Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den enflasyon açıklaması: "241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den enflasyon açıklaması: "241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondan ek bütçeye ve orman yangınlarına kadar farklı konularda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hafta başında TBMM’ye sunulan 2022 yılı bütçe kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde, 2022 yılı merkezi yönetim bütçe vergi gelir hedefi yüzde 86 oranında artırılarak 2 trilyon 342 milyar TL’ye yükseltilmişti.

Ek bütçe elektrik daha ucuza kullanılsın diye !

Meclis’e sunulan ek bütçeye yönelik de açıklamalarda bulunan Nebati, şunları söyledi:

“Bizler bu ek bütçeyle vatandaşlarımızın hanelerinde tükettiği doğalgaz ve elektriği daha ucuza kullanabilmelerini, çiftçilerimizin, işçilerimizin, emeklilerimizin, çalışanlarımızın ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın daha fazla yanında olabilmeyi, ülkemizin büyüme ve istihdam potansiyeline katkı sağlayacak yatırımları daha hızlı tamamlayabilmeyi amaçlamaktayız.”

 “ Enflasyon üzerindeki kur baskısı azalacak”

Öte yandan, “Azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz” diyen Nebati, enflasyona ilişkin şunları söyledi:

“90’lı yıllarda kronik bir sorun haline gelen enflasyonu, iktidara geldiğimiz andan itibaren uyguladığımız ihtiyatlı politikalarla düşürdüğümüz gibi tekrar düşürmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını etkileyen olağanüstü fiyat artışlarının alım güçlerine en az düzeyde yansıması için azami çabayı gösteriyor ve gerekli adımları ivedilikle atıyoruz.”

“Yangınla mücadele bütçesi 4 milyar lira “

Devam eden orman yangınlarına ilişkin ise Nebati, “55 yangın söndürme helikopterimiz,  20 uçak, 8 İHA,105 bin gönüllü var. Havadaki su kapasitemiz 302 tona çıkmış durumda. Yangınla mücadele bütçesi 4 milyar TL’dir” diye konuştu.