Hibrit Çalışma Modelinin Faydaları Nelerdir ?

Hibrit Çalışma Modelinin Faydaları Nelerdir ?

Hibrit çalışma, ev ve işyerinde çalışmanın ideal bir kombinasyonu olduğundan hem işveren hem de çalışan açısından oldukça verimli bir iş modelidir. Ancak işletmenizde başarılı bir hibrit çalışma sistemi kurabilmeniz için çalışma saatlerinin düzenlenmesi, izinlerin yeniden belirlenmesi ve işlerin çalışanlara göre ayarlanması gibi yapılması gereken çok şey vardır.

Hibrit çalışma ile işin yeri değil, işin türü, faaliyetin amacı, başkalarıyla temas derecesi ve çalışanların ve müşterilerin kişisel tercihleri ön plandadır. Hibrit çalışma modelinde çalışanlar, ayın ya da haftanın belirli günlerinde evden ve ofisten çalışabilirler. Bu da şirketlerin çalışma şekli için oldukça iyi bir düzenleme olarak görülebilir. Çünkü monoton çalışma şekilleri üretkenliğin azalmasının başlıca nedenlerinden biridir. Çalışanların bir döngünün içine hapsolması ve zorunlu hissetmesi verimliliğin azalmasına neden olur.

Hibrit çalışma sisteminin oldukça popüler olmasının temel nedenlerinden biri çalışan verimliliğini artırmasıdır. Pandemi döneminden önce çalışanlarının evden çalışması konusunda endişeleri olan şirketler dahi bu çalışma modelini benimsemeye başladı. Çünkü hibrit çalışma daha iyi bir iş-yaşam dengesi, daha az stres, daha fazla üretkenlik ve katılım, daha düşük ofis maliyetleri gibi hem çalışanlar hem de şirketler için önemli faydalar sağlıyor.

Hibrit çalışma sisteminin belirli bir çizelgesi yoktur. Bu nedenle her şirket, sektörüne, işleyişe ve çalışanlarına göre kendi hibrit çalışma modelini belirlemesi gerekir. Tabii ki hibrit çalışma modeli her sektör için geçerli değildir. Örneğin, perakende satış, üretim ya da konaklama gibi hizmet alanlarında bu çalışma biçimi mümkün olmaz. Ancak “bilgi çalışanları” olarak adlandırılan ofis çalışanları hibrit çalışma sistemi için son derece uygundur. Pek çok şirket sanal ofis ortamlarında toplantı ve çalışmalarını sürdürebildiği için iş akışında problem yaşanmaz. Bu da bu tür şirketleri hibrit çalışmanın odağına taşır.

Hibrit çalışma modeli, şirket ve çalışan açısından oldukça çeşitli faydalar sağlar. Çalışanın gelişimi kadar şirketin geleceği de hibrit çalışma modeli ile yeniden şekillenebilir. Hibrit çalışma modelinin öne çıkan avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz:

Öncelikle bu çalışma sisteminin en önemli artılarından ilki çalışanlara ve işverenlere daha fazla özgürlük alanı tanıyor olması.

Hibrit çalışma modelinin en büyük avantajlarından birisi trafik sorununu ortadan kaldırması. Hibrit sistem ile çalışanlar yolda zaman kaybetmeden çalışabiliyor.

Hem işveren hem de çalışan olarak iş-yaşam dengesinde olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Ofis ya da kalabalık yerlerde çalışmaya uygun olmayanlar için motivasyonu artıran ev çalışmalarına olanak tanır.

Çalışanlar arasında görev dağılımı daha iyi yapılabilir ve bu süreçte performans değerlendirmeleri de daha net sonuçlar verir.

Esnek çalışma saatleri sayesinde her alan için profesyonel çalışanlarla iş birliği yapmanızı sağlar. Bu da şirket verimliliğini artırır.

Sadece ofiste veya ev ortamında çalışmak, çalışan açısından çoğu zaman yorucu olabiliyor. Bu model sayesinde kişi hem ofis ortamında sosyal olma güdüsünü tatmin ediyor hem de gerektiğinde ev ortamındaki rahatlıkta çalışma konforuna erişiyor.

Hibrit çalışma sistemi özellikle işverenler için çok daha az maliyetli bir sistem. Yemek ücreti, yol ücreti gibi ücretlerin kesildiği ortamlarda aynı zamanda ofislerin maddi giderleri de azalmakta. Elektrik, su gibi faturaların tutarlarının azalması da hibrit çalışma sisteminde kazanç elde edilebilecek noktalardan biri.

Diğer avantaj ise üretkenliği daha çok öne çıkaran bir sistem olması. Bu sistemde amaç mesai saatini doldurmak değil, verilen işi zamanında bitirmektir.

Eğer bir yönetici veya ekip lideriyseniz, aşağıda hibrit bir ekibi daha etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucu bulabilirsiniz:

1.    Uzakta ve ofis içinde çalışan personelinizden ne beklediğinizi netleştirin. Ne zaman telefon veya video ile ulaşılabilir olmaları gerektiğini, ne zaman rapor göndermeleri gerektiğini, mesajları ne sıklıkta kontrol etmeleri gerektiğini vb. onlara bildirin.

2.    Uzaktan çalışanların nerede olduklarını veya ne yaptıklarını her zaman bilemezsiniz. Bu yüzden sonuç odaklı bir kültürü benimseyin ve onların bu sonuçları nerede, nasıl elde ettiğinden çok, çalışmalarının sonuçlarıyla ilgilenin.

3.    Çalışanlar yaptıkları çalışmalarla ilgili geri bildirim ister. Bu nedenle, yapılan çalışmalara temas etmek, işlerin nasıl gittiğini görmek, endişeleri gidermek ve yön vermek için düzenli bire bir toplantılar planlayın.

4.    Ekibinize, engellerle karşılaşırlarsa veya başka endişeleri varsa size her zaman ulaşabileceklerini bildirin. Ayrıca, uzaktan çalışanlarla konuşmanız gerektiğinde, onlara ulaşabileceğinizden de emin olun.

Hibrit çalışma modeli belirli bir süreç sonunda pek çok şirkete uyarlanabilecek bir sistem olabilir. Ancak bu konuda bir dijital iletişim sistemi, kolay erişilebilir BT desteği ve iş teslim tarihlerinde netlik de şart. Periyodik olarak yapılan toplantılar ise iş süreçlerinin kontrolünü elinizde tutmanıza yardımcı olabilir ve hibrit çalışma sisteminden memnun kalmanızı sağlayabilir.