Perakende süreçlerini yönetebilmek için: Nebim V3

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) alanındaki iş uygulamalarıyla kurumların iş süreçlerini destekleyen Nebim, 1966'dan beri süregelen deneyimi ve bilgi birikimi ile Türkiye'nin en köklü geçmişe sahip bağımsız yazılım firmalarının başında geliyor. Hazır giyim, ayakkabı, zincir mağazalar, çok katlı mağazalar ve optik yazılım alanlarında pratik sistemler sunan Nebim Türkiye’nin haricinde Azerbaycan ve Rusya’da da başarılı projelere imza atıyor. Genel Koordinatör Sedat Taşçı, işletmelerin Nebim V3 sayesinde operasyonel süreçleri daha etkin yöneteceklerinin altını çiziyor

Perakende süreçlerini yönetebilmek için: Nebim V3

Murat KÜÇÜK

Nebim V3 “Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü” nedir?
Nebim V3; planlamadan satın almaya, üretimden sevkiyata, tüm satış kanallarındaki uç noktalarda gerçekleşen satıştan satış sonrası hizmetlere kadar; bir perakendeci, toptancı ya da üretici firmanın gereksinim duyacağı tüm iş süreçlerini baştan sona kapsayan bir teknoloji. Nebim V3'ün desteklediği iş süreçleri ve fonksiyonlar tasarlanırken; özellikle perakende, toptan satış ve üretim gerçekleştiren, toptan, perakende, bayi gibi çok kanallı yapıları olan, çok uluslu operasyonları hedefleyen firmaların gereksinimleri göz önünde bulunduruluyor. Nebim V3'ün ortak bir platform üzerinde geliştirilmiş olan uygulamaları; firmaların tüm ofislerinde, fabrikalarında ve perakende satış noktalarında - hem arka ofiste hem de ön ofiste (POS) - görev alan kullanıcıların gereksinim duydukları süreçleri kapsıyor. Bunun yanı sıra, firmaların iş birliğinde oldukları iş ortaklarının satışlarının, stoklarının ve hatta muhasebelerinin de aynı ERP platformu üzerinde yönetilmesi Nebim V3 tarafından destekleniyor. Globalleşen firmalar, etkisini her geçen gün daha çok artıran rekabet, büyüyen iş hacimleri ve daralan kâr payları; işletme kaynaklarının daha verimli kullanılmalarını ve firmaların operasyonel süreçlerini daha etkin yönetmelerini giderek daha önemli kılıyor. Nebim V3, bu gereksinimleri en ideal şekilde karşılayan ERP çözümünü sunuyor. Nebim V3 ERP, tüm iş süreçlerinin uçtan uca entegre bir yapıda yürütülmeleri sayesinde hataların önüne geçiyor. Departmanlar arası etkileşimi sağlayan kurumsal veri bütünlüğünü güçlendiren sistem, firmaların kurumsal gelişim süreçlerini hızlandırır. Nebim V3’ü öne çıkaran en önemli 3 özellik; kapsamlı ve entegre olması, değişime ve büyümeye açık olması, hızlı uyarlanabilir olması. Kapsamlı ve entegre ile kast ettiğimiz tüm iş süreçlerini aynı platform üzerinde ve baştan sona entegre bir şekilde yapması. Farklı firma büyüklüklerine göre tasarlanmış sürümleri, büyük düşünen fakat küçük adımlarla başlamak isteyenleri kapsıyor. Nebim V3 1966'dan beri süregelen sektörel deneyimi ve bilgi birikimiyle ERP'ye geçiş süreci en hatasız ve hızlı bir şekilde yönetilebilir.

Sektere özel ERP sistem seçenekleri

Bünyenizdeki firmaların bu hizmete geçiş süreleri nasıl oldu?
Süreler firmanın yapısı ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösteriyor. Nebim V3; sektör liderlerinin gereksinimleri doğrultusunda, Nebim'in 1966'dan beri süregelen sektörel deneyimi ve bilgi birikiminden yararlanılarak geliştirilen bir sistem. Bundan dolayı Nebim V3 firmaların gereksinim duyacakları sektörel özellikleri hazır bir şekilde sunuyor. Bu sayede yeni bir ERP projesine başlayan firmaların özel süreç ve uygulama geliştirme ihtiyaçları alternatif ERP çözümlerine kıyasla çok daha az olup, ERP'ye geçiş süreci en hatasız ve hızlı bir şekilde yönetilebilir.

Sistem değiştirmek genelde sancılı bir süreçtir. Siz bu geçişlerin olumsuz etkisini nasıl azaltıyorsunuz?
Perakende firmalarını iyi tanıyor kritik süreçleri iyi biliyoruz. Bu sebepten projelerde öncelik verilecek konulara ve geçişte en dikkat edilmesi gereken hassasiyetlere çok daha fazla odaklanıyoruz. Fiili kullanıma geçiş öncesinde gerek mağazalarda gerekse merkezde örnek senaryolar ve fiili kullanım testleri yaparak personelin adaptasyonunu sağlıyoruz. Böylelikle fiili kullanıma geçildiğinde herhangi bir sorun yaşanmaması sağlanıyor. Firmaların yapısına ve ihtiyaçlarına göre sancının en aza indirilmesi için proje uyarlama süresini optimum seviyede tutuyoruz. Geçmiş verileri de güvenli bir şekilde aktararak, risksiz şekilde geçişi sağlamış oluyoruz. Son 2 yılda geliştirdiğimiz uyarlama süreçleri sayesinde, ekibimiz çok daha deneyimli ve hızlı uyarlanabilir metodolojiler ile etkinlik gösteriyor. Türkiye, Azerbaycan ve Rusya olarak 150’in üzerinde Nebim V3 uyarlama projesi gerçekleştirildi. Çözüm Ortaklarımız ile birlikte 450’i aşkın insan kaynağımız Nebim V3 konusunda kendini sürekli daha da geliştiriyor.

Firmaların ölçekleri büyüdükçe sistemin geliştirilmesi gerekiyor. Nebim V3 buna ne kadar elverişli?
Hazır giyim ve ayakkabı başta olmak üzere perakende sektörüne en hazır ERP olduğumuzu görüyoruz. Yılların tecrübesi ve iş ihtiyaçlarına göre program son derece parametrik olarak dizayn edildi. Firmanın yapısına göre bu parametreler uyarlanıyor. Gerektiğinde ilave ek programların da geliştirilme imkânı var. Firma bilgi işlemi tarafından da birçok ilave özelliğin geliştirilebilmesi sayesinde esneklik büyük ölçekte arttırılabiliyor. Standart raporların yanında firma için yerelleştirilebilen esnek rapor altyapısı ve istenirse Nebim V3 ERP’nin API altyapısı kullanılarak yeni iş süreçleri de programlanabilir. Lojistik uygulamaları örnek olmak üzere, birçok farklı uygulama ile entegrasyon da rahatlıkla sağlanabilir.

Yeni sürümlere entegre olabilen sistem

Kullanıcıların bu ürünlerin demo sürümlerini kullanma olanakları nedir?
Ürünleri ve firmaya uygunluğunun en iyi şekilde anlaşılması için iyi hazırlanmış demo çalışmaları var. Bu demo dataları ile canlı olarak da program anlatılabilmekte ve gerekli detaylarda çok rahat mutabık kalınabiliyor.

Nebim V3’ün yeni sürümleri çıktığında sürüm yükseltme işlemleri nasıl gerçekleştiriliyor?
Programlar ilk satın alındığında belli bir süre uyarlama aşamasında olunduğundan bu süredeki versiyonlar ücretsiz sağlanıyor. Devamında da Nebim V3 için bugün de olduğu gibi bakım anlaşması sağlanarak bu kapsamda hem etkin hizmetlerden faydalanarak hem de programın yeni çıkan versiyonlarına ücretsiz sahip olunabiliyor.

Nebim V3’te yardım, destek, eğitim hizmetleri nasıl sunuluyor?
Nebim V3 satın alındığında projenin kapsamına göre bir uyarlama ekibi belirlenerek proje müdürü ile beraber konusunda uzman ERP danışmanları ile gereken uyarlama hizmeti veriliyor. Fiili kullanıma geçildikten sonra da belli bir süre bu ekip yakın desteğe devam ediyor. Bakım kapsamında da gereken yakın destek ile eğitim eksikleri de gideriliyor. Sektördeki insan kaynağı ihtiyacı ve insan kaynağının sürekli kendini geliştirmesi adına eğitim çalışmalarımızı da Nebim Yetkili Eğitim Merkezi olan Sektör Eğitim ile birlikte yürütüyoruz. Nebim V3’ü bilen sertifikalı eleman kaynağı gün geçtikçe artıyor.