Hager Group, 2020 yılında cirosunu 100 milyon euro artırdı

Dünya genelinde 24 fabrikası ve 136’dan fazla ülkede binalarda enerji yönetimi ve yaşam konforu alanında entegre çözümler sunan Hager Group firmasının Türkiye Genel Müdürü İlker İşgör, "Akıllı Ev Enerji Yönetim Sistemi" 'nin önemini aktarırken, yeni yıl plan ve hedeflerini de açıkladı.

Hager Group,  2020 yılında cirosunu 100 milyon euro artırdı

1.Hager Group’dan bize kısaca bahseder misiniz?

Hager’in kuruluş hikâyesi 66 yıl öncesine dayanıyor. Elektrik dağıtım ekipmanlarının üretimini gerçekleştiren Alman menşeili bir firma olan Hager, 1955 yılında Oswald ve Hermann Hager tarafından Almanya Saarbrücken bölgesinde ilk fabrikasını, 1959’da ise Fransa Obernai bölgesindeki ikinci fabrikasını açtı. Hager 80’lerde Avrupa genelinde ağını genişlettikten sonra 90’larda da Avrupa dışında faaliyete başlayarak, enerji dağıtım sektöründe tamamlayıcı ürün gamlarını kendi alanında uzman firmaları satın alarak genişletti ve günümüze kadar geldi. Hager Group; konut, ticari ve endüstriyel binalarda elektrik tesisatı alanında önde gelen çözüm ve hizmet tedarikçileri arasında ter alıyor. Çözüm ve hizmetlerimiz, enerji dağıtımından, kablo yönetimine ve güvenlik sistemlerinden bina otomasyonuna kadar uzanıyor. Dünya genelinde 24 fabrikası ve 136’dan fazla ülkede binalarda enerji yönetimi ve yaşam konforu alanında entegre çözümler sunan Hager, 11 bin 500 çalışanıyla akıllı bina otomasyonu, güvenlik sistemleri ve bina kablo aksesuarları ile enerji yönetim ve dağıtım sistemleri olarak destek sağlıyor.

2.Çok çeşitli ürünleriniz var. Özellikle perakendeyi ilgilendiren ürün gamınız da AVM’ler için olan ürünleriniz mevcut. Bu ürünlerden biraz bahseder misiniz?

AVM’ler firmamızın proje kısmına girdiğinden dolayı bu alanda daha çok enerji verimliliği ile ilgili uygulamalarımız öne çıkıyor. AVM’ler aydınlatmanın en sık kullanıldığı alanların başında geliyor ve en çok tüketim bu kısımlarda gerçekleşiyor. Aydınlatmanın gereksiz tüketiminden kaçınmak için hareket dedektörlerinin yanı sıra günün belirli saatlerinde iç aydınlatmanın kısılması ya da açılması gibi otomasyon uygulamalarını kullanıyoruz. Aynı zamanda merkezi yönetim ve bakım ekibinin kullanabileceği yazılımlar aracılığıyla da hangi bölgede ne gibi sorunların olduğunu önceden tespit edebiliyoruz. Bununla birlikte havalandırma sistemlerine de müdahale edilebiliyoruz.

3.Hager Group pandemiyi nasıl geçirdi / geçiriyor? Cirosal bir büyüme söz konusu mu? Önümüzdeki yıl hedefleriniz nelerdir?

Pandemi süreci doğal olarak bütün sektörleri etkilediği gibi başlarda bizi de etkiledi. Ancak salgın daha Avrupa’ya gelmeden önce tedarik zinciri bozulmaması için bütün hammadde tedarikini gerçekleştirdik ve üretim ağını aksatmadık. Hager Group, 2019’da 2.3 milyar Euro olan cirosunu 2020 yılında 100 milyon Euro artırdı. 2021 yılında Euro bazında yüzde 30’luk büyüme hedefini tutturdu. Hager Türkiye olarak ise global arenadaki enerji tasarrufuna uygun çözümlerimiz ve gerçekçi hedeflerimiz ile ilk 6 aylık stratejimizde herhangi bir revizyona ihtiyaç duymadık. 2021’in ilk 6 ayında Türkiye’de Euro bazında yüzde 40  globalde ise yüzde 12 büyüdük.

4.“Akıllı ev enerji yönetim sistemi” nedir? Neden önemlidir?

Dijital teknolojiler Covid-19 salgını ile hayatımızın merkezine yerleşti. Pandemi dönemi sadece iş hayatını değil özel yaşamı da oldukça etkiledi. İnsanların son bir yıldır evde daha fazla zaman geçirmesi; harcanan enerjiyi konfora dönüştürme isteğini de beraberinde getirdi. Enerji ve zamandan tasarruf etmek isteyen kullanıcılar; akıllı bina sistemlerine gözle görülür bir şekilde ilgi göstermeye başladı. Kurmuş olduğumuz sistemde, tek bir ekran ve/veya birkaç anahtar ile yaşam alanlarının IQ’sunu yükseltip, kendi kendini yönetmesini sağlıyoruz. Aydınlatma, jaluzi kontrolü gibi işlevlerin kolayca çalıştırılmasının yanı sıra iklimlendirme kontrollerini termostatlı anahtarlar üzerinden yapılabiliyor. Hane halkı dışarıda iken dahi evini kontrol etme ve ışığı, ısıtma-soğutma sistemini, jaluzileri ve alarm sistemini kontrol edebilme imkânına sahip.

5.Türkiye’de bir de güvenlik sistemleriniz mevcut, bunlardan da bahseder misiniz? Bu ürünleri evlerine taktırabiliyor mu kullanıcılar?

Yaşam alanlarına daha fazla konfor sunabilmek için yenilikçi çözümlere odaklanmaya devam ediyoruz. Ürünlerimizden Hager KNX de bu çözümlerimizden bir tanesi. Ürünümüz, bireylerin dışarıdayken bile evlerini kontrol etmesini ve fonksiyon yönetimini sağlıyor. Aydınlatma, ısıtma-soğutma, jaluzi ve alarm sistemlerinin yanı sıra sensör ve akıllı anahtarlar sayesinde enerji tasarrufu sağlayan Hager KNX ile artık ‘Ütüyü prizde mi unuttum?’, ‘Tüm pencereler kapalı mı?’ gibi daha birçok soru tarih oluyor. Bireyler istenilen her an evdeki fonksiyonları tek bir dokunuş kontrol edilebiliyor. İnovatif çözümümüz sayesinde hane halkının da güvenliğini en üst seviyeye çıkartmış oluyoruz.

6.Markanızın da sürekli olarak “tasarım ödülü” alması gibi bir durum var. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Hager olarak yenilikçi ürünlerimizi çevreyle uyumlu olarak hayata geçiriyoruz. Dünyada değişen iklim koşulları, enerji tasarrufunun önemini her geçen gün daha da artırıyor. Özellikle ekolojik dengedeki değişimin etkileri günden güne daha da hissedir hale geliyor. Binalar ise günümüzde toplam birincil enerji tüketiminin yüzde 40'ını temsil ediyor. Fosil yakıtlara bağımlılığımızı azaltmak için enerji tüketimini sınırlamamız ve binaların küresel yaşam döngüsü maliyetini azaltmamız gerekiyor. Tasarım ölçeği en çok enerji sektöründe ön planda olan ürün gamları için önem arz ediyor. Kendi bünyesinde bulunan tasarım ofisinde ince işçilikle estetik ve inovatif tasarımlara imza atan Hager Global, mimari uyumu ile göz dolduran ve son kullanıcıların zevkine hitap eden bütün ürünleri ile her yıl tasarım ödülünün sahibi oluyor.

7.Eklemek istedikleriniz?

Hager Group olarak Ar-Ge çalışmalarımız sonucu geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizin yanı sıra kullanıcılarımızın gözüne hitap eden tasarımlara da hayat veriyoruz. Kullanıcılarımızı mevcut ürün serilerinin hazır standart bir tasarımdan, tek tek ürünlerin modifikasyonuna ve son derece titiz bir şekilde özel olarak geliştirilmiş makinelerde elle üretilen eksiksiz modern tasarım yelpazesi ile buluşturuyoruz. Bu kapsamda, Hager Exclusive özel tasarım anahtarlar ile bir tasarımı benzersiz kılmak için çok sayıda yüzey, renk ve malzeme opsiyonları sunabiliyoruz. Arzu edilen tasarım ne ise o tasarım anahtar serilerini kullanıcılarımızla buluşturuyoruz.