Karakaya Group Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Murat Karakaya

Karakaya Group şirketlerinden Mia A.Ş tarafından hayata geçirilen Midtown Alışveriş Merkezi, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Bodrum Yarımadası’nda “yaşam merkezi” olma iddiasıyla kapılarını açan Midtown’u, Karakaya Group Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Murat Karakaya’dan dinledik

Karakaya Group Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Murat Karakaya

Fulya B. ÖZTÜRK

Bodrum çok özel bir konuma sahip. Midtown’ın Bodrum’daki iddiasını öğrenebilir miyiz?
Midtown AVM, perakende sektör öncülerinin, hastane, okul ve üniversite kampuslarının bulunduğu, Yarımada’nın “ticaret merkezi” olarak adlandırılan Bodrum’un Ortakent mevkiinde yani Yarımada’nın her noktasından kolayca ulaşılabilen bir alan içerisinde yer alıyor. Midtown’un en büyük özelliği ve iddiası, alışveriş,  eğlence, sinema gibi sosyal faaliyetleri tek çatı altında 12 ay boyunca ziyaretçilerine sunması.  Midtown bir alışveriş merkezinden çok Bodrumlular için yaşam merkezi haline gelecek.

Midtown’un mimari nitelikleri ve yapısal özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Modern ve mimari yapısıyla Midtown, Bodrum’un çevresel koşullarına uygun olarak tasarlandı. İklimlendirmede ısı pompası sistemini kullanarak, yüzde 30 enerji tasarrufu elde ediyoruz. Güneş kolektörlerimiz bulunuyor böylelikle güneş ışığını ısıya dönüştürüyoruz.

Peki, Bodrum Midtown’a neler katacak? Bölgenin enerjisinin AVM’yi nasıl etkileyeceğini öngörüyorsunuz?
Bodrum’da yaz-kış yaşayan yerleşik kesimin nüfusu her geçen gün artıyor. Özellikle bu kesimin tüm ihtiyaçlarını aynı anda karşılayabileceği proje yaratmak istedik ve bundan yola çıktık. Bodrum, ziyaretçi potansiyelinin yanı sıra yerleşik nüfusu da her geçen gün artan bir ilçe. Farklı kuruluşların son açıklamalarında ortaya çıkan rakamlar yerleşik nüfusun 350 bin seviyelerinde olduğu yönünde. Bu da bireylerin ihtiyaçlarını aynı anda karşılayabilecekleri ve gerek bireysel olarak gerekse ailece iyi vakit geçirebilecekleri alan ihtiyacı demek oluyor. AVM olarak bakarsak Bodrum kışın 8 bin ile 10 bin kişi arası günlük ziyaretçi, yoğun yaz sezonunda yaklaşık 30-35 bin kişi ziyaretçi potansiyeline sahip. Bodrum genelinde alışveriş potansiyeli yazın yüzde 60, kışın ise yüzde 40 oluyor. Midtown’da bu oran kapalı AVM olması, çocuklara ve ailelere hitap edecek hizmetlerle donatılmış, sinema ve eğlence alanları ile yeterli otoparka sahip olması nedeniyle yaz-kış yüzde 50 artış gösterecek. Burada ikamet edenlerin dışında, yakın çevrede bulunan Milas, Muğla, Kos, Datça ve Marmaris bölgeleri de yaz-kış bulundukları yerlere göre Bodrum’u daha canlı ve gereksinimlerini karşılayacakları bir merkez olarak görüyor, dolayısıyla Bodrum’da perakende alanlarına olan ihtiyaç karşısında Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi tüm bu gereksinimlere cevap verecek.

Yüzde 95 doluluk oranı

Farkı ne olacak Midtown’un? Ziyaretçilerinize neler vaat ediyorsunuz?
Kapalı-açık hava karmasını bir arada taşıyan yeni ve farklı bir trendle yola çıktık. Büyük şehirlerde bulunan AVM’lerden farklı olarak en büyük lüksümüz şehir trafiğinden ve karmaşasından uzakta, hem alışveriş yapabileceğiniz hem de birbirinden farklı etkinliklere katılabileceğiniz bir yaşam alanı olması. Midtown olarak metrekare ve ziyaretçilere sunulan imkânlar, hizmetler itibariyle farklı bir konumdayız. Bodrumda yaz kış yaşayanların sinema, tiyatro, sergi gibi kültürel pek çok etkinliğe ihtiyacı vardı. Tüm bu ihtiyaçları karşılaması için Cinemaximum’un açık hava sineması, Darty, Boyner, Carrefour SA, Macera Adası, Aeropostale, Campanola, Chakra, D&R, İpekyol, Twist, Gap, Mango, Deichmann, Kemal Tanca, Pierre Cardin, Bernardo, Mudo City gibi pek çok önemli markayı ilk kez Midtown Bodrum’da buluşturuyoruz. Özellikle çocuklu ailelerin de vazgeçilmezlerinden olacağımıza inanıyoruz. 2 bin metrekarelik çocuk oyun alanımız aileler açısından büyük önem arz ediyor. Midtown sadece bir alışveriş merkezi değil, insanların sosyalleşebileceği bir yaşam alanı olacak.

Midtown’u şekillendirirken nelere öncelik verildi, “olmazsa olmazlar” neler oldu?
Midtown bizim ve Bodrum halkının sabırsızlıkla beklediği bir projeydi. Midtown’la sunmakta olduğumuz etkinlik ve sosyal alanların yanı sıra ziyaretçilerin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri marka karmasını da beraberinde getirdik. Böylece ziyaretçiler kendileri için de olmazsa olmazları burada bulabilecekler.

Marka karması yapılırken nelere dikkat ettiniz?
İnşaata başladığımız andan itibaren talep almak yerine belirlediğimiz marka karmasına uygun firmalarla biz temasa geçtik ve şu ana kadar kiralamanın yüzde 95’ini tamamladık. Giyimden aksesuara, yeme-içmeden eğlenceye Bodrum’a ilk kez gelecek bazı markalar da Midtown çatısı altında toplanıyor.

Doluluk oranınızı öğrenebilir miyiz?
Açılışımızı yüzde 90 doluluk oranı ile yaptık, açılışla beraber doluluk oranımız yüzde 95’lere ulaşmış durumda.

Çocukların yaşam merkezi

Bulunduğunuz lokasyon, AVM’nin kendine özgü kimliğinin oluşmasında ve ziyaretçiler tarafından benimsenmesinde nasıl bir rol oynuyor? Ulaşımda sunduğunuz imkânları da öğrenebilir miyiz?

Gerek trafik akışıyla gerekse Midtown’ı konumlandırdığımız nokta itibariyle misafirlerimize ulaşımda rahatlık sunuyoruz. Midtown’a yarımadanın her noktasından kolayca ulaşım sağlanabiliyor. Midtown’la Türkiye’deki pek çok önemli markadan alışveriş yapma fırsatı ve en popüler restoranlarda da yemek keyfini Bodrum Yarımadası’nın tam orta noktasında oluşturmuş olduk.

Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor? Bu bağlamda çocuklara sunduğumuz imkân ve ayrıcalıkları da öğrenebilir miyiz?
Alışveriş, yemek, sinema, kültürel faaliyetler gibi A’dan Z’ye aranılan her şeyin yer aldığı bir yaşam alanı olan Midtown’da 7’den 70’e her yaş grubu hedef kitlemiz. Midtown özellikle çocukların vazgeçemeyeceği bir yaşam alanı olacak. Çünkü oyun alanlarıyla çocukların fiziksel gelişimlerine ve sosyalleşmelerine yardımcı olan, gençlerin ve yetişkinlerin günlük hayatlarına renk katan, adrenalini bol aktivitelerin bir araya getirilmesiyle alışılmışın dışında bir eğlence merkezi olma özelliği taşıyan “Macera Adası” konseptini getirdik. 1 yaş itibariyle tüm çocukların katılabilecekleri yumuşak oyun alanları, 9 yaş itibariyle gençlerin ve yetişkinlerin katılabilecekleri “Macera Köprüsü”, “Tırmanma Duvarı”, 7D sinema ve “Lazer Arena”yla her yaşa hitap ediyor. Midtown, “Macera Adası”yla misafirlerine, konseptleriyle sadece eğlenceyi değil sosyalleşmeyi de destekleyen öğeler ve jetonlu makinelerin yanı sıra fiziksel aktiviteye dayalı adrenalini yüksek oyun alanları da sunuyor.

Bu yıl içindeki etkinlik planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne gibi sürprizlerle ziyaretçilerinizi   ağırlayacaksınız?
Bu yıl ziyaretçilerimize çok güzel sürprizler ve etkinlikler hazırladık. Konser, eğlence ve etkinliklerle dolu bir yıl Bodrumluları bekliyor. Ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu ile gerçekleştirdiğimiz Midtown’a özel hazırlanan karikatürler Bodrum’a uygun bez çantaların üzerine basıldı ve ziyaretçilerimize bunları armağan ediyoruz.

Mağaza kiralamada ne gibi çözümler getiriyorsunuz markalara?
Kira rakamlarını belirlerken her bir markanın yapacağı yıllık ciro tahminlerine göre sabit ve yüzdeli, kira sistemi uyguladık.

Sizce bir alışveriş merkezinin başarılı olması nelerden geçiyor?
Başarılı AVM’lerin hepsinin ortak bir özelliği doğru lokasyonda olmalarıdır. Büyük şehirler AVM’ye doydu ve hâlâ Türkiye’de 40’ın üzerindeki kentte alışveriş merkezi bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda Anadolu şehirlerinde daha nitelikli ve daha çok AVM göreceğimizi düşünüyorum. Hizmet sektörü artık farklılaşmış proje ve özgün yaklaşım beklentisi içerisinde. Bu aslında şuna da yol açacak. Niceliksel doyum ayrı bir konu ancak farklılaşmış hizmet ve konsept beklentisinin sürekliliği belirli bir süreyi doldurmuş  AVM’lerin de, zaman içerisinde kendilerini yenilemesini şart kılacak.

AVM künye
Yatırımcı firma: Mia Dış Tic. Tur. İthalat İhracat San. Tic. A.Ş
Yönetim: Rea Grup Ltd.
Mimari proje: Öncüoğlu + ACP

Açılış tarihi: 29 Haziran 2012
Arsa alanı: 77 bin 500 metrekare
Toplam kapalı alan: 42 bin metrekare kapalı alan
Toplam kiralanabilir alan: 43 bin 800 metrekare

AVM kat sayısı: 4 (2 + otopark ve açıkhava etkinlik alanı teras katı)
Mağaza sayısı: 110
500 metrekareden büyük ve katlı mağazaları: Boyner, Marks &Spencer, Mudo City, Gap
Elektronik market: Darty, Bimeks,
Yapı market: BauMax
Hipermarket: Carrefour SA
Toplam restoran, fastfood, kafe sayısı: 11
Oturma kapasitesi: 450
Otopark kapasitesi: Bin 100 araç
Adres: Cumhuriyet Cad. Kemer Mevkii No:6 Ortakent Bodrum 48420
Tel: 0252 307 00 00 – 307 00 01
Faks: 0252 3587227
Web: www.midtown.com.tr

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.