Edeceksek adam gibi iflas edelim

İflas kelimesi bile insanı ürkütmeye yetiyor. Ama görünen o ki, bizim buna da alışmamız lazım. Şirketler doğacaklar, büyüyecekler, çeşitli iç veya dış sebeplerle iflas edecekler. Haberlerde konkordato veren sektörlerin ve işyerlerinin sayılarının artacağını söylüyor

Benim bu yazımdaki sözüm, iflas veya konkordato aşamasına yaklaşan perakendecilerimize; “Edeceksek adam gibi iflas edelim.”

 

Tedarikçi firmalar ve iflas eden şirketlerin çalışanları ile sohbetler ettiğimde yabancı firmaların bu işi çok iyi yaptıklarını, ülkeden çıkarken bile kimseye borçlu kalmadan gerek devir yapıp gerekse bütçesini ona göre ayarlayıp (çalışanına, tedarikçisine ve devlete bile) kepenklerini kapatarak, müşterileriyle vedalaşarak iş yaşamlarına son verdiklerini, yerli sermayenin ise son dakikaya kadar hırs ile ne yapacağını şaşırdığını ve tedarikçisine, çalışanına ve devlete borç takarak iflas ettiğini söylediler.

 

Söyle geriye baktığımda Best BUY, Elector World, C&A  gibi şirketlerin Türkiye’den ayrılışları ile  Bimeks, Gold, Makro, Uyum ve Real’in (iflas ettiğinde yerel perakendecinin idi ) mağdurları hala icra kapılarında.

 

Sevgili perakendeci dostum,

Bize kul hakkı yemek yaraşmaz, lütfen tedbirini al ve çok fazla batmadan çözüm üret. Çalışanını, tedarikçini mağdur etme. Müşterin ile helalleş. Bir gün onlara yeniden ihtiyacın olabilir.