Mondelez geleceği düşünerek atıştırmalıklar üretiyor

Mondelēz International’ın sürdürülebilir ve bilinçli atıştırmalık konusunda yaptığı çalışmaların sonucunu açıklayan 2018 Etki İlerleme Raporu yayınlandı. Rapora göre Mondelez International 2018 yılında, üretimden gelen CO2 emisyonunu yüzde 10, su kullanımını ise yüzde 22 azalttı. Atık oranını da yüzde 13 oranında azaltan şirket, 59 bin 600 metrik ton ambalaj malzemesini bertaraf etti

Mondelez geleceği düşünerek atıştırmalıklar üretiyor

Mondelez International’ın hem insanlar hem de gezegenin geleceği için atıştırmalıkları en doğru şekilde tasarlayıp üreterek, sektörünün geleceğine bir lider olarak ışık tutma misyonu doğrultusunda hazırladığı etki raporu yayınlandı. Rapora göre 2020 için belirlediği Etki Hedefleri karşısında anlamlı bir ilerleme kaydeden şirket, sürdürülebilirlik ve bilinçli atıştırmalıklar konusunda geniş ölçekte fark yaratacak alanlara odaklanıyor. 2020 yılına kadar Mondelez International’ın zirai ve ekolojik konularda sürdürülebilir bir ayak izi oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği çalışmaların yaygınlaştırılmasına yer veren rapor, aynı zamanda şirketin ormanların yok edilmesine karşı mücadele çerçevesindeki hedeflerini de ortaya koyuyor.

 

Mondelez International’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dirk Van de Put: “Tüketicilerin atıştırmalık ürünler ile doğru beslenme arasında bir tercih yapmamaları veya atıştırmalıkla ilgili tercihlerinin dünya üzerindeki etkileri hakkında endişelenmemeleri gerektiğine inanıyoruz. Şirketimiz, insanların dünya üzerinde refah içerisinde sürdüreceği bir gelecek oluşturmak ve portföyümüzü bilinçli atıştırmalık alışkanlıklarına ilham veren bir şekilde geliştirmek suretiyle önemli bir rol üstlenmekte.  2018’te özellikle planlanandan daha önce hedefe ulaşabildiğimiz sağlıklı atıştırmalıklar alanında kaydettiğimiz ilerlemeden dolayı gurur duyuyorum.” dedi.

 

Raporda aynı zamanda dünyanın lider atıştırmalık şirketinin, duyarlılığı ve refahı açısından son derece önemli bir hedefini karşıladığı, porsiyon kontrollü atıştırmalıklarından net gelirin yüzde 15’ini elde ettiği ve böylece beklentilerini iki yıl önceden karşıladığı vurgulanıyor.

 

Mondelez International 2018 Etki İlerleme Raporu’na göre;

 

Sürdürülebilir atıştırmalıklar

Amaç: İçerik maddeleri konusunda esnek tedarik zincirleri oluşturarak çevre üzerindeki etkiyi minimuma indirmek ve atık ambalajda net sıfır değerine ulaşmak suretiyle insanların ve gezegenimizin varlıklarını devam ettirebileceği bir gelecek oluşturmak.

 

Neler yapıldı?

§  Yüzde 100 Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası hedefini tutturduk; ormanları yok etme sürecinin önüne geçmek amacıyla daha hızlı hareket etmek için tedarikçilere adeta meydan okuduk ve 12 hammadde tedarikçisi ihlal dolu davranışları nedeniyle devre dışı bırakıldı.

§  Üretimden gelen mutlak CO2 emisyonlarını yüzde 10 azalttık.

§  Suyun en kıt olduğu noktalarda gelen su kullanımımızı yüzde 22 azalttık.

§  Üretimde toplam atık oranımızı yüzde yüzde 13 azalttık.

§  2020 yılına ilişkin 65.000 metrik ton ambalaj malzemesinin azaltılması hedefimize ulaşmak yolunda önemli bir adım atarak 59.600 metrik ton ambalaj malzemesini bertaraf ettik.

§  Sürdürülebilir buğday temini girişimimiz olan Harmony’i 2022 yılı itibariyle Avrupa Birliğindeki tüm bisküvi markalarını kapsayacak şekilde ölçeklendirdik.

§  Cocoa Life sürdürülebilirliği programımızla, 2018 sonu itibariyle 1400 toplulukta 140.000 çiftçiye ulaştık. Aralarında Milka ve Cadbury Dairy Milk’in de dahil olduğu çikolata markalarımız için kullandığımız kakaonun yüzde 43’ünü program üzerinden elde ettik ve Milka’yı  çikolatasını tamamen Cocoa Life programından tedarik ettiğimiz güzide markalarımız arasına ekledik.

§  Temin ettiğimiz global yumurtaların yüzde yüzde 15’i, 2018’de kafessiz üretimden (gezen tavuk) geldi. Hedefimiz, ABD ve Kanada’da 2020 itibariyle yüzde yüzde 100 kafessiz (gezen tavuk) yumurtası elde etmek. Bu hedefimize dünyanın diğer ülkelerinde 2025 itibariyle ulaşmayı planlıyoruz.*[1]

§  Tüm çalışanlarımız için Kaydedilebilir Toplam Vaka (TRI) sayısında yüzde 18, Toplam Vaka Oranında (TIR) ise yüzde 11 azalma sağladık.

§  Harici Üreticilerimiz ve tedarikçilerimizin yüzde 100’ünün Global Gıda Emniyeti Girişimi Planlarından herhangi bir tanesinde sertifika almasını sağlamak hedefimizi gerçekleştirdik.

 

Bilinçli atıştırmalıklar

Amaç: Atıştırmalık deneyimi üzerine tekrar düşünmek; ürün portföyünü çok daha fazla seçenek sunacak hale getirmek; her bir lokmanın lezzetini hissetmeye ve etki için yenilikçi ortaklıkları harekete geçirmeye odaklanan duyarlı atıştırmalık alışkanlıkları kazandırmak.

 

Neler yapıldı?

§  Tek tek ambalajlanmış ve 200 veya daha düşük kaloriye sahip porsiyon kontrollü atıştırmalıklardan net gelirimizin yüzde 15’ini elde etme hedefimize iki yıl öncesinde ulaştık.

§  En çok satan markalarımızın beslenme değerlerini ve içeriklerini iyileştirdik; global portföyde  yer alan Milka ve Oreo’da şeker ve doymuş yağ oranlarını yüzde 1, sodyum oranlarını ise yüzde 0.9 azalttık.

§  50 milyon $’lık yatırımımızın yüzde 95’ini topluluklarla sağlıklı bir yaşam tarzı ortaklığı yaratmaya tahsis ettik. Böylece, 18 ülkede 1.5 milyon çocuğun beslenme hakkındaki bilgilerini artırarak hayatlarını değiştirdik, fiziksel aktivite için imkanların yanı sıra taze meyve ve sebzeye erişimlerini sağladık.

Mondelēz International, 2025 Sürdürülebilirlik Hedeflerini ortaya koydu ve yıllar öncesinden net bir yol haritası çıkardı.

Bu hedefler arasında:

§  Tüm ambalaj malzemelerini 2025 itibariyle geri dönüştürülebilir hale getirmek suretiyle çevreye etkimizi azaltmak.

§  Cocoa Life sürdürülebilir programını daha da ölçeklendirerek 2025 itibariyle tüm çikolata markalarının kakaolarını Cocoa Life programından temin etmek.

§  Uçtan uca CO2 emisyonlarını, gıda atıklarını ve öncelikli su kullanımını 2025 itibariyle minimuma çekmek.

§  Porsiyon kontrollü ürünlerin global ölçekte net gelirdeki payını 2025 itibariyle yüzde 20’ye yükseltmek.

§  2025 itibariyle global ölçekte tüm ambalajlar üzerinde porsiyon miktarlarını ve duyarlı atıştırmalık bilgilerini paylaşmak.

§  Snack Futures’ın gelirlerimize katkısının 2022 itibariyle 100 milyon $’a ulaşmasını sağlamak.

§  Mondelēz International Vakfı programları ve ortaklıklarıyla topluluklar için esnek yapılar ve refah seviyeleri oluşturmak ve bunlara yatırım yapmak.[1]*Rusya, Ukrayna ve Çin hariç.