Mondelez International Türkiye’den Ukraynalı çocuklara anlamlı destek

Mondelez International Türkiye, AmCham Türkiye ile birlikte Ukraynalı yetim çocukların güvenliği konusunda anlamlı bir desteğe imza attı. Bu kapsamda 110 Ukraynalı çocuk, eğitmenleriyle birlikte güvenli bir şekilde Türkiye’ye getirildi.

Mondelez International Türkiye’den Ukraynalı çocuklara anlamlı destek

Mondelez International Türkiye, AmCham Türkiye (Amerikan Şirketler Derneği) girişiminde, Ukrayna’da zor şartlarda barınan yetim çocukların daha güvenli bir yuvaya kavuşması için harekete geçti. Bu doğrultuda Ukrayna Konsolosluğu ile birlikte yetimhanede yaşayan çocukların, yaşamlarını güvenli bir şekilde sürdürmelerini sağlamak üzere Türkiye’ye transferlerine destek oldular.  

Mondelez International Türkiye, çocukların rahat bir şekilde Türkiye’ye ulaşması için konsolosluğun bilgisi dahilinde charter uçak kiralayarak 110 Ukraynalı çocuğun Romanya üzerinden Türkiye’ye getirilmesi sağladı. Türkiye’ye gelen çocukları Antalya Havalimanı’nda Ukrayna Konsolosluk yetkilileri ile Mondelez International Antalya ekibi, Kent Şekerleri ve Mondelez International ürünleri ile renkli bir şekilde karşıladı. Türkiye’ye geldikleri için sevinen ve heyecanlarını gizleyemeyen çocuklar, konaklamaları için kalacakları otele yönlendirildi.

AmCham Türkiye girişimiyle gerçekleşen destek konusunda bilgi veren Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz; “Savaş, insanlık tarihinin maalesef ki en korkunç yüzlerinden biri ve hep söylendiği üzere savaşların galibi olmuyor. En masum varlıklar olan çocuklar ise hiç şüphesiz ki hem fiziki hem de ruhi yıkıma neden olan savaşlardan en çok etkilenenler. Biz de bu süreçte Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle oradaki yetim çocukların güvenli bir yaşam alanına kavuşmasında destek olmak istedik. Ve Amcham Türkiye’nin bu anlamlı girişimiyle birlikte Ukrayna’da yetimhanede yaşayan 110 çocuğun eğitmenleriyle birlikte Türkiye’ye gelmelerine yardımcı olduk. Umarım bu çocuklarımız bundan sonraki yaşamlarında bir daha savaş korkusuyla yaşamak zorunda kalmazlar ve onlara en çok yakışan şey olan gülümseme, yüzlerinden eksik olmaz.” dedi.