PerakenDEğişti Konferansı’nın yankıları sürüyor

Perakende Bilgi Evi’nin (PEBEV) bir ilki gerçekleştirdiği, Girne Cratos Premium Hotel’de 13 Şubat günü düzenlenen PerakenDEğişti Konferansı’nın yankıları sürüyor. Katılımcılar, Kuzey Kıbrıs perakendesinin gelişimine yönelik gerçekleştirilen konferansın verimli geçtiği yönünde ortak görüş bildirirken, bu tip organizasyonların devam etmesi gerektiğini dile getirdi

PerakenDEğişti Konferansı’nın yankıları sürüyor

İpek Gül, Murat Küçük, Uğur Tatlı

PEBEV, Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk gerçekleştirdi. Kuzey Kıbrıs perakende sektörünün gelişimine katkıda bulunmayı ve sektöre hizmet verenleri bir araya getirerek iletişim platformu sağlamayı amaçlayan, KKTC’de bir ilk olan PerakenDEğişti Konferansı, Girne Cratos Premium Hotel’de 13 Şubat’ta gerçekleştirildi. Konferansı perakende.org’a değerlendiren sektörün önemli isimleri birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Anlam yüklediğim bir konferans”
PerakenDEğişti Konferansı’nı “çok anlamlı” olarak niteleyen TPF Başkanı Selamet Aygün, “Perakendeciler PEBEV aracılığıyla Anavatan’dan kalkıp Yavru Vatan’a geldi. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Buranın perakendesine katkı sunabilir miyiz diye konferans ve seminerlere katıldık. Bu açıdan baktığımızda değerli gördüğüm anlam yüklediğim bir konferans olduğunu hissediyorum. Bir başka değer katan unsur da Kıbrıslı arkadaşlarımızın ifade ettiği gibi arkadaşlarımız sadece birbirleriyle değil Güney Kıbrıs ile de rekabet halinde olması. Bu açıdan bakıldığında bizim onların yanında olduğumuzu hissettirmemiz daha da önem arz ediyor” şeklinde konuştu. Aygün sözlerine şöyle devam etti: “Psikolojik ve moral motivasyon açısından onlara destek olduğumuzu hissediyoruz. Onların da bundan çok memnun olduğunu tahmin ediyorum. Türkiye’nin perakende noktasında Avrupa’nın üstünde olduğunu göz önüne alırsak, bu tecrübenin KKTC’li perakendecilere aktarılmasının çok önemli olduğu kanısındayım Burada devletin kapalı ve baskıcı bir ticaret uyguladığı izlenimine kapıldık. Bunların neticesinde rekabetin düştüğünü tespit ettik. Bu uygulamanın kalkmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. Devletin perakendecileri zorlayarak bir yere varacağını düşünmüyoruz. Devlet kendisini idame ettirebilmek adına ticari unsurları kısması ve sert müdahalelerde bulunması Kıbrıs perakendecisinin sırtındaki yükü bir kat daha artırıyor. Bu arada bu anlamlı konferansa imza atan PEBEV’i de kutlarım”

“Konferans çok verimli geçti”
Konferansın verimli geçtiğini belirten Kiler Perakende Grubu Genel Müdürü Nihat Özdemir, “İnsanların hiç eksilmeden takip ettiği çok güzel bir organizasyon oldu. Kıbrıslı perakendeci arkadaşların ve organizasyonu düzenleyen PEBEV’in sıcak ilgisi, perakende konferansının çok verimli geçmesine vesile oldu. Katılım bir hayli yüksekti. Sektörün ciddi problemlerini çok önemli isimlerle burada tartışma fırsatı bulduk. Kıbrıs perakendesi henüz çok yeni ve arkadaşlarımız bu organizasyon sayesinde ilk kez bir araya gelme şansı yakaladı. Bizlerin konuşmalarıyla onları gelecekte bekleyen sorunları görme fırsatı yakaladılar. Farklı kanatlardan farklı sesler vardı bu da demokrasinin güzelliği zaten” diye konuştu.

“KKTC’li perakendeciler planlı bir yapıya büründüler”
Böyle bir etkinliğin Kuzey Kıbrıs’ta yapılmasının ayrı bir önem ve hassasiyet taşıdığının önemine vurgu yapan Alfacod Genel Müdürü Cenk Yurtsever, “Ülkemiz perakendesindeki gelişim ve değişimlerin, Yavru Vatan’da da uygulanabilmesi ve disipline edilmesi son derece anlamlı. Kıbrıslı perakendeci kardeşlerimizin, fikir ve deneyimlerimize ihtiyaçları var. Oturumlarda ve panellerde, hayata geçirilmiş birçok uygulama ve model üzerinde tartışmalar yapıldı. Bu anlamda çok değerli ve kıymetli paylaşımların yaşandığı bir gün geçirildiğine inanıyorum” şeklinde konuştu. KKTC’li perakendecilerin TPF çatısı altına girerek güçlü bir oluşumun kıymetli bir parçası olduklarını ifade eden Yurtsever, “KKTC’deki perakendeciler birçok alanda daha hızlı doğru ve planlı olacaklar. Bürokratik konularda da daha hızlı neticeler alacaklarını düşünüyorum.  En önemlisi, yıllardır büyüyen ve gelişen bir federasyonun çatısı altında olmanın gücünü olumlu yönde kullanacakları kanısındayım” açıklamasında bulundu.

“Bu tip konferanslar devam etmeli”
KKTC’li perakendecilerin TPF’ye üye olmalarını olumlu bulduklarını aktaran Arsis Yönetim Kurulu Başkanı Osman Şentürk, “Modern toplum, örgütlü toplumdur. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan market zincirlerinin TPF çatısı altına girerek daha da güçlendiğini düşünüyorum. Bu sayede TPF’nin gücünü arkasına alan KKTC’li perakendecilerin sesi eskisine nazaran daha gür çıkacak. Organize perakendeyle sürekli dirsek teması halinde olacaklar” diye konuştu. “PerakenDeğişti Konferansı’nı bir başlangıç olarak görüyorum” diyen Osman Şentürk, sözlerine şöyle devam etti: “Bu gibi organizasyonlar devam etmeli. Konferansı da bir başlangıç olarak görüyorum. Türkiye Perakende Federasyonu’nun yaptığı birçok katılımlar var. Bu katılımlara Kuzey Kıbrıs da dahil olduktan sonra Ada perakendesinin daha iyiye gideceğini düşünüyorum. KKTC’de ciddi sorunlar bulunuyor, ekonomide yapısal değişikliğe ihtiyaç var. Çeşitli vergiler alınıyor. Eğer Kıbrıs serbest bölge hürriyetine kavuşursa birçok firmanın üretim yapması kolaylaşacak ve Kıbrıs canlanacak.”

“Nitelikli bir konferans oldu”
PEBEV’in başarılı bir konferansa imza attığını belirten Boer Satış Yöneticisi Abdülkadir Opan, Güzel bir konferans oldu. Sayı olarak katılım oldukça iyiydi. Her dakikası dolu dolu geçen, nitelikli paylaşımların olduğu bir ortamda önemli bilgiler edindik. Kıbrıslı perakendecilerin TPF’ye katılması Ada perakendesi için önemli bir gelişme olarak dikkatleri çekti” açıklamasında bulundu.

Bu birleşme bize ekstra güç verecek
Ada’nın en büyük kahve üreticilerinde biri olan Con Trading Direktörü Haluk Ruhi, “Öncelikle KKTC’de bir ilki gerçekleştiren PEBEV’e teşekkür ederim. Perakendenin gelişimine dair değerli bilgiler edindik. Aynı zamanda KKTC’li üreticiler olarak potansiyel müşterilerle bir araya gelme şansını yakaladık” dedi.
Kıbrıs’ta yer alan Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’nin TPF çatısı altına girmesinin altını çizen Ruhi, “Oldukça yararlı olacağına inanıyorum. Bu birleşme bize ekstra bir güç verecek. Kuzey Kıbrıs perakendesini sürekli dinamik ve gelişen bir yapıya bürünmesine yardımcı olacak. Bizim gibi sanayicilerin sıkıntılarına aşmada örgütlü bir yapıya bürünmenin önemli etkisi bulunuyor” tespitinde bulundu.

Dernek üyelerine yüzde 15 ıskonto
Ektam Genel Müdürü M. Akif Yazgan konferansla ilgili şunları söyledi: “PerakenDEğişti Konferansı Kuzey Kıbrıs’ta ilk olması nedeniyle anlamlı ve önemli bir buluşma platformu oluşturdu. Kuzey Kıbrıslı perakendeciler sorunlarını daha gür bir sesle konuşma imkânı yakaladı. Konferans süresince konuşulan alışverişin Rum tarafına kaymasının önüne geçilmesi için hizmet kalitesinin çok önemli olduğuna vurgu yapıldı. Nitelikli personelin, mağaza tasarımının, satış sonrası memnuniyetin sektörün gelişiminde mihenk taşı olduğunu gördük. Üretici ve dağıtıcı bir firma olarak önemli kazanımlar elde ettik. KKTC Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’nin TPF çatısı altına girmesiyle birlikte Kıbrıs’taki marketler daha güçlü bir yapıya büründü. Ektam olarak Kıbrıs’taki dernek üyelerine TPF’ye dahil olduktan sonra toplu alımlarda ekstra yüzde 5 ıskonto uyguladık. Bu rakam daha önce yüzde 10 seviyelerindeydi biz bu rakamı yüzde 15’e çıkardık.”

"Konferans gayet başarılıydı"
KKTC’de ilk kez düzenlenen konferansın Ada ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına dikkat çeken Encore Bilişim Sistemleri Kanal Satış Müdürü Tahir Alim, “Konferans gayet başarılıydı. Katılımın çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Yavru Vatan’da ticaret yapan perakendeciler Türk meslektaşlarından önemli bilgiler aldı” diye konuştu. Katılımcı olarak konferanstan çok memnun ayrıldıklarının altını çizen Alim, “Ada’daki perakendecilerin TPF’ye katılmasının kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Alim, “Açıkçası orada duyduğum için biraz sürpriz oldu. Son dönemde Kıbrıs perakendesine yatırımlarımızı artırdık. Bu bağlamda Kıbrıs perakendesini çok önemsiyoruz.  Farklı bir pazar yapısı olmasına rağmen federasyona dahil olmalarının KKTC perakendesine katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

“Sorunlarına giderilmesine yönelik önemli bir adım”
Şirket adına yararlı bir konferans olduğunu dile getiren Grafikers Kreatif Direktörü İzzet ERS, “Organizasyonu başarılı ve sorunların giderilmesine yardımcı bir çaba içinde buldum. Sektörün sıkıntılarını ve bütçesel anlamda firmaların kendilerini iyileştirmelerine yarar sağlayacak açıklamalar ve girişimlerde bulunuldu. Kendi adıma yararlı bulduğumu ve benzeri organizasyonlarda bulunmaya devam edeceğimi söyleyebilirim” diye konuştu.

"KKTC perakendesi için önemli bir hamle"
Konferansın yapıldığı yeri gayet başarılı bulan Hayat Kimya İhracat Departmanı-İş geliştirme Ticaret Pazarlama Yöneticisi Sevgi Metin, “ Konferans süresince Türk perakende sektörünün önde gelen temsilcileri Kıbrıslı meslektaşlarına faydalı bilgiler verdi. KKTC perakendesinin tartışıldığı oturum KKTC’deki perakendenin yaşadığı sorunları görmemiz açısından yararlı oldu” diye konuştu. KKTC’deki perakendecilerin TPF’ye katılmasını da değerlendiren Metin, “KKTC için önemli bir adım. Türkiye’deki böyle etkin bir yapıya dahil olmaları Ada perakendesini ileriye taşıyacak” ifadelerini kullandı.

“İyi bir iletişim ortamı yakaladık”
Laud Media Satış Müdürü Adil Altıntaş, “Genel olarak güzel bir konferanstı. Katılımcı olarak bize çok yararı olan bir etkinliği geride bıraktık. Diğer katılımcılar iyi bir iletişim ortamı yakaladık. Ulaşmak isteyip ulaşmada zorlanacağım insanlarla tanışmanı fırsatı buldum. Yapılan aktiviteden memnun kaldığımı belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

“KKTC’nin seçilmesi doğru bir karar”
Böyle bir konferansın KKTC’de yapılmasını doğru bulduklarını belirten Obase Satış Pazarlama Koordinatörü Levent Dal, “Gayet güzel bir konferansı geride bıraktık. Kıbrıs’ın seçilmesi ve orada toplanılmasının çok doğru bir tercih olduğu kanısındayım” şeklinde konuştu. KKTC perakendesinin gelişmesi adına TPF’ye katılmasının önemli olduğuna değinen Dal, “Kıbrıs perakendecilerin Türk perakendecilerden öğreneği çok şey var. Buradaki derneğin TPF’ye katılması bu anlamda çok iyi oldu. Kıbrıs stratejik bir nokta ve 5 yıl içerisinde ilerlemeler kaydedeceğini ön görüyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler” ifadelerini kullandı.

“Bayilik anlaşması imzaladık”
Konferansa sponsor olarak destek veren firmalar arasında ekipman sektörünün lider firmalarından Tekso AŞ de yer aldı. Tekso AŞ Genel Müdürü Abdurrahman Elvan organizasyonla ilgili şunları söyledi: “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki perakendecilerle Türkiye’ deki perakendecilerin tanışmasını ve kaynaşmasını sağlamak amacıyla PEBEV tarafından mükemmel bir organizasyona imza atıldığını düşünüyorum. Kıbrıs'ta yapılacak açılımlar için kendi firmamız adına geç kaldığımızı hissettik, fakat bu organizasyondan sonra KKTC’ye ziyaretlerimizin sıklaşacağından eminim. PEBEV’in PerakendeDEğişti Konferansı’na sponsor olarak katılmamıza paralel olarak, Kuzey Kıbrıs’taki potansiyel müşteriler ile daha sıkı bağlar kurmak adına bazı önemli adımlar attık. Öncelikle ülkedeki sektörel faaliyetlerimizi artırmayı hedefliyoruz. Bunun için gerekli girişimlerde bulunduk ve Kuzey Kıbrıs’ta bir bayilik anlaşması imzaladık. Konferanstaki katılımcıların gündelik iş temposu nedeniyle pek sık bir araya gelemiyoruz. Düzenlenen konferansta yerel perakendecilerle, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen katılımcılarla ve sponsorlarla sektörümüz için güzel bir adım daha attık, özlem giderdik ve gönül bağlarımızı pekiştirdik. Bu tip organizasyonlara daha fazla katılmaya karar verdik.”