Hangi Mutfak Fayansını Tercih Etmelisiniz?

Hangi Mutfak Fayansını Tercih Etmelisiniz?

Mutfağınızda harika bir görünüm yakalamanın yollarından biri de doğru fayans çeşitlerini tercih etmektir. Hem kaliteden ve kullanışlı olmasından ödün vermemeli, hem de mutfağınız en ideal fayansı seçmelisiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken çeşitli püf noktalar olduğunu da belirtmeliyiz. Özellikle son yıllarda mutfak fayans çeşitleri çok daha fazla seçenek sunmaya başladı. Bu durum, hangi modele yönelmeliyim noktasında akılların bir miktar karışmasını da beraberinde getiriyor. Birbirinden güzel fayans çeşitleri arasından tercih yapmanın zor olduğunu biliyoruz. Nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini hemen aktaralım.

Fayans Döşenecek Alanları Belirleyin!

İlk olarak mutfağınızda hangi alanlara fayans döşenmesi gerektiğini belirlemelisiniz. Tüm duvara fayans döşenmesi mümkün olabildiği gibi sadece tezgah ile mutfak dolaplarının arasına da fayans döşenmesini tercih edebilirsiniz. Her ikisini birden seçebilir ve birbiri ile uyumlu iki farklı fayans modeli ile mutfağınızda dinamik bir atmosfer de yaratabilirsiniz. Sonuç olarak öncelikle ne kadarlık bir alana fayans döşeneceğini belirlemeli ve sonrasında model seçimi aşamasına geçmelisiniz.

Fayans Türünü Belirleyin!

Artık mutfaklarda çok fazla sayıda fayans çeşidi kullanılıyor. En çok tercih edilenlerden biri de karo seramik ürünleri oluyor. Aynı zamanda mantar, taş, vinil, seramik, porselen, cam ya da bambu gibi daha farklı alternatifler de var. Ancak her bir fayans modelinin her zemin için uygun olmadığını da eklemeliyiz. Döşemelerde vinil olanlar daha fazla tercih edilirken, porselen, seramik ya da karo olan modeller daha çok tezgah aralarında kullanılıyor. Cam fayanslar için zemin için uygun değil. Eğer tercihinizi cam fayanslardan yana yaparsanız duvar ya da tezgah arası için kullanmaya özen göstermelisiniz.

Fayans türünü belirledikten sonra parlak mı yoksa mat bir görünüm mü istediğinizi de belirlemeniz gerekiyor. Parlak modeller mutfaklarda daha temiz bir görünüm yaratabiliyor. Ancak mat modellerin de kendine has bir asilliğini olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle seçiminizi tamamen kendi zevklerinize göre yapabilirsiniz. Tercih yaparken mutfakta kullandığınız dolaplara ve tezgaha da dikkat edin ve olabildiğince uyumlu olanlara yönelmeye özen gösterin.

Bütçenizi Belirleyin!

Sıradaki aşama, tamamen fayanslar için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği ile ilgilidir. Piyasada onlarca farklı fayans çeşidi var ve bunların kaliteleri de benzer seviyelerde değil. Elbette en kaliteli ve dolayısıyla en dayanıklı modellere yönelmek isteyeceksiniz. Ancak bunun için bir bütçe belirlemeli ve bu bütçeyi de en verimli şekilde kullanmaya odaklanmanız gerekiyor. Sizlere önerimiz ise VitrA internet sitesi üzerinden alışveriş yapmanız olacak. Çünkü en kaliteli ve en dayanıklı malzemeler ile fayans üretimi gerçekleştiriliyor.

Buna karşın fiyatlar da tüm yıl boyunca makul seviyede tutuluyor ve bu da mutfağınız için kaliteden ödün vermeden fayans seçimi yapabilmenizi beraberinde getiriyor. Aynı zamanda model ve renk seçeneklerinin sayılamayacak kadar fazla olduğunu da bilmeyenler için aktarmak gerekir. Klasikten moderne, country stilden etnik tarza kadar her türlü dekorasyon tarzına uygun fayans çeşitleri sitede mevcut.

Renk skalasının geniş olması ise mutfak dolaplarınıza, mutfak tezgahına ya da tamamen kendi zevklerinize uygun seçimler yapabilmenizi sağlayacaktır. Mermer görünümü sergileyen tasarımların yanı sıra tamamen doğal taş görünümü sunan modellerin de alternatifler arasında bulunduğunu belirtmeliyiz.

Kolay Temizlenen Modelleri Tercih Edin!

Mutfaklarda en sık kirlenen alanlar kuşkusuz fayanslardır. Özellikle ocağa yakın bölümde bulunanların düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Kolay temizlenen modeller her daim önceliğiniz olmalı! Yağ ve kirin fayanstan kısa zamanda arınması, temizliğin de kısa zamanda tamamlanması anlamına geliyor. Bu nedenle öncelik verdiğiniz unsurlardan biri de kolay temizlenmesi olmalıdır.

Fayansınız Mutfak Dolaplarına Uyum Sağlamalı!

Seçtiğiniz fayansların mutfak dolaplarına uyum sağlamasına da dikkat edin. Eğer iddialı ve desenli mutfak dolaplarına sahipseniz, düz yani desensiz fayansları seçebilir, göz yoran bir görünüm oluşmasını önleyebilirsiniz. Eğer mutfak dolaplarınız çok sade ise bu durum seçtiğiniz fayansların desenli olmasına herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Geometrik desenler mutfaklarda daha yumuşak bir atmosfer yaratıyor. Sert hatların kullanıldığı modeller ise daha iddialı bir görünüm ortaya koyuyor. Nasıl bir mutfak görünümü istediğinizi belirlemeniz ve mutfak dolaplarınızı da dikkate almanız durumunda son derece başarılı seçimler yapabilirsiniz. VitrA kalitesi sayesinde satın aldığınız fayansların uzun süre şahane görünümünü koruması da mümkün olacaktır.