Kadın girişimcilerin hayalleri bir marka doğurdu

Girişimcilik ruhu insanı ne kadar besliyorsa, kadınların yarattıkları girişimler ise bulundukları sektörü bir o kadar değerli hale getiriyor. İşte Olivya da iki kadın arkadaşın girişimci ruhu ve hayallerinden doğmuş, sektöre değer katan bir marka. Bunun yanında bir de tüm iş süreçlerine kadın emeğini dahil ediyorlar ki kadın emeği hak ettiği değeri bulsun. Markanın sahipleri Asena Yalınız ve Ferah Güven, Olivya’yı ve yol haritasını anlattı

Kadın girişimcilerin hayalleri bir marka doğurdu

Röportaj: Deniz Demir

 

Olivya, 2 arkadaşın ortak girişim hikayesinden doğmuş bir marka. Öncelikle, markanın doğuş hikayesini ve bu yola nasıl çıktığınızı anlatır mısınız?

25 yıl önce yollarımız yeşil Karadeniz kıyısında, Çayeli’nde kesiştiğinde bu günleri hayal bile demezdik. O yıllarda başlayan yakın dostluğumuz, yıllar sonra emekli olup da profesyonel hayatlarımız yarı zamanlıya dönünce, uzun zaman önce filizlenmeye başlayan ortak bir iş yapma düşüncemizi de hayata geçirmeye karar verdik. Bu arada başka 2 arkadaşımızla ortak bir restoran açma fırsatı çıktı ve bunun için de bizim bir şirket kurmamız gerekti. İkimizin de Egeli olması ve sonsuzluğu simgeleyen zeytin ağacına olan sevgimiz, şirketimizin adının da kaynağı oldu. İnsanlık için önemli erdem ve değerlerin sembolüdür zeytin. Ortaklığımızın dayandığı değerleri en iyi yansıtacak olan da yine barışı ve ölümsüzlüğü simgeleyen zeytin olmalıydı.

 

Hangi sektörde olursa olsun yeni bir girişim başlatmak belli bir sermaye ve yatırım gerektiriyor. Olivya, bugünlere gelirken hangi kilometre taşlarını atlattı?

Pek çok şirket gibi Olivya da kuruluşundan itibaren çeşitli zorluklarla karşılaştı. Takdir edersiniz ki bu güne kadarki iş hayatımızda her ne kadar üst düzey yönetici seviyesinde çalışmış olsak da ticaret bambaşka bir dünya. Ticaretin dinamiklerine alışmak, her şeye sıfırdan başlamak gibiydi. Oldukça çalkantılı günler yaşadık tabii ama her birinden dersler çıkararak ilerledik. Günümüz ekonomik şartlarında da ayakta kalmak, şirketimizin kalıcı hale getirebilmek için gayret ediyoruz. 

Bildiğim kadarıyla markanın arka ve ön taraftaki tüm operasyonlarında sadece kadınlar görev alıyor. Olivya’yı ilk kurarken amacınız bu muydu, yoksa markanın yolculuğunda mı bu fikir doğdu?

Bizim için şirketimizin kuruluşunda adının ne olacağı dışında çok önemli bir başka konu daha vardı: kadın emeğinin değerlendirilmesi ve kadının yaşamda hak ettiği yeri alabilmesi. Bu nedenle ikinci iş olarak başladığımız dondurulmuş gıdada üretimden satışa, reklamdan finansa kadar her aşamada kadınlarla çalışmaya özen gösterdik. Bundan sonrasında da olabildiğince kadın emeğini değerlendirmeye yönelik çalışmalar yapacağız.

 

Olivya bugün kaç ürünle hizmet veriyor? İleride ürün yelpazenizi genişletme gibi bir planınız var mı?

Bugün 3 çeşit gözleme, sigara böreği ve paçanga böreği olmak üzere 5 farklı dondurulmuş ürünümüz mevcut. Ancak gelecek için farklı ürün gruplarına da girme projelerimiz var.

 

Ürünlerinizi hangi noktalarda tüketiciyle buluşturuyorsunuz? Gelecek dönemde daha fazla satış noktasında bulunacak mısınız?

Ürünlerimiz bugün itibarı ile sadece CarrefourSA mağazalarında bulunmaktadır. Ancak farklı market zincirlerinde de ürünlerimizi satışa sunabilmek için çalışmalarımız sürüyor.

 

Olivya’nın gelecek için nasıl bir yol haritası var?

Börekle başlayan yolculuğumuzu farklı ürün grupları ile çeşitlendirerek yurt içinde belli bir tanınırlığa ulaştırmayı ve orta vadede yurt dışına açılmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken de özellikle kadın  emeğini değerlendirebileceğimiz farklı alanları keşfetmek, ekonomik hayatta yeterince yer alamayan kadınlara yeni iş alanları yaratarak birlikte büyümeyi ve kalkınmayı hayal ediyoruz.