2023 Pazarlama İçgörüleri: Perakende Sektörü İçin Sırada Ne Var?

2023 Pazarlama İçgörüleri: Perakende Sektörü İçin Sırada Ne Var?

2020'de fiziksel satışlara kıyasla e-ticarette Covid-19 salgını nedeniyle anlaşılır bir büyüme yaşanırken, e-ticaret hala rekor bir hızla büyümeye devam ediyor.

E-ticaretin popülaritesi arttıkça, çevrimiçi perakende markaları arasındaki rekabet de artacaktır. Bu nedenle perakende pazarlamacıları, nasıl bir adım önde olunacağını ve en yeni büyüme dalgasının nereden geleceğini görmek için bu alanı yakından izliyor olacak.

Mobil Alışveriş

Artık e-ticaret alışverişlerinin %72,9'unun mobil cihazlardan yapılmasının (Ready Cloud) yanı sıra, insanların %72'si artık bir ürünü satın almadan önce araştırmak için cep telefonlarını kullanıyor (V12 Data). Mobil alışveriş, tüketiciler tercih ettikleri kanallarda araştırma ve satın alma arayışına girdikçe, önem kazanmaya devam edecek.

Bu nedenle mobil ticaret, geleneksel e-ticaretten %300 daha hızlı büyüyor (PR Newswire), bu da perakendecilerin çevrimiçi mağazalarını mobil cihazlar için optimize etmesi gerektiği, aksi takdirde fırsatları kaçırma riskiyle karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor.

Mobilden başlayan alışverişler farklı şekillerde tetiklenebilir. Bu kanalların başında toplu SMS gelmektedir. Siz de SMS pazarlama kanalınızı güçlendirerek, oluşturacağınız toplu SMS kampanyaları ile satışlarınızı hızla artırabilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medyanın 2023 yılı boyunca perakende davranışları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olması bekleniyor; çevrimiçi alışveriş yapanların %87'si alışveriş kararları verirken sosyal medyayı kullanıyor (Fashion Discounts). Satın alma kararları üzerindeki etkisini gösteren akıllı telefon müşterilerinin %55'i, bir ürünü sosyal medyada gördükten sonra satın aldı (Ready Cloud).

Çeşitli sosyal medya platformlarında mevcut araçların bir kombinasyonunu kullanabilen perakendeciler, en çok fayda sağlayabilecek olanlar olacaktır. Örnek olarak, sosyal medya platformları, ürünlerin keşfedilmesini kolaylaştırabilir, satın almanın önündeki engelleri kaldırabilir ve WhatsApp gibi platformlar aracılığıyla teslimat süreci boyunca iletişimi sürdürmeye yardımcı olabilir.

Aynı zamanda sosyal medya üzerinden göndereceğiniz anketler ile satın alma sonrasında kişilerin ürün ve hizmetleriniz hakkında yorum ve değerlendirme yapabilmelerini kolaylaştırarak, markanızın bıraktığı izi ve sunduğu deneyimi ölçümleyebilirsiniz.

Sesli Alışveriş

Akıllı hoparlör kullanımı ve sesli alışveriş, alışveriş yapanlar kolaylık aradıkça gelişmeye devam ediyor. Sesli alışverişin hızla artacağı tahmin edildiğinden, artık dikkatler sorunsuz perakende süreçleri oluşturmaya ve sorunsuz bir deneyim yaratmak için dolandırıcılığı önlemeye çevriliyor.

Meta Evren

Metaverse, perakende sektöründe devrim yaratma potansiyeline sahip. Bu, 2023 için henüz resmi olarak yükselmemiş olan e-ticaret trendlerinden biri olsa da birçok perakendeci şimdiden müşterileri çekmek ve daha güçlü marka sadakati oluşturmak için Metaverse'i kullanmanın yollarını düşünüyor.

Yapay Zekâ

AI, verilere dayalı kişiselleştirilmiş deneyimler sunmanın yanı sıra e-ticaret perakendecilerinin satışları tahmin etmesine, siparişleri yönetmesine ve birinci sınıf bir satın alma sonrası deneyimi oluşturmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

2023’te işletmenizin verimliliğini artırmak ve rakiplerinizden bir adım önde olmak için; Mobildev Pazarlama Sohbetleri kapsamında düzenlenen, Binovist CEO’su Engin Alan ve Emarsys Türkiye Müdürü Emre Güzey’ in konuk olduğu; 2023’ün tüketici trendleri, ekonomik beklentiler, Y kuşağı tüketicilerinin pazarlama beklentileri gibi pek çok konuda bilgi sahibi olabileceğiniz, “2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri” konulu webinarı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Etkinlik Linki:

https://www.youtube.com/watch?v=dsutNMNJL18&utm_source=perakendeorg&utm_medium=haber&utm_campaign=2023PazarlamaIcgoruler