Otomobil üretimi azalırken aksesuar pazarı büyüyor

ams OSRAM ürünlerine olan güven satışlara yansıyor

Otomobil üretimi azalırken aksesuar pazarı büyüyor

2022 yılının Ocak-Nisan döneminde otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında azalırken oto aksesuar pazarı ise tam tersi bir büyüme gösteriyor. Otomobil sektörüne getirdiği yeniliklerle fark yaratan ve ışık yayma alanında lider firma olan ams OSRAM’ın aksesuar ürünlerindeki satışları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 35’in üzerinde arttı.

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) tarafından açıklanan Ocak-Nisan dönemine ait üretim ve ihracat adetleri yılın ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 azalarak 409 bin 903 adet, otomobil üretimi ise yüzde 20 azalarak 229 bin 200 adet olarak gerçekleşti. Yaşanan bu azalışta, tedarik zincirindeki aksamalar ve ekonomik dalgalanmalar büyük rol oynadı.

Yaşanan bu olumsuz gelişmeler sonucunda ise insanlar mevcut araçlarının bakımına daha fazla özen göstermeye başladı. Bu durum ise araç içi aksesuar pazarının büyümesini sağladı. Bu büyüme doğrultusunda; OSRAM’ın aksesuar ürünlerindeki satışları yüzde 35’in üzerinde arttı. OSRAM’ın BATTERYstart ve BATTERYcharge akü bakım cihazları ve TYREinflate hava kompresörleri öne çıkan ürünlerin başında yer aldı.

2022 yılının ilk 6 ayının otomotiv sektörünün tüm paydaşları için zorlu geçtiğini belirten ams OSRAM Türkiye Otomotiv Satış Müdürü Can Sürücü, ‘‘Yaşanan tüm bu olumsuzluklara karşın hem performans ürünlerimiz hem de toplam ciromuz ile hedeflediğimiz seviyenin üzerinde performans gösteriyoruz. ams OSRAM ürünlerine olan güveni ve son kullanıcılara yönelik olarak yapmış olduğumuz bilinçlendirme çalışmalarının güç ekonomik koşullarda bile meyvesini verdiğini gösteriyor’’ dedi.

ams OSRAM yatırımlarına devam ediyor

Araç güvenliğine, araç elektrik aksamlarına ve elektrikli araçlara yönelik farklı ürün gruplarını piyasaya süren ams OSRAM, global olarak da yeni ürün geliştirmek için yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor. Özellikle aydınlatma sistemleri ve sürüş güvenliğine odaklanan şirket, yeni ürünler ile sürücülerin hayatını kolaylaştırmaya devam edecek.