Perakende

Alpaslan Karakan

Doğuş Çay Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1980 yılında Rize Lisesi’nden mezun olduktan sonra , babasının sahip olduğu toptan gıda maddeleri ticareti işi ile iştigal eden Doğu Ticaret kolektif Şirketi’nin yönetimini ağabeyi ile birlikte üstlendi.

Türkiye Ekonomisindeki gelişmeler paralelinde çay imalatına ilgi duydu ve çay imalatı yapmak amacıyla 1985 yılında Rize’de Doğu Çay İşletmesi A.Ş.’nin kuruluşuna öncülük etti.1990 yılında Rize’nin Kavaklı mevkiinde kurdukları ilk çay fabrikasının inşaat ve imalat sorumluluğunu üstlenerek “ DOĞUŞ ÇAY “ markasıyla üretime başlanılmasını sağladı. Çay üretim faaliyetini Doğu Çay İşletmesi A.Ş.’ne bağlı olarak 1992 yılında Rize’nin Fındıklı ilçesinde ve 1995 yılında İyidere ilçesinde kurulmasına öncülük ettiği çay fabrikalarını genişletti.1998 yılında Ordu’da kurduğu Doğuş Çay ve Gıda Maddeleri Üretim ve Pazarlama İthalat İhracat A.Ş. nezdinde çay paketleme fabrikasının işletilmesine , 2001 yılında İstanbul’da kurduğu Doğuş Gıda Servis ve Otomotiv Paz. San. Tic. A.Ş. nezdinde Rize’nin Pazar ilçesinde satın alınan çay fabrikasının modernize edilmesine öncülük ederek çay üretiminin modern teknolojiyi kullanılarak büyümesine katkılarda bulundu.

Sanayi faaliyeti çerçevesinde üretmekte olduğu ürünlerin çağdaş tekniklerle pazarlanmasını ve dağıtımını sağlamak amacıyla 2002 yılında Doğuş Pazarlama Ltd. Şti.’ni ve 2003 yılında Doğuş Grup Paz. İth. İhr. A.Ş.’ni kurdu.

Doğuş Gıda;2013 yılında Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde Türkiye’nin en modern cips fabrikalarından birini kurarak cips sektörüne yönelik alt yapı ve istihdam çalışmalarını hayata geçirirken, büyük bir atılımla Patos, Cipso, Çerezos markalarının sahibi Kraft Gıda’nın hisselerinin %100’ünü satın aldı. Satın alma sonrasında cips üretimi  Doğuş Yiyecek ve İçecek adı ile devam ediyor.

Bugün Doğuş Çay bünyesinde ; Rize’de 5 adet çay işleme , Ordu’da 1  adet paketleme , İzmir(Ödemiş)

1 adet salça üretim ,Aksaray’da 1 adet cips üretim ve 1 adet şeker paketleme , Pendikte 1 adet cips üretim olmak üzere 9  fabrika mevcuttur.

Sahip olduğu şirketlerin imalat ve pazarlama sorumluluğu ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini aktif olarak sürdürmekte olan Cemal Alpaslan KARAKAN evli ve üç çocuk babasıdır.