Peak Games reklamını farklı açıdan okumak bu kadar mı zor?

Yaratıcılığı ve duygusal zekâyı algılama konusunda biraz zorlanan, her an bir kötülük veya felaket olacağını bekleyen bir toplum olduk çıktık valla.

Neden böyle mi diyorum? Peak Games şirketinin son reklam kampanyasından dolayı…

 

Şirket geçen akşam 41 kanalda aynı anda yayınladığı reklamla gündeme gelerek, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

 

Reklamda takım arkadaşları aradığını vurgulayan Peak Games firması, verdiği bu iş ilanıyla tüm eleştirilerin de odağı olmuş durumda. Kimisi darbe olduğunu zannederken korkmuş, kimisi sigorta reklamlarından bildiğimiz “her an her şey olabilir” sloganın güzel olduğunu ama hayvanları insanlara benzetmelerinden dolayı beğenmediklerinden bahsetmiş.

 

Bir de tabi benimde üzerine durduğum, reklamın özgün olup olmadığı konusu var.  Evet, gerçekten Audi’nin “Safety Code” reklamından esinlenildiği oldukça aşikar.

 

Dünden beri okuduğum yorumların, yapılan eleştirilerin hiç birinde Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olduğuna dair bir paylaşım bulunulmaması beni açıkçası biraz üzdü. Türkiye’den çıkan ve mobil oyun dünyasında, global oyuncuların başında yer alan Peak Games’in, sadece yaptığı reklamla Türkiye’de 24 saat içinde 7’den 70’e herkesin konuştuğu ve eleştirdiği bir marka olması oldukça düşündürücü bir durumdur.

 

Aslında, Peak Games’in, global mobil oyun pazarının en büyük şirketleri arasında yer almasının nedenlerinden birisi de, “insan” olgusunu şirketin merkezine yerleştirerek marka algısını yaratıcılık ve duygusal zekayla birleştirmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

 

Bu tezimin en büyük kanıtı olarak da, Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü ve İnsan Kaynakları Direktörü Eda Azaroğlu’nun bir gazeteye verdiği röportajda “İnsanla büyüyen bir şirketiz.” demesi ve bu iş ilanıyla “100 kişiyi’de işe alabiliriz, 500 kişiyi de…” denilmesi son dönemde yaşanılan istihdam krizinin yaralarını sarmak konusunda sanıyorum hepimizin yüreğine su serpmesi gerekiyor.

 

Onun içinde, bir reklamın 41 kanalda aynı anda yayınlanmasının arkasında bir şey arayacaksak, bence ne kadar çok para harcadıkları değil de böyle bir iş ilanını çıkan firmanın işe alacağı takım arkadaşına ne kadar çok değer vereceğini düşünsek daha güzel olmaz mıydı?