İhsan Ateş: “2017’de dünyada 2 milyar nüfusa ulaşma hedefimiz var”

Geçtiğimiz günlerde DeFacto Lübnan’da ilk mağazasını açtı. Geçtiğimiz Ocak ayında da Filistin’e yatırım yapan ilk uluslararası marka olan DeFacto Lübnan’ın Tripoli kentinde açtığı mağazasıyla yurtdışındaki mağaza sayısını 110’a çıkarmış oldu. DeFacto faaliyet gösterdiği ülke sayısını da 18’e çıkardı. DeFacto hızla büyüyen bir marka ve DeFacto CEO’su İhsan Ateş hızlarını hiç kesmeden yurt dışı yatırımlarına devam edeceklerini belirtiyor. Hem var oldukları pazarlarda derinleşmeyi hem de yeni ülkelere girmeyi planladıklarını belirtiyor. Ateş “2017 yılını yurt dışında büyüme yılı ilan ettik. Karlılığımızı artırmak odağımızdaki noktalardan biri olacak. 2017 yılında yapacağımız 137 milyon TL’lik yatırımın 50 milyon TL’sini yurt dışına ayırmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar yurt dışında 10’dan fazla yeni pazara giriş yapmayı, 70’ten fazla yeni mağaza açmayı ve böylece DeFacto ürünleriyle toplam 2 milyarlık bir nüfusa ulaşmayı planlıyoruz” diyor. DeFacto CEO’su İhsan Ateş’le markanın büyüme stratejilerini, gelecek projeksiyonlarını konuştuk. Bir not daha: Defacto hızlı büyümede gösterdiği başarılar sayesinde, stratejilerini en başarılı şekilde uygulayan şirketlere verilen dünyanın en prestijli strateji ödülü olan Hall of Fame’e layık bulundu

Ayşe Dural 

Uluslararası bir marka olma hedefiniz var. Bunun için çok hızlı büyüyorsunuz. Bu kadar büyümenin avantajları neler?

 

DeFacto olarak kurulduğumuz ilk günde de hedefimiz çok netti. Ulaşılabilir modada bir dünya markası olmak için yola çıktık ve tüm stratejilerimizi yurt içi ve yurt dışında sürdürülebilir büyüme üzerine kurguladık. İlk 10 yılda çok hızlı yol aldık ve büyük başarılara imza attık. Strateji odaklı bir organizasyon yapısı üzerine yaptığımız yatırımlar ile çok hızlı büyüyerek pazarda kısa sürede ikinciliğe yükseldik. Global marka yatırımları yapmaya başladık. Bu başarılar gelecek planlarımızı şekillendirdi ve ikinci on yıllık büyüme planlarımız için çok daha iddialı stratejiler belirledik.

 

Hatta ilk 10 yıllık planlarımızı hayata geçirmede ve hızlı büyümede gösterdiğimiz başarılar sayesinde, stratejilerini en başarılı şekilde uygulayan şirketlere verilen dünyanın en prestijli strateji ödülü olan Hall of Fame’e layık bulunduk. Bu önemli ödülü alan Türkiye’nin ilk hazır giyim ve moda markası olduk. Bu ödül DeFacto’nun gelecek stratejilerine sağlam adımlarla gittiğinin en önemli göstergesidir. Doğru stratejileri doğru şekilde uygulama konusunda en iyi örnek olduğumuzu gösterir. Gelecek başarılarımızın da şimdiden garantisidir. Hedeflerimize ulaşma konusunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.

 

Büyüme stratejiniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

 

Hedefimiz tüm dünyada bilinen global bir marka olmak. Bu doğrultuda yatırımlarımızı derinleştiriyoruz. Hem fiziksel mağaza açılımları hem de e-ticaret yatırımlarımız ile markamızı dünya genelinde yaygınlaştırıyoruz. Tüm stratejilerimizi de sürdürülebilir büyüme üzerine kurguluyoruz. Özellikle 2017 yılını yurt dışında büyüme yılı ilan ettik. Karlılığımızı artırmak odağımızdaki noktalardan biri olacak. 2017 yılında yapacağımız 137 milyon TL’lik yatırımın 50 milyon TL’sini yurt dışına ayırmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar yurt dışında 10’dan fazla yeni pazara giriş yapmayı, 70’ten fazla yeni mağaza açmayı ve böylece DeFacto ürünleriyle toplam 2 milyarlık bir nüfusa ulaşmayı planlıyoruz.

 

Geçen yıl yurt dışında 40 yeni mağaza açtık ve yurt dışındaki mağaza sayımızı ikiye katladık. Bu sayede farklı ülkelerde de istihdam yaratarak hem bireysel olarak çalışanlarımıza hem de genel anlamda ülke ekonomilerine katma değer yaratıyoruz. Yurt dışı gelirlerimiz gelecek yıl genel ciro içerisinde yüzde 24 paya sahip olacak, bu oranı orta vadede yüzde 50’ye çıkaracağız. Şu anda 10 bin 520 kişiye iş imkanı sağlıyoruz. Bunun  bin 725’i yurtdışında görev alıyor. 2017 yılında da yurt içi ve yurt dışı dahil toplam 1000 kişiye daha istihdam yaratarak, sektöre olduğu kadar ülkemizin kalkınmasına da katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ayrıca bu yıl Kazakistan’daki dağıtım merkezimizin kapasitesini artıracağız. Kazakistan dışında Fas, Güney Irak, Mısır ve Rusya’da açılacak 4 yeni dağıtım merkezini de 2017 yatırım planımıza aldık. 

 

Yurt dışında büyürken öncelikle stratejik olarak Türkiye’ye yakın ve benzer tüketim alışkanlıkları olan ülkelerden başladık yatırımlarımıza. Yaptığımız yatırımların hızlı geri dönüşünü alacağımız ülkeler ile yola çıkmak gelecek yatırımlar için kaynak oluşturmaktadır. Bu nedenle yurt dışı yatırımlarında öncelikli olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) ve Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) bölgelerine ağırlık veriyoruz. E-ticaret’le de dünyaya açılıyoruz. Perakendeciliğin dinamiklerini değiştiren e-ticareti de stratejik önceliklerimiz arasına aldık. e-Ticareti önemli yatırım alanlarımızdan biri olarak görüyoruz. Türkiye dışında hizmet verdiğimiz ülkelerde de kendi e-ticaret sitemiz üzerinden satışları başlatmayı, omnichannel uygulamalarını genişletmeyi ve Amazon, e-bay gibi global sitelerle de satış ağımızı büyütmeyi planlıyoruz. 

 

2024 yani 20. yılınızda ciro hedefiniz 5.743 milyon dolar. Dünyanın ekonomik gidişatını göz önünde bulundurarak bu hedefe ulaşmada önünüze ne gibi engeller çıkabilir? Bu hedefe ulaşabilecek misiniz?

 

DeFacto olarak, 2025 yılında ciromuzu 11 milyar liraya çıkarmayı hedefliyoruz. 50 ülkede 1200’ün üzerinde mağazaya ulaşmayı ve 10 yıllık perspektifte 100’den fazla ülkede de e-ticaretle faaliyet göstermeyi planlıyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için çizdiğimiz yol haritasında da farklı adımlar ve planlar yer alıyor. Örneğin, sadece 2017 yılında e-ticareti platformları ve mağazalarımız aracılığıyla 2 milyar nüfusa ulaşma hedefimiz bulunuyor. Fiziksel mağazamız olan her ülkede omnichannel’ı devreye sokmaya hazırlanıyoruz. Bu planlamada birinci sırada en çok mağazamız olan Kazakistan, ikinci sırada ise Fas yer alıyor. Şu anda Amazon üzerinden online satışlarımız artarak devam ediyor.

               

Lübnan’da yeni mağaza açtınız. Savaşın devam ettiği Orta Doğu ve bu ülke hangi konularda cazibe merkezi?

 

Geçen ocak ayında da Gazze’de ilk mağazamızı açarak, Filistin’deki ilk uluslararası perakende ticaret şirketi olduk. Ülkedeki tek konsept mağaza halen DeFacto’ya ait. Mağaza, Gazze şeridinin ilk alışveriş merkezi olan Gaza Mall içinde er alıyor. Ülkeye dışarıdan şahıs girişleri   yasak olduğu için DeFacto Gazze mağazasının kuruluşunu temassız iletişim ile sanal ortamda yönetilerek gerçekleştirdik. Bu mağaza kuruluşunda neredeyse imkansız bir süreç olmasına rağmen, DeFacto ekiplerinin uluslararası operasyon deneyimi sayesinde başarılı sonuç elde ettik. Tüm operasyon, telefonlar, fotoğraflar, videolar ve görüntülü konuşma sistemi ile yapıldı. Mağaza ile temassız iletişim kuruldu. Orada çalışacak kişiler de Türkiye’de eğitim aldı. Filistinlilerin yoğun talebini karşılamak için mağaza sayımızı arttıracağız.

 

Türkiye’de perakende yatırımcılarına neler önerirsiniz? Yurt dışına açılmak isteyen yatırımcılara hangi coğrafyayı önerirsiniz? Yabancı ülkelerde mağaza açarken nelere dikkat etmeliler?

 

Markalar girmeyi düşündükleri ülkelerde doğru ve sağlıklı bir araştırma gerçekleştirmeli. Her ülkenin pazarında bir boşluk vardır.Bunları araştırıp,iyi analiz edip ülkedeki ihtiyaca göre yatırım yapmak en doğru karar olacaktır.Öncelikli yatırım alanları için yakın coğrafyaları seçmek çok avantajlı. Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgeleri ve Balkanlar yurt dışına açılırken öncelikli yatırım alanları olarak düşünülebilir.