A101'den dijital banka hamlesi

A101 Marketleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın, T.O.M Dijital Katılım Bankası'nı kurdu.

A101'den dijital banka hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan onay alan bankanın kurucu ortakları arasında yine A101'in yönetiminde bulunan isimler var. Banka, sadece dijital alanda, bilgisayar, cep telefonu ve tabletler aracılığıyla kullanılacak.

Türkiye’de perakende sektöründe faaliyet gösteren Yeni Mağazacılık A.Ş.’ye ait olan A101 marketlerinin sahipleri 1,5 milyar lira sermayeli dijital katılım bankası kurdu. Bankanın kurucu ortakları arasında A101’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın bulunuyor.

Dijital bankacılık Türkiye’de benimsenmeye başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu dijital bankalara ilişkin uygun onayları veriyor. Son onaylanan dijital banka ise T.O.M Katılım Bankası A.Ş. oldu. Dijital alanda faaliyet gösterecek bankanın sermayesi 1,5 milyar lira olarak belirlendi.

Resmi Gazete'de bankanın kurulmasına ilişkin detayları BDDK açıkladı ve kurucu ortakların arasında Yeni Mağazacılık'a ait olan A101 marketinin yönetim kurulu başkanı Ahmet Yaşar Aydın da yer aldı. Diğer kurucu ortaklardan Ali Taha Aydın, Can Ersöz A101'in CFO'su olarak görev alıyor. Erhan Bostan ve Tolga Akar da bankanın kurucu ortaklarından oldu.