Keskinoğlu, 1 milyar 200 milyon yumurta üretecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in katılımıyla gerçekleştirilen törende Keskinoğlu’nun 500 milyon adet kapasiteli Rahmiye Yumurta Üretim Tesisi ile Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi, Mehmet Keskinoğlu İlköğretim Okulu ve Kırkağaç Keskinoğlu Anaokulu’nun toplu açılışları yapıldı

Keskinoğlu, 1 milyar 200 milyon yumurta üretecek

Sektörde 50’nci yılını dolduran Keskinoğlu, 1963 yılında başladığı yumurta üretiminde yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Attığı her adımda gerek kalite, gerekse de kullanılan teknoloji bakımından sektörü bir adım daha yukarı taşıyan Keskinoğlu’nun dünya standartlarındaki yıllık 500 milyon yumurta üretim kapasiteli Rahmiye Yumurta Üretim Tesislerinin açılışı 30 Ekim Çarşamba günü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in katılımıyla gerçekleştirildi. Manisa Akhisar’da 350 bin metrekare açık alana sahip, AB normlarına uygun ve her biri 200 bin adet yumurtacı tavuk kapasiteli 11 adet kümesten oluşan tesislerin devreye girmesiyle Keskinoğlu’nun günlük yumurta üretimi 4 milyon adede ulaştı.

Pazarı büyüyecek

350 bin metrekarelik araziye kurulan yeni tesiste yaklaşık 125 kişiye istihdam sağlayan Keskinoğlu’nun toplam personel sayısı ise 4 bini bulacak. Yeni yatırımıyla Türkiye toplam yumurta üretimindeki payını yüzde 8’in üzerine çıkaracak olan Keskinoğlu’nun perakende yumurta pazarındaki payı ise yüzde 70’i aşacak.

Son teknolojinin kullanıldığı ve yumurtaların ayrıştırma işlemlerinin dedektörlerle yapıldığı yeni tesiste kirli yumurtalar kamera ile tespit edilecek. Zar çatlağı ya da kırık olan yumurtalar ise dedektörden yumurta kabuğuna uygulanan kuvvete karşılık alınan sesin şiddetine göre anlaşılacak. Kan dedektörü sayesinde de kanlı yumurtaları ayırt etmek mümkün olacak. Yumurta tasnifleme işlemi sonunda A sınıfı yumurtalar UV dezenfeksiyon ışınları ile el değmeden dezenfekte edilecek. Sektörde öncülüğünü Keskinoğlu’nun üstlendiği tam izlenebilirlik kodlamasından sonra Türkiye’de bir ilk olan el değmeden otomatik paketleme sistemi kullanılarak yumurtalar ambalajlanacak.

Açılış töreninde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker yaptığı konuşmada; “Bugün bir kez daha Keskinoğlu'na ait önemli bir tavukçuluk ve yumurtacılık tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Keskinoğlu'nun 50. yılını kutlarken bugün yine önemli bir tesisin açılışını yapıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yılını dün coşkuyla kutladık, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve millet ile anıyoruz.  Bu zaman içerisinde cumhuriyet büyük kazanımlar elde etti. Milletimiz gelişme ve kalkınma yolunda nemli mesafeler kaydetti. Artık Türkiye geleceğe büyük umutla daha büyük azimle ve kararlılıkla geleceğe doğru gelişmiş ülkeler arasında yerini almaya başlamıştır. Bütün yapılan bu çalışmalar içerisinde tarım sektörü de önemli yol kat etti. Son 10 yıl içerisinde hazırlanan strateji uygulana politika ve hayata geçirilen projelerle Türkiye'de tarım sektörü 23 milyar dolarlık hasılata çıkmıştır. Bu da milletçe iftihar edeceğimiz bir durumdur. Artık 62 milyar dolarlık para hasıla elde ediyoruz. Avrupa'da artık birinci ülke haline geldik.”dedi.

Bakan Eker konuşmasını şöyle sürdürdü:

“10 sene önce ithalatçı olduğumuz 3 üründe, bu sene tarihin rekorlarını kırdık, 2013 yılında Türkiye tarihinin en büyük buğday rekoltesine ulaştık, tarihin en büyük 6 milyon ton mısır rekoltesine ulaştı, Bir de 900 bin ton çeltik pirinç ile Türkiye Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştır. Tavukçuluk sektöründeki gelişme ki Keskinoğlu bunda da büyük katkı sağlamıştır, kanatlı et üretimindeki 700 bin ton'dan 1 milyon 700 bin tona çıkmıştır. Bu da olağan üstü bir büyümedir. Bu üretimi gerçekleştiren ve bu alandaki emeği geçen tüm çalışanlara ve emekçilere huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin 90. yılı gibi dönüm noktalarında iyi muhasebe yapmak gerekmektedir. Türkiye 50 ülkeye kanatlı et ihraç etmektedir. Damızlık ve Kuluçka Yumurta ihracatında da 2012 yılında 4 milyar dolarlık ihracatımız vardır. Politika itibari ile yaptığımız değişiklik büyük gelişmelere sahne olmuştur.

Bakan konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Devlet destekli Tarım Sigortasının hayata geçmesi ile 2006 yılından buyana kadar 4 milyon liralık destek sağlanmıştır. Dünya üretimi gelişimi arttıkça, öbür tarafta da açılığın pençesinde yaşayan insanlar var. Bunun için gıda üretimi noktasındaki gelişimimiz ve küresel etkimiz çok önemlidir. Küresel açlıkla mücadeleye de katkımız devam etmektedir."

Anaokuldan liseye eğitime tam destek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in konuşmasıyla resmi açılışları toplu olarak gerçekleştirilen Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi, Mehmet Keskinoğlu İlköğretim Okulu ve Kırkağaç Keskinoğlu Anaokulu’nda toplam 1330 öğrenci eğitim görüyor.