Porland Mağazalar Koordinatörü Burak Türker

1992 yılında Gebze’deki fabrikayla başlayan yolculuğunda 20’nci yılını kutlayan Porland, yüzde 100 yerli sermayeyle büyümeye devam ediyor. Porland Mağazalar Koordinatörü Burak Türker, ilk planlarının Londra’da mağaza açmak olduğunu anlatıyor

Porland Mağazalar Koordinatörü Burak Türker

Fulya B. ÖZTÜRK

Bu yıl 20’nci yılını kutlayacak Porland’ın kuruluş hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Hangi amaçlarla yola çıkılmıştı?
1984 yılında İmge Ticaret adıyla başlayan porselen serüvenimiz, üretici kimliğimiz ve yüzde 100 yerli sermaye ile 1992 yılında Gebze'de açılan fabrikayla Porland Porselen AŞ olarak bugünlere taşındı. 1995 yılına kadar Porland, üretim faaliyetlerini sadece Gebze'de sürdürdü. Gebze tesislerine ek olarak Bilecik'te 100 bin metrekarelik arazi üzerine inşa edilen yeni fabrika ile Gebze’de bulunan tesisimiz “dekor – paketleme” çalışmalarında kullanılmaya başlandı.  Artan kapasite ile yurt içi ve yurt dışı pazarlarda kısa sürede aktif rol oynayan, kalitesine güven duyulan bir marka olduk. 1994 yılında başlayan ihracat oranımız büyük ölçüde artış gösterdi. Porland Porselen'in kurulma aşamasında öngörülen “bir dünya markası olma” fikri, zaman içinde uygulanan programlarla amacına ulaştı. Şu an neredeyse dünyanın her yerinde Porland marka ürünlerle bulunuyoruz. Bunun tesadüf olmadığını bir plan dâhilinde ilerlediğini vurgulamakta yarar var.

Üretim tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Yıllık üretim adetlerinizi de öğrenebilir miyiz?
Bilecik'te 300 bin metrekare açık, 70 bin metrekare kapalı alanda yıllık 45 milyon adet üretim yapıyoruz. Bu oran 2012'nin son çeyreğinde faaliyete geçecek ikinci fabrikamız ile yıllık 70 milyon adede yükselecek. İkinci fabrikamız ile üretim kapasitemizi artırmak ve üretim teknolojimizi yenilemek üzere yeni yatırımlar yaptık.  Şu an dünya standartlarında kullanılan ileri teknoloji ile üretim faaliyetlerini sürdürüyoruz.

“Fabrika satış mağazası” konsepti

Ürün yelpazesiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Dünyanın birçok ülkesinde, özellikle gastronomi sektöründe söz sahibi olan 5 yıldızlı otellerle ve ilgili pazarlara satış yapan perakendeci firmalarla iş birlikleri yapıyoruz. Ev kesimi ürünlerimizin yanı sıra profesyonel kesime hitap eden gastronomi ürünleri de üretiyoruz. Profesyonel kesime yönelik gastronomi ürünlerimizi, sektörün beklentilerini ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak tasarlıyoruz. Müşterilerimiz, ürünleri desensiz veya dekorsuz haliyle alabildikleri gibi taleplerine istinaden özel amblemli, logolu ve desenli şekilde de alabiliyorlar. Ev kesimine yönelik ürünler arasında, masaüstü ürünlerin yanı sıra hazırlık aşamasında kullanılan ürünler, pişirim ürünleri, servis ürünleri, dekoratif ve hediyelik ürünler, banyo ürünleri ve aksesuarlar da bulunuyor. Ürünleri ile sektörde öncü olan Porland, kalite kriterleriyle üretilmiş, marka ve kimliğine uygun, özgün tasarımlara sahip. Ürünlere uygulanan desenler ve dekorlar, trendi ve modayı göz önüne alarak uygulanmış ve tamamlayıcı ürünlerle tüketiciye sunuluyor. Müşterilerimiz, Porland ayrıcalığı ile ürünlerimizi hem takım halinde hem de her bir üründen tek tek satın alabiliyor. Yaklaşık 2 yıldır hazırlıkları devam eden ve porselen tarihinde dönüm noktası olacak “Alumilite”, Porland markasının kalite güvencesi ve şıklığıyla tüm dünyaya kuruluşunun 20’nci yıl hediyesi olacak. Porland Porselen’in özel reçetesi ve ismiyle Alumilite, farklı dokulardaki porselenlerin, en çok sevilen ve tercih edilen özelliklerinin bir arada olduğu tek bir ürün. Sert porselenlere özgü yüzey dayanıklılığı ve yumuşak porselenlere özgü kremsi rengin aynı bünyede hayat bulduğu bu eşsiz ürün, hem ev hem de gastronomi kesimi için her türlü kullanıma elverişli olarak tasarlandı. Alumilite, pekişmiş yapısı, transparan özelliği, yüksek mekanik dayanımı ve yüzey sertliği ile yumuşak porselenlerin vazgeçilmez kremsi beyazlığına sahip eşsiz bir ürün. Üretici kimliğimiz ile porselenin yanı sıra İtalyan çizgileri taşıyan çelik ürünler markası “Festino”, prestijli cam ürünleri markası “Fiamma” ve masa üstü tekstil ürünleri markası “Porland Style”, Porland'ın sofralara taşıdığı markaları arasında yer alıyor.

Mağaza sayınızı öğrenebilir miyiz? Mağazalarınız ortalama kaç metrekare üzerine kurulu?
Perakendecilik anlamında, Türkiye’nin farklı noktalarında 17 mağazamız ve buna ek olarak da tüm Türkiye’de 150’den fazla satış noktamız ile ürünlerimizi nihai tüketiciye ulaştırıyoruz. Aynı zamanda, IKEA’nın tüm dünyada porselende ana tedarikçisiyiz. Üretimimizin yaklaşık olarak yüzde 65’ini başta Avrupa olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyoruz. Özellikle İngiltere pazarında en iyilerden biri olarak yer alıyoruz, İngiltere gastronomi pazarının yüzde 7’sine sahibiz. Avrupa’nın yanı sıra Amerika, Asya, Uzakdoğu ülkelerine satışlarımız bulunuyor. Beylikdüzü Perla Vista AVM’de bin 300 metrekare alana sahip mağazamız ile dünyada sektörel olarak bir ilki başarıyoruz. Üretici kimliğimiz ile fabrika satış mağazası konseptini özel bir konseptle birleştirdik ve “Porland Fabrika” ismiyle müşterilerimize hizmet vermeye başladık. Forum Ankara AVM’de ise bin 543 metrekare alanda Perla Vista ile aynı konseptte bir diğer mağazamızı açacağız. Yine Samsun’da LoveLet AVM’de bin 600 metrekare üzerine müşterilerimizin çok benimsediği ve sevdiği “Porland Fabrika” konseptli mağazamızı açacağız.  Porland Fabrika konseptli mağazalarımızın dışında “studio” olarak tanımladığımız tamamı A+ ürünlerimizin tüketici ile buluştuğu oldukça şık mağazalarımızda var. Müşterilerimize yemek takımlarından pasta takımlarına, çay-kahve fincanlarından bardak takımlarına, tepsilerden sürahilere, kâselerden şekerliklere, mama takımlarından tekne koleksiyonlarına, takımlarla uyumlu masa örtülerinden peçetelere kadar her türlü ihtiyaca yönelik ürünü Porland kalitesiyle sunuyoruz.

Lokasyon seçiminde öncelikleriniz nelerdir? AVM’lerde mi yoksa caddelere mi ağırlık veriyorsunuz?
Porland olarak, iç piyasadaki organizasyon yapımızdaki bölge müdürlüklerimiz ile perakende zincir mağaza konseptimiz, bayi ve corner’larımız, dinamik, güncel ve yaratıcı kadromuzla modayı, sektörü, müşteri ihtiyaç ve taleplerini değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda köklü ve güçlü bir firma olarak emin adımlarla ilerliyoruz. Son yıllarda tüketici alışveriş alışkanlıklarına baktığımızda, alışveriş merkezlerinin hızla arttığını ve alışveriş konusunda en çok tercih edilen merkezler arasında yer aldığını görüyoruz. İnsanlar artık alışveriş yaparken aynı alanda sinema, güzellik ve spor, çocuk parkı, yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tek bir merkezi ziyaret etmek istiyor. Bunun yanında marka değerinize bağlı olarak, doğru lokasyon seçimi ile cadde mağazacılığı da özellikle uzun vadede oldukça kârlı bir yatırım.

Hayallerden sofralara

Mağaza yatırımında seçtiğiniz AVM’lerde hangi kriterleri arıyorsunuz?
Mağazacılıkta, lokasyona büyük önem veriyoruz. Bu konuda geniş çaplı araştırmalar yaparak, planlı harekete geçiyoruz. Geleceğe yönelik mağazacılık konseptimizi, oldukça geniş metrekarelerde “Porland Fabrika” adıyla belirledik.  Üretici kimliğimiz ile fabrika satış mağazası anlayışını, özel bir konseptle birleştirdik ve “Porland Fabrika” ismiyle müşterilerimize hizmet vermeye başladık.  İlkini Beylikdüzü Perla Vista AVM’de, bin 300 metrekare alana sahip mağazamız ile uyguladık.  Tüketicilerimiz tarafından çok sevildi ve benimsendi. Hem ev tüketicisine hem de gastronomi tüketicilerine yönelik binlerce ürünün sergilendiği mağazada, özellikle fiyatlar çok ilgi çekici.  Aynı tabak için bin adet alan işletme sahibiyle, evde kullanım için bir adet alan tüketiciler aynı fiyatı ödüyor. Hiç vakit kaybetmeden, Forum Ankara AVM’de bin 543 metrekare alanda Perla Vista ile aynı konseptte bir mağazamızı daha faaliyete geçirdik. Yine Samsun da LoveLet AVM’de bin 600 metrekarede, hazırlıkları devam eden diğer bir mağazamızı çok yakında açacağız. Porland kalitesinin uygun fiyata bulunabileceği bu konseptte mağaza sayımızı arttırmayı planlıyoruz.

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor? Porland müşterisini tanıyabilir miyiz?
Müşteri profilimize baktığımızda hem profesyonel kesime hem de ev kesimine hitap ediyoruz. Profesyonel kesime yönelik gastronomi ürünleri, sektörün beklentileri ve ihtiyaçları göz önüne alarak tasarlanıyor. Sektöründe söz sahibi olan 5 yıldızlı otellerle ve ilgili pazarlara satış yapan perakendeci firmalarla iş birliği halindeyiz. Müşterilerimizin porselende hayalini kurduğu hemen hemen her şeyi üretebiliyoruz. Ev kesiminde ise müşterilerimize modayı göz önüne alarak tasarlanmış ürünlerin yanı sıra tamamlayıcı ürünlerimizle de hizmet veriyoruz. Tabii ki müşteri profilimiz arasında yeni evlenen çiftler de yer alıyor. Geniş ürün seçeneklerimize bağlı olarak, evlenmeye karar veren çiftler için düğün hediyesi seçme işini kolaylaştırıyoruz. Çiftler mutluluklarına katkıda bulunmak isteyen aileleri, arkadaşları, akraba ve dostları için Porland mağazalarından herhangi birine uğrayarak “Evlilik Listesi” oluşturup, dilediği Porland hediyesinin gelmesini sağlayabiliyor.

Sektörünüzde son dönemde tüketici davranışlarında bir değişiklik oldu mu? Geçmişten günümüze tüketici davranışlarını değerlendirir misiniz?
Kuşakların yıllar içindeki geçiş sürecinde sofra kültürümüz de etkilendi. Genç aileler, yoğun çalışma tempoları nedeniyle özenli sofralar için fırsat bulamaz hale geldiler. Hızlı yemek alışkanlığının yaygınlaşması da bu süreçte etkili oldu. Fakat son yıllarda gençler arasında yemek kültürümüze yine büyük bir ilginin olduğunu görüyoruz. Bu ilgiyi öncelikle gençlerin ürünlerimize olan ilgisinden anlıyoruz. Örneğin “Kaya&Maya” koleksiyonumuz ya da “Marine” serimiz yaş ortalaması çok yüksek olmayan müşterilerimiz arasında çok fazla talep görüyor. Bununla birlikte yemek kültürünün hayatımızda yakın geçmişe göre daha çok yer aldığını görüyoruz. Son dönemde, yemek masasında yer alacak porselen, cam, çelik ve tekstil ürünler özenle seçilerek alışverişler yapılıyor, mönü kadar sunumlarda ince zevkleri barındırıyor. Balık servisi için şekliyle balığı andıran balık tabağı, her içecek için ayrı formlarda bardaklar ya da porselen yemek takımının desenlerinde masa örtüsü, peçetesi tercih edilmeye başlandı. Tüketicilerin bu yöndeki taleplerini, tasarım ve üretim aşamasında çok önemsiyoruz. Şu an Porland mağazalarında en kaliteli ve şık masaüstü ürünlerin tamamını bulunabiliyor.

Yüzde 100 yerli sermaye

Üretici kimliğiniz, Porland mağazalarına nasıl bir güç veriyor?
Üretici kimliğimiz ve yüzde 100 yerli sermayemizle gün geçtikçe büyüdük, gücümüze güç kattık. Büyüme hedeflerimizi, üretim kapasitemiz doğrultusunda hesapladık ve emin olduğumuz noktada ilerledik. Porland olarak, sağlam bir zemin üzerinde inşa ettiğimiz kurumsal ve üretimsel yapı sayesinde gelişim ve yenilenmenin her zaman bir adım ilerisinde olduk.  Üretici kimliğimiz, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve taleplerini yakından gözlemleyip, planlamalarımızı ona göre yapmamıza yardımcı oluyor. Özellikle porselende müşterilerimizin hayal ettiği, mağazalarımızda görmeyi arzu ettiği hemen her şeyi üretebiliyoruz. Ülkemizin kültürel ve folklorik yapısından ilham alarak ihtiyaçlara cevap verebiliyoruz. Yurt dışı pazarımızda da aynı yöntemle uzun araştırmalarla coğrafi ve kültürel yapıyı göz önünde bulundurarak ve zaman zaman tasarım konusunda önemli yere sahip yurt dışı firmalarıyla ortak çalışmalar yürütüyoruz.

Mağazalarınızda 20’nci yılınıza özel kampanyalar olacak mı?
20’nci yılımızı kutladığımız bu özel yılda kampanyalar, 20’nci yıla özel yeni ürünler gibi mağazalarımızda bazı sürprizlerimiz olmaya devam edecek.  Bütün mağazalarımızı kapsayacak bir yaz fırsatı için çok yakında “Balerinli Günler” indirim kampanyamızı başlatacağız.  Yüzde 30 indirim fırsatı ile keyifli bir alışveriş fırsatı için müşterilerimizi Ankara Gülveren, Forum Ankara AVM, Antalya Aspendos Bulvarı, Bilecik Fabrika Satış Mağazası, Bursa Kent Meydanı AVM, Eskişehir, İstanbul Ataköy Plus AVM, İstanbul Bayrampaşa Aquarium AVM, İstanbul Beylikdüzü Perla Vista AVM, İstanbul Şişli Cevahir AVM, İstanbul Kozyatağı, İstanbul Nişantaşı, İstanbul Selamiçeşme, İzmir Forum Bornova AVM, İzmir Pınarbaşı ve Kocaeli Gebze mağazalarımıza bekliyor olacağız.

Franchising sistemiyle çalışmayı düşünüyor musunuz?
Franchising sistemimiz şu an için bulunmuyor. Yurt içinde profesyonelleştirdiğimiz ve belli bir düzeye taşıdığımız mağazacılık anlayışımızı yurt dışında da hızlı ve aktif bir şekilde uygulamaya koymak istiyoruz. Bütün mağazalarımızda aynı ileri teknolojiyi kullanıyoruz, belli kalite ve standartlara uyan mekânlar oluşturuyoruz. Mağaza görevlilerimize işe başlamadan önce firma kültürümüze yönelik ve müşteri memnuniyeti odaklı eğitimler veriyoruz. Porland olarak, üretimden başlayıp, satış sonrası desteğe kadar bütün süreçleri tek elden kontrol edebilmek için oluşturduğumuz güçlü organizasyon yapısı, bizi sektörün lideri ve güvenilir markası konumuna taşıdı.

2012 hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? Bu yılsonuna kadar açmayı hedeflediğiniz mağaza sayısı nedir?
Altyapı çalışmalarımız tamamlandığında yurt dışında önemli başkentlerde Türk üretiminin kalite ve gücünü göstermeye yönelik mağazacılık faaliyetlerine başlayacağız. Planımız ilk yurt dışı mağazamızı İngiltere’nin başkenti Londra’da açmak olacak. Türkiye’de ise “Porland Fabrika” konsepti ile İstanbul Beylükdüzü Perla Vista AVM, Ankara Forum AVM ve Samsun LoveLet AVM’de yeni mağazalarımız ve bu konseptte açmayı planladığımız mağazalar ile yurt içinde ve yurt dışında büyümeye devam edeceğiz.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.