Mutfakta Yeni Trend Akıllı Pişiriciler

Mutfakta Yeni Trend Akıllı Pişiriciler

Onların gözü benim yerimde olsa da bir şef olarak akıllı pişiricileri seviyorum.

Son yıllarda dünyada epey bir popüler hale gelen ve ülkemizde de örneklerine rastladığımız “Akıllı Pişiriciler” evde yemek yapma olayını adeta başka bir boyuta taşıyor. Bu ürünler, pratik kullanımının yanında, basınçlı pişirme özelliği ile yiyeceklerin besin değeri ve aromasını kaybetmemesini sağladığı için de sağlıklı beslenme açısından büyük avantajlar sunuyor.  Her ne kadar bazı kullanıcılar pandemi döneminde keşfetseler de son 3-4 yıldır aslında hayatımızdalardı.

Yemek yapmaya zor iş diyenler de yemek yapmayı sevenler de bu aletleri kullanma konusunda gayet ustalar. Tamam, pek ustalık gerektirmediğini de itiraf edeyim. Çok fazla pişirme programına sahip olmaları hem dünya hem de Türk mutfağının leziz yemeklerini yapılabilmenize imkan veriyor. Basınçlı ve normal çalışabilen çok programlı akıllı pişiricilerin, yanmaz yapışmaz özelliğinin yanında taşma gibi riskleri de bulunmuyor. 

İster home office çalışanlar olsun ister işe gitmek zorunda olanlar, yemek pişirme işi ile vakit kaybetmemek için bu çok programlı basınçlı pişiricileri tercih edebilirler. Dışarıdan yemek söylemek yerine kat karıştır usulüyle, 15-20 dakikada hızlıca yemek yapabileceğiniz fonksiyonel ürünler bunlar.

Yiyeceklerin besin değerlerini koruyan vitamin ve minerallerinin bozulmasını engelleyen pişirme donanımına sahipler. Daha az vakitte hem lezzetli hem de bu kadar zengin bir yemek pişirme tekniği hiç bir mutfak cihazında yok diyebilirim.

Çok programlı basınçlı pişiriciler ile buharda ve haşlama pişirme esnasında aynı anda hem garnitür hem ana ürünü pişirebilirsiniz.

Suyun kaynama derecesi fiziksel olarak 101 derecedir. Düdüklü pişirme esnasında sıvının derecesi 125 derecelere ulaşır ve bu normal tencerede mümkün olmayan bir işlemdir. Akıllı pişiricilerde de oluşan bu sıcaklık ile basınç yemeklere lezzet katıyor ve pişirme işlemine zaman kazandırıyor.

Akıllı pişiriciler kızartma işleminde de yağ yanma ve bozulma derecelerine ulaşmaz. Sıcaklık 160 derecelere çıkar ve seramik kaplama tenceresi sayesinde direkt ısıyı iletir. Böylece ürünler yağ çekmeden kızarır. Seramik kaplamalar sayesinde çok az yağ ile sağlıklı kızartmalar yapmak mümkün.

Yoğurt ve mayalama işlemi de yapılabiliyor.(Mayalama tamamen bulunulan ortamla alakalıdır eviniz sabah güneşi alırsa farklı, akşam güneşi alırsa farklı mayalama sonucu verir bunun için maya tecrübe gerektirir.) Yoğurt çok tecrübe isteyen bir iştir ama bir o kadar da kolaydır. Sütün fazla ısıtılması ve mayalama yoğurdunun erken ilave edilmesi yoğurdun ekşi ve sulu olmasına sebep olabilir. Yoğurt mayalarken sütün suyunun buharlaştırılması yoğurdunuza koyuluk katar. Mayalama derecesini de 28-32 derecelerde yaparsanız ekşime ve sulanma olmaz. Katı yağsız hamurlar 38 derecelerde güzel mayalanır. Katı yağlı hamurlar ise 28-30 derecelerde mayalanmalıdır. Ekşi mayanın en iyi verim verdiği mayalama derecesi 34 derecelerdedir.

Benim gibi şef değilseniz bu rakamlarla uğraşmak istemezsiniz değil mi? O zaman akıllı pişiricilerin menülerindeki yoğurt yap tuşuna basarsanız, o benim gibi güzel bir yoğurt yapar size. Tek yapmanız gereken tüm malzemelerinizi hazırlayın ve menü tuşuna basın.  

Ben bu bilgilere deneyimleyerek ulaştım ve gerçekten akıllı pişirici, hayatımın bir parçası oldu. Her zaman yemek yapamıyorum ya da zaman kazanmak istiyorum, sağlıklı gıda almak istiyorum diyenlere bu ürünleri öneriyorum ve mail kutum teşekkürlerle dolu.

Bir seferinde bu akıllı pişiricide pilav yapayım dedim. Yaptım ve böyle güzel bir pilav kıvamını daha önce hiçbir tencerede tutturamadım. Önce sıvı yağda şehriyelerimi kavurdum hafif kahverengi alınca pirinçleri ekledim ve 4 dakika pirincimi kavurdum ama pirincimi önceden soğuk suyla yıkadım ve nişastasını akıttım süzdürdüm, Kavurma işleminden sonra tuzunu ekledim ve sıcak su ekledim cihazın kapağını kapattım, 25 dakikaya ayarladım. Toplam 30 dakikalık sürede şahane bir pilav oldu

Bir gece önceden ıslatılmış nohut ve fasulye yemeği tencerede geleneksel usulde bir saati aşkın sürede pişiyorken akıllı pişiricide 25 dakika gibi bir sürede etli kuru fasulye yemeği yaptım ve muhteşem lezzetli oldu. Yemeğe sihir yaptığımı zannetti misafirlerim. Sadece akıllı pişiricinin imkanlarını daha faydalı nasıl kullanırız bunu düşünün. Akıllı pişiricinin performansına inanamayacaksınız.

Akıllı pişiricilerin en önemli özelliklerinden biri de özel programlaması sayesinde cihazı ayarladığınız zaman otomatik olarak pişirmeye başlıyor olması ve yemeğinizi bozulmadan sıcak servis için bekletmesi. Örneğin; sabah evden çıkmadan kat karıştır usulüyle, nohut yemeği malzemelerini akıllı pişiriciye koyuyorsunuz, cihazı yemeğin pişmesini istediğiniz saate ayarlıyorsunuz ve o saatte pişmeye başlıyor. Trafikten dolayı 20 dakika gecikseniz bile hiç sorun değil. Akıllı pişirici yemeği pişiriyor ve 73 derecede hem bakteri üremesini engelliyor hem de servis edilebilir sıcaklıkta yemeği bekletiyor. Bu ve bunun gibi birçok hayat kurtarıcı özellik başka hiçbir mutfak aletinde yok.

Zaman kazanmak isteyenlere, Hiç yemek yapmayı bilmeyen ya da sevmeyenlere, sağlıklı ve nitelikli gıda tüketmek isteyenlere akıllı pişiriciler, hem asistanlık ve hem de ŞEFLİK yapacak.

Afiyetle kalın.