Lezita’dan 110 milyon TL’lik kapasite yatırımı

Abalıoğlu Grubu, geçen yıl yaptığı 110 milyon TL’lik yatırımla saatte 12 bin adet olan piliç üretim kapasitesini 24 bin adede çıkardı

Lezita’dan 110 milyon TL’lik kapasite yatırımı

Piliç eti, ileri işlenmiş ürünler, yumurta ve balık olmak üzere dört ana kategorideki ürünlerini Lezita markasıyla tüketiciye sunan Abalıoğlu Grubu, geçen yıl yaptığı 110 milyon TL’lik yatırımla saatte 12 bin adet olan piliç üretim kapasitesini 24 bin adede çıkardı. Aynı zamanda ileri işlenmiş ürün grubuna yönelik yaptığı yatırımla, ayda bin ton olan ileri işlenmiş ürün grubu kapasitesini 2 bin 500 tona çıkaran firma, gelecek beş yıl içinde ise faaliyet gösterdiği tüm iş kollarında pazar payını artırarak, sektörün ilk üç markasından biri olmayı hedefliyor.

Gruplarının yemden damızlık yumurta ve civciv üretimine, sözleşmeli yetiştiricilikten et üretimine kadar tam bir entegrasyon içinde çalıştığını belirten Abalıoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ender Abalıoğlu, geçen yıl yatırım tutarı 110 milyon TL’yi bulan yeni Lezita tesislerini devreye aldıklarını söyledi. Yeni tesisleriyle saatte 12 bin adet olan piliç üretim kapasitelerini 24 bin adede çıkardıklarını anlatan Abalıoğlu, grup şirketleriyle birlikte toplam faaliyetleri kapsamında yüzde 30 oranında büyüme yakaladıklarını ve 2012 yılını 1 milyar 250 milyon TL’lik ciro ile kapattıklarını aktardı.

Tavuk eti tüketimindeki eğilimlere uygun olarak ileri işlenmiş ürün grubuna yönelik yatırım gerçekleştirdiklerine de değinen Abalıoğlu, “Bu yatırımla ayda bin ton olan ileri işlenmiş ürün grubu kapasitemizi, 2 bin 500 tona çıkardık ve Lezita olarak, 2012 yılsonu itibarıyla pazar payımızı yüzde 7’nin üzerine çıkardık. Önümüzdeki beş yıllık süre içinde de faaliyet gösterdiğimiz tüm iş kollarında pazar payımızı artırarak, sektörün ilk üç markasından biri olmayı hedefliyoruz. Grup olarak ise yüzde 20 büyüme ve 1 milyar 500 milyon TL’lik ciro elde etmeyi planlıyoruz. Bu büyük hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyor, doğru stratejilerle, yatırımlarımızı ve yeniliklerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

2012 yılı sonunda toplam piliç eti, işlenmiş ürünler ve yumurta iş ünitelerinde 17 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştıklarından da bahseden Abalıoğlu, piliç eti ve işlenmiş ürün gruplarında toplam üretimlerinin yüzde 5’ini, yumurtada ise yüzde 55’ini ihraç ettiklerini dile getirdi. Abalıoğlu, üç yıl içinde ihracat kanalında her yıl en az yüzde 50 oranında büyümeyi hedeflediklerini de ifade etti.

Kaynak: Kobiden