Perakende dünyasında yarım asır

1963 yılında başlayan minik bir bakkal hikayesi, bugün Bursa ve ilçelerinde 33 şube ile devam ediyor. Nice yıllara…

Perakende dünyasında yarım asır

Bildim bileli severiz Özhan’dan alış-veriş  etmeyi...
Sanırım Bursalılar da sevdi.
Hele bir sloganları var ki, perakendenin olmazsa olmaz hatırlatmasını yapıyor sürekli:
- Özhan Marketler Zinciri: Siz nerede, biz oradayız!

Ve geçtiğimiz hafta, yaklaşık 700 kişilik bir davette 50’nci yıl kutlaması yaptık. Hemen ardından da perakende dünyasına ilk adım attıkları yer olan Yenisölöz’de geleneksel piknikte bir araya gelip, hoş sohbetlere imza attık gün boyu.
Sözü burada kesip, bu gelişimin satırbaşlarını onlara bırakalım:

Hikayemiz
“Bir hayalin olsun, sana yol göstersin ve sürüklesin peşinden...”
Nevzat Özhan da bir hayal kurmuştu Yenisölöz'de, 1963 yılında açtığı küçük bir bakkal dükkanında...
Nevzat Özhan'ın açtığı yolda yürüyen, ortak düşlere, ortak hedeflere sahip olan çocukları ise, Özhan'ı Bursa'ya taşıyarak, kentin ilk yerel marketi haline getirdi.

Gıda piyasasına büyük sermayelerle girmeyen Özhan'ın, bu değişim ve gelişimi hiç de kolay olmadı. Tevfik Taner Özhan'ın, ağabeyi Güngör Özhan'ın minibüsünü ve terazisini alarak, mahalle bakkallarına zeytin satmasıyla ve 1977 yılında ortağı Mustafa Uluçay ile tanışmasıyla başlayan süreç, 1980 yılında Cumhuriyet Caddesi’nde açılan 30 metrekarelik işyeriyle devam etti.

İki kader ortağı, farklı özellikleriyle birbirlerini tamamladılar.
Mustafa Uluçay’ın babası Osman Bey’in kasap dükkanında ve Tuzpazarı'nda edindiği deneyimleriyle de et ve şarküteri ürünlerinde fark yarattı.
Öte yandan mahalle bakkallarına çok sayıda kalemde tedarikçilik de yapan iki ortak, işleri giderek büyütürken, toptancılara da mal vermeye başladı.

Bursa’da bir ilk
30 yıllık tecrübenin ardından, 1992 yılında Esentepe'de ilk mağazasını açan Özhan, bu dört katlı mağazada, gıdanın yanı sıra, giyim ve kırtasiye ürünlerine de yer vererek Bursa’da bir ilke imza attı.
Kentine en iyi hizmeti verebilmek için güleryüz ve sevgiyle hiç durmadan çalışan Özhan'ı, Bursalılar kısa sürede kucakladı ve Özhan’ın mağaza sayısı hızla artmaya başladı.

"Siz nerede, biz oradayız" sloganıyla Bursa ile birlikte büyüyen ve marketler zinciri haline gelen Özhan, bugün 33 şubesi, 700'ü aşkın çalışanı, içerisinde yönetim ofislerinin de bulunduğu 5 bin 500 metrekarelik lojistik merkezi ve 7 tane soğuk hava deposuyla hizmet veriyor.

50 bin dost
Ulaştığı hacimle, Bursa'nın ilk 100 firması içinde yer alan Özhan Marketler Zinciri, ilk günkü esnaf yaklaşımını da sürdürerek, 'dost' olarak tanımladığı müşterilerine ürünün en iyisini, hizmetin de en kalitelisini sunuyor.

Güçlü alt yapısı ve uzman kadrosuyla Bursa’nın güvenilir markası olan Özhan Marketler Zinciri, her gün ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalıştığı 50 bin dostunu ağırlıyor.

Farklılar
Zengin ürün çeşidi, titizlikle sürdürülen besicilik altyapısıyla sunulan et mahsulleri, balık çeşitleri, Türkiye’nin dört bir yanından getirilen özel şarküteri ürünleri, Özhan markasının hijyen ve güven farkıyla tüketiciye ulaşıyor.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, verimlilik ve kalite çalışmalarına da özen gösteren Özhan Marketler Zinciri, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni alan ilk yerel market unvanını taşıyor.

Perakende sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücü sorununu çözmek için harekete geçen Özhan, kurduğu eğitim merkezinde İşkur’la imzaladığı protokol kapsamında, iş garantili eğitimler veriyor.
Bu eğitimler de, Bursa'da bir ilk olma özelliği taşıyor.

Özhan diyor ki…
Bizim gerçek büyüklüğümüz birbirimize olan bağlılığımızda. Özhan Marketler Zinciri, mutlu ekibiyle bugün tüm Bursa’yı kucaklayan büyük bir aile haline geldi. Güler yüzlü hizmet, kaliteli ürün ve uygun fiyat politikasıyla, hizmetin dostluğa, kalitenin damak zevkine, alışverişin avantaja dönüştüğü adreslerden biriyiz. Bugün, geçmiş hayallerin sonucu. Yarınsa, şimdiki hayallerin eseri olacak. Ve biz, dostlarımız için hep burada olacağız.