İstanbul PERDER yeni iş birlikleri geliştiriyor

İstanbul Perakendeciler Derneği Üyeleri ile İstanbul İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü ve İlçe Müdürleri “Denetimlerde Uygulama Farklılıkları ve Yasal Değişiklikler” konulu panelde bir araya geldi

İstanbul PERDER yeni iş birlikleri geliştiriyor

Gıda perakende sektörünün yaşamış olduğu sıkıntı ve sorunlarına çözüm aramak, yasal değişiklikler hakkında bilgi almak ve uygulamalarda yaşanan sıkıntıları dile getirmek üzere İstanbul PERDER, İstanbul İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü iş birliğiyle Limak Hotel’de bir kahvaltılı söyleşi programı düzenledi. Programının açılış konuşmasını İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu gerçekleştirdi. Ulu, perakendeciliğin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduklarını vurguladı.  Dernek üyesi 45 market zincirinin bin 506 şubede vatandaşın kaliteli ve sağlıklı ürüne en uygun fiyata ulaşabilmesi için çalıştığının altını çizen Ramazan Ulu, şöyle devam etti:  “Marketlerimizde 28 bin 750’nin üzerinde personel istihdam ediyoruz. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğin çözümüne sunduğumuz katkıdan dolayı gururluyuz. Fazladan bir gencimizi istihdam ordusuna kattığımızda en az o kardeşimiz kadar biz de mutlu oluyoruz.  İstanbul’un yerli marketleri olarak bir taraftan da yöresel ürünlerimizin korunmasına büyük önem veriyoruz. Yöresel ürünlerimizin, halkımızın alın terinin fabrikasyon ürünler karşısında ezilmesini istemiyoruz. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın da desteklerini bekliyoruz.” dedi.

 

Ardından İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Yavuz Karaca konuştu. Karaca, 2017’de yaptıkları denetimler hakkında bilgi verdi. İstanbul’da yaklaşık 107 bin işletme bulunduğunu bildiren Karaca, şunları söyledi: “107 bin işletmenin 51 bin 65’i satış yeri. Bunların da 23 bin 200’ünü irili ufaklı market ve benzeri işyerleri oluşturuyor. Yılbaşından bu yana yapılan 135 bin denetimin 26 binini söz konusu market ve benzeri iş yerlerinde gerçekleştirdik. Denetim yaptığımız firmaları önce uyarıyoruz. Dikkate almayanlara yasanın öngördüğü şekilde ceza kesiyoruz. Yaklaşık 10 bin firmaya kesilen iradi para cezalarının 3’te 1’ini kayıt dışılık, 3’te 1’ini ise son kullanım tarihi geçmiş ürünlerin raflarda tutulması oluşturuyor. Burada bir konunun altını çizmek isterim. Son yıllarda denetlenen işyeri neredeyse 3’e katlandığı halde ceza uygulananların sayısı hemen hemen değişmedi. Marketlerimizin ve diğer iş yerlerimizin mevzuata uyum konusundaki çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Denetimlerde idari para cezası uygulamak zorunda kaldığımız işyeri oranının giderek daha da düşeceğine inanıyorum. “ dedi.

 

Konuşmasının ardından İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, katılım ve katkılarından dolayı Ahmet Yavuz Karaca’ya teşekkür plaketi taktim etti.

 

Konuşmaların ardından “Denetimlerdeki Uygulama Farklılıkları ve Yasal Değişiklikler” konulu panele geçildi. Panelde perakende sektörü temsilcileri tarafından özellikle üzerinde durulan ve altı çizilen konu İstanbul PERDER ile İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün iş birliği içinde, sektörü birlikte geliştirmek yönünde çalışmasını güçlendirmek oldu. İstanbul PERDER üyeleri, tüketici sağlığını korumak yönündeki amacın ortak olduğunu, dolayısıyla bu ortak amaç çerçevesinde denetimlerin sektörü geliştirmeye yönelik olması gerektiğini belirtti. İstanbul PERDER üyeleri, iş birliğinin güçlendirilmesi adına yasal düzenlemelerle ilgili perakendecilerin daha hızlı ve daha anlaşılır şekilde bilgilendirilmesi yönünde ortak bir sistem geliştirilmesi önerisinde bulundu.

 

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, İstanbul PERDER’in 2 kurum arasındaki iletişimi artırmak yönündeki önerisine son derece olumlu yaklaştı ve İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, hem ortak toplantı sayısının artırılması hem de İstanbul PERDER üyelerinin firma temsilcilerinin yasal düzenleme oldukça özel toplantılarla bilgilendirilmesi yönünde bir çalışma başlatacaklarını belirtti.