Migros’un yarısı el değiştirdi

BC Partners'ın elinde bulundurduğu Migros hisselerinin yarısı Anadolu Holding’e satıldı

Migros’un yarısı el değiştirdi

BC Partners ve Anadolu Holding arasındaki görüşmelerin sonuçlandığı ve anlaşmanın imzalandığı 31 Aralık 2014 Çarşamba günü akşam geç saatlerde kamuoyuna duyuruldu. Buna göre Anadolu Holding Migros'un hisselerinin yarısına sahip oldu. Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan yaklaşık 10 gün önce anlaşmanın iki ay içinde biteceğini söylemişti ancak imzalar beklenen de erken atıldı.
Konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformuna şu açıklama yapıldı:

“02 Ekim 2014 ve 01 Aralık 2014 tarihli özel durum açıklamalarımızda, Migros Ticaret AŞ’nin sermayesinin yüzde 40,25’ini temsil eden hisselerinin Anadolu Endüstri Holding AŞ tarafından satın alınmasına yönelik bağlayıcı olmayan teklifin şirketimizin nihai ana ortağı BC Partners tarafından alındığı ve bu kapsamda durum tespit süreçlerinin tamamlandığı bildirilmişti. BC Partners tarafından bize bildirildiği üzere, bugün itibarıyla, ilgili taraflar arasındaki tüm görüşmeler tamamlanmış olup AEH ile Migros'un ana hissedarı MH Perakendecilik ve T.A.Ş.’nin tek ortağı Moonlight Capital SA arasında, AEH tarafından dolaylı olarak Migros’un yüzde 40,25 oranında hissesinin iktisap edilmesi amacıyla  hisse alım sözleşmesi imzalanmıştır.

Hisse Devrinin gerçekleşmesi resmi makam ve kuruluşlardan gerekli izinlerin alınmasına bağlıdır. Söz konusu sözleşmeye göre, hisse satışı nedeniyle BC Partners’a ödenecek tutarın hesaplanmasında daha önce açıklandığı üzere bir adet Migros pay fiyatı 26 TL'ye denk gelecek şekilde hareket edilecektir. Gerekli izinlerin alınmasını takiben pay devirleri tamamlandığında, Migros’un yüzde 50 hissesine sahip olacak olan MH Perakendecilik’in yüzde 80,5 oranındaki hissesi AEH tarafından, yüzde 19,5 oranındaki hissesi ise BC Partners tarafından kontrol edilen Moonlight Capital tarafından sahip olunacaktır.

Migros'un geri kalan paylarının yüzde 30,5’ine Moonlight Capital sahip olacak, kalan yüzde 19,5 pay ise halka açık paylardan oluşacaktır. BC Partners böylelikle iştirakleri Moonlight Capital ve MH Perakendecilik vasıtasıyla Migros hisselerinin yüzde 40,25’ini kontrol edecektir. Söz konusu satın alma işlemlerinin tamamlanması sonrasında, belirli şartlar ve süre dahilinde, Migros’un yönetim kontrolü AEH ve BC Partners tarafından eşit olarak paylaşılacaktır. Bununla birlikte, Moonlight Capital'ın MH Perakendecilik’in yüzde 19,5 oranındaki hisse payına ilişkin olarak, pay devrini takiben 24 ay sonrasında, en çok 30 ay bitene kadar gerçekleştirilmek üzere söz konusu hisseleri Moonlight Capital’ın ‘satma hakkı’ ve AEH’nin ise ‘satın alma hakkı’  bulunmaktadır.”