gibi kalemler ile birlikte hane içindeki tüketim harcamaları da fiyatların hızla yükselmesinden etkilendi.

Pahalılık ile mücadele etmeye çalışan tüketicilerin başvurduğu çözümlerden biri indirim marketlerini daha fazla kullanmak oldu. İndirim marketlerinin hanelerin market harcamalarından aldıkları pay %3’ten fazla artış gösterdi. Haneye giren ürün adedinde azalma varken indirim marketlerinden yapılan alışverişlerde ürün adedi %4 arttı. Geçtiğimiz yıla göre indirim marketlerinin daha çok tercih edilmesinin de etkisiyle özellikle et, peynir, sıvı yağ gibi genel gıda ürünlerinde market markalı ürünlerin harcama payı arttı. Market markalı ürünlerin ulusal zincirlerdeki payı da kademeli olarak artmaya devam ediyor; özellikle yumurta, toz şeker, makarna, un gibi genel gıda ürünlerinde, kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde ulusal zincirlerdeki market markalarına yönelimin arttığı görülüyor. Ortalama bir hane her 100 TL’sinin 84’ünü Gıda & İçecek, 9’unu Kişisel Bakım, 7’sini ise Ev Bakım Ürünleri için harcadı. Yönetilmesi zora giren hane bütçesinde öncelikli olmayan bazı ürünlerden tasarruf edilmesi nedeni ile Gıda & İçeceklerin payı arttı. Haneler Ocak-Kasım 2022 döneminde 204 kez alışverişe gidip her alışverişte 85 TL harcama yaptı. Enflasyonun etkisiyle bir sepete ödenen tutar geçen yıla kıyasla %85 artış gösterdi. Ulusal zincirler ve indirim marketleri dışında tüm satış kanallarında ve ana ürün gruplarında alışveriş sıklığı azaldı. Yapılan alışverişlerde her dört sepetin üçünde 1 ile 3 arasında adette ürün oldu. Aralık ayında yaşanan ve Ocak’ta da devam edeceği beklenen enflasyon düşüşünün ve arkasından açıklanan asgari ücret artışının Şubat’tan itibaren hane harcamalarına nasıl bir etki yapacağını göreceğiz.

ARAŞTIRMA KÜNYESİ

yada paylaşılan veri ve bulgular Ipsos tarafından gerçekleştirilen “IPSOS HANE PANELİ” çalışmasından derlenmiştir.

Ipsos Hane Paneli: Araştırma Türkiye’yi temsil edecek şekilde seçilmiş 14,000 haneden oluşan bir örneklem olup, hane içi satın alım verilerini içermektedir.

Bu dosyadaki veriler Ocak – Kasım 2020, Ocak – Kasım 2021, Ocak – Kasım 2022 dönemi verilerini içermektedir.