Manhattan artık yemeklerini zeytinyağlı yapacak

Keskinoğlu'nun 2005 yılında kurduğu Ravika, erken hasat ürünü Eylül’le Manhattan'ın en büyük gurme marketi Aspen'de satışa sunulan ilk ve tek Türk zeytinyağı markası oldu

Manhattan artık yemeklerini zeytinyağlı yapacak

Türkiye'nin markalı zeytinyağı ihracatının yüzde 10'unu tek başına karşılayan ve 75 ülkeye ihracat yapan Ravika, global pazarda hızlı ve emin adımlarla ilerliyor. Ukrayna, Singapur ve Malezya gibi birçok ülkede İspanyol ve İtalyan markalarını tahtından ederek liderlik koltuğuna oturan Ravika, bu yılsonunda ihracatını 5,5 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyor. Son birkaç yıldır odaklandığı pazarların başında gelen Amerika'ya ise bu yılsonunda 1,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefleyen Ravika, Manhattan gurmelerinin gözdesi olan Aspen Gourmet Marketplace’te satışa sunulmaya başlandı. Erken hasat zeytinyağı, peynir, ıstakoz, özel mantar çeşitleri gibi gurme ürünleri tüketiciyle buluşturan  ve günlük ziyaretçi sayısı bine yakın olan Aspen Marketplace, son 2 aydır satışa sunduğu Ravika-Eylül ile daha şimdiden 100 tonluk bir anlaşma imzaladı.

Amerika ihracatı yüzde 300 arttı
Ravika için New York’ta 200'ün üzerinde noktaya her hafta taze ürün dağıtımı yapıldığını belirten Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, “Amerika'ya 2010’dan beri ihracat gerçekleştiriyoruz, bu sene özel bir dağıtım ağı ve ekip de kurduk. Her hafta sonu 200 noktada ürün tadımı yaptırıyoruz ve son 3 yılda Amerika'ya yaptığımız ihracat yüzde 300 oranında arttı. Şu anda yine bir ilki gerçekleştirdik ve Amerika'da satın alım gücü en yüksek bölgelerin başında gelen Manhattan'ın en özel gurme marketinde ürün sunabilen tek Türk markası olduk. Üretimi butik olarak yapılan erken hasat bir ürün için, 100 ton gibi oldukça büyük hacimli bir anlaşma imzaladık. Diğer yandan Ravika için Amerika'daki hedeflerimizi her geçen gün büyüyor. Ravika, şu anda Manhattan, New York, New Jersey, Jamaica, Trinidad Tobago ve Karayip adaları gibi birçok bölgede artık tüketicinin talep ettiği bir marka halini aldı. 2015’de ise Amerika’ya yaptığımız zeytinyağı ihracatını yüzde 50 artırmayı ve satış nokta sayımızı da 2’ye katlayarak Boston’dan Washington’a kadarki tüm bölgelerde ulaşılabilir olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ravika şu anda Amerika’da aralarında Associated süpermarket zincirleri, Compare Food, Met Food, Pioneer, Amish Gourmet Foods, Garden of Eden  Gourmet’in de bulunduğu 200’ü aşkın noktada satışa sunulurken, Manhattan’daki birçok lüks restoranın da tercihi oldu.