Islak mendil lideri Sapro’dan sürdürülebilirlik adına büyük adım

Islak mendil lideri Sapro’dan sürdürülebilirlik adına büyük adım

Islak mendil üretiminde Türkiye’nin öncülerinden Sapro, biyolojik olarak parçalanabilir, doğa dostu “biyoçözünür” ıslak mendillerin üretimi için 21 Milyon Euro’luk yatırım kredisi aldı. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) ortak girişimiyle sağlanan fon aracılığıyla Sapro, çevre dostu ıslak mendillerin üretimi için gereken makine ve altyapı yatırımlarını gerçekleştirecek.

Ürünlerini 6 kıtaya ihraç eden ve özel markalı ıslak mendil üretiminde Avrupa’nın en büyüklerinden olan Sapro, sürdürülebilir çevre dostu ürünler için büyük bir adım atarak biyoçözünür ıslak mendil üretimine yönelik 21 Milyon Euro’luk yatırım kredisi aldı. Sapro; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) ortak girişimiyle sağlanan fon ile biyolojik olarak parçalanabilir, doğa dostu, sürdürülebilirliğe destek veren ıslak mendillerin üretimi için gerekli olan son teknolojili makine ve altyapı yatırımlarını gerçekleştirecek. Ayrıca söz konusu fon aracılığıyla işletme sermayesi ihtiyaçları da karşılanmış olacak.   

 

AB standartlarında atık yönetimi

Islak mendil üretiminde Avrupa Birliği kozmetik üretimi standartlarını uygulayan, Ar-Ge ve üretimde gösterdiği titizlik nedeniyle pandemi sürecinde en çok tercih edilen üreticilerin başında gelen Sapro, biyoçözünür ıslak mendil üretimiyle, Türkiye ıslak mendil pazarında çevreye duyarlı üretim standartlarının yaygınlaşmasına da öncülük etmiş olacak. Türkiye’nin en fazla Ar-Ge yatırımı yapan 367’inci firması konumundaki Sapro, biyolojik olarak parçalanabilir ıslak mendiller geliştirerek sürdürülebilirliğe ve atık yönetimine katkıda bulunacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ortak girişimiyle aldıkları fona ilişkin düşüncelerini açıklayan Sapro Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhun Zincirkıran, Sapro’nun ihracattaki öncü kimliğini çevreye duyarlı üretim konusunda da devam ettirdiğini vurguladı. Ceyhun Zincirkıran, “Sapro olarak uzun süredir, EBRD’nin kurumsal yönetişimi geliştiren ve kaliteyi sağlarken israfı kesmeye odaklanan Mavi Kurdele (Blue Ribbon) programının da bir parçasıyız. Gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla bir yandan sektörümüzün büyümesini sağlarken diğer yandan da ülkemizde dünya standartlarında, sürdürülebilirliği destekleyen üretim yapılmasına katkıda bulunacağız” şeklinde konuştu.