İdeasoft, E-ticarette artık E-ihracat dönemi başlıyor

İhracat Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre; %17,3 artarak 17 milyar 593 milyon dolar, dış ticaret hacmi ise %38 artarak 45 milyar 625 milyon dolar oldu. IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, hızla büyüyen e-ihracat için geliştirdikleri IdeaExport ürünüyle işletmelere kalıcı, hızlı ve kazançlı çözümler sunduklarını açıkladı.

İdeasoft, E-ticarette artık E-ihracat dönemi başlıyor

Yurtdışındaki sepet ortalamalarının Türkiye’ye göre 2,5 kat fazla olduğunu ve dövizin etkisiyle ürününü yurtdışına açmak isteyen çok fazla işletmenin bulunduğunu belirten IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara; “IdeaExport e-ihracat, işletmelerin ürünlerini internetten yurt dışına satarak küresel ticaretten pay almalarını sağlayan bir ticaret türü. E-ihracat ile işletmeler ürünlerini online satış kanalları üzerinden dünyanın dört bir yanına satabiliyor.” dedi.

“Türkiye'de üretin, tüm Dünya'ya satın, müşteri portföyünüzü genişletin, gelirinizi arttırın” mottosuyla yola çıktıklarını belirten Özkara, “E-ticaret hızla büyüyor. 2022’de e-ihracat da artık aynı hızla büyüyecek. Ürünlerini yurtdışına satmak, işini büyütmek ve kazancını artırmak isteyen işletmeler için e-ihracata özel IdeaExport ürünümüzü geliştirdik. Müşterilerimizden şu an 350 firma bu ürün ile e-ihracata başladı. 2022 sonuna kadar bu ürünümüzü sürekli geliştirerek 500’den fazla firmayı daha e-ihracatla tanıştıracağız.” dedi.

E-ihracat için kargo, vergilendirme, dil seçenekleri, faturalandırma, farklı kurla ödeme alma gibi Türkiye pazarından farklı olarak doğan ihtiyaçlar oluyor. Türkiye pazarına e-ticaret yapmaktan zaman maliyeti ve sermaye maliyeti olarak biraz daha fazla bir efor gerektiriyor. IdeaSoft müşterilerine bu konularda sıkıntısız işlem yapabilecekleri bir altyapı yanında sürekli eğitimler vererek konu ile ilgili güncel kalmalarını sağlıyor.

İçerik pazarlama tercihlerinde ağırlığı e-ihracata kaydırarak bir ihracat sözlüğü oluşturmayı hedeflediklerini belirten Özkara; “Devletimiz de birçok alanda destek veriyor. Tanıtım giderleri desteği, dijital tanıtım reklam destekleri, basın yayınlarda çıkacak olan yerel dildeki ilanlar için destekleri gibi birçok destekler mevcut.” şeklinde konuştu.

IdeaExport ile web siteleri birden fazla dile çevrilebilirken, istenilen ülkeye satış yapılabiliyor. Çeviri modülü ile Google, Yandex, Bing, Aliexpress, Amazon gibi firmaların çeviri servisleri anında kullanılabiliyor. Site içeriği otomatik olarak çevirip, tüm metinler üzerinde manuel olarak düzenlemeler yapılabiliyor.160'dan fazla para birimi ile çalışabilir, alınan ödemeler Avrupa Merkez Bankası güncel kurundan çevrilebiliyor. Türkiye’de kullanılan kredi kartı, kapıda ödeme, havale ve EFT gibi ödeme sistemlerinin tümünü kullanılabiliyor. Ziyaretçiler web sitenize girdiği lokasyona bağlı olarak sitenizin gösterim dili ve para birimi değiştirebiliyor. Ziyaretçilerin bulunduğu coğrafi konuma ve tarayıcı diline göre özel bir karşılama mesajı göstermek de mümkün. İstenilen ülke ya da para birimi özelinde, ürün fiyatlarında yüzdesel ya da rakamsal olarak değişiklik yapılabiliyor. Sitedeki çeviriler arama motorları tarafından indekslenebiliyor ve kopya içerik sıkıntısı oluşturmuyor.