İmalat endeksi en düşük seviyelerine geriledi

İmalat endeksi en düşük seviyelerine geriledi

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) corona virüsü salgınını durdurmak için Türkiye ve dünya çapında alınan önlemler nedeniyle nisanda endeks tarihinin en sert düşüşünü kaydederek 11 yılın en düşük seviyesi olan 33.4’e indi.

Endeks küresel finansal krizin en ağır etkilerinin hissetildiği Ocak 2009’da 32.9, Şubat 2009’da 33.4 değerini almıştı.

Üretim ve yeni siparişler Haziran 2005 yılında hesaplanmaya başlanan endeks tarihinde emsali görülmemiş seviyelerde daraldı. İmalatçılar istihdam azalttı.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, şubatta iki yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra martta 48.1’e gerilemişti. Endekste 50’nin altındaki seviyeler daralmaya, üstündekiler ise büyümeye işaret ediyor.

 

En düşük seviye

Fabrikaların salgın hastalık nedeniyle kapatılması sonucu imalat ve yeni siparişler endeksleri nisanda sırasıyla 16.9 ve 17.8’e gerileyerek endeks tarihinin en düşük değerini aldı. Yeni ihracat siparişleri de 21.2 ile endeks tarihinin en düşük seviyesine düştü.

İmalatçıların satın alma faaliyetlerindeki zayıflama corona virüsü salgınının tedarik zincirlerinde yarattığı tahribatı gözler önüne serdi. Siparişlerin teslim süresi anket tarihinin en uzun değerini alırken, imalatçılar bazı tedarikçilerin kapanması nedeniyle hammadde ve lojistikte zorluk çektiklerini ifade etti.

Girdi maliyetleri de liradaki değer kaybı nedeniyle son üç ayın en düşük seviyesinde olsa da güçlü bir artış kaydetti. İmalatçılar girdi fiyatı artışlarını fiyatlarına yansıttıklarını bildirdi, ancak bazı imalatçıların satış için yaptıkları tenzilatlar fabrika çıkış fiyatlarının ocak ayından bu yana en düşük artışı kaydetmesine yol açtı.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.