Güncel trendleri yakından takip ederek yeni ürünler geliştirmeye önem veriyoruz

Burda Bebek Genel Müdürü Zeki Armağan perakende.org okuyucuları için merak edilen soruları cevapladı

Güncel trendleri yakından takip ederek yeni ürünler geliştirmeye önem veriyoruz

Burda Bebek & Wee Baby markaları ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Burda Bebek ailesi olarak Türkiye’nin lider anne ve bebek ürünleri markası Wee Baby ile MyCey, Bebsi ve İngiltere’nin 1 numaralı bebek beslenme ürünleri markası olan Tommee Tippee markaları ile anne ve bebeklerin her ihtiyaçlarında yanında olma misyonuyla faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Ailelerin tek ve en büyük beklentisi elbette biricik bebeklerinin sağlığı ve konforu. Yaptığımız araştırmaları iyi analiz ediyor ve aldığımız geribildirimleri mutlaka değerlendiriyoruz. Değişen ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak en son teknolojileri, güncel trendleri ve gelişmeleri yakından takip ederek yeni ürünler geliştirmeye önem veriyoruz.

Pandemi süreci tüm sektörleri etkiledi, firmanız bu süreci nasıl geçirdi?

Sektörümüz her yıl büyüyen, dinamik bir sektör olmasına rağmen pandemi sürecinden de diğer pek çok sektör gibi etkilendi. Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla birlikte satışlarımız normale döndü. Yılı iç piyasada pandeminin getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen 2019 yılının üzerinden %30 adetsel büyüme ile kapatacağız.  Ebeveynlerin ihtiyaçlarına olabilecek en hızlı şekilde yanıt vermeye çalıştık ve onların her anlamda yanında olabilmek için özel platformlar oluşturduk. Wee Baby Anne Bebek Akademisi ile kendi alanında uzman isimlerin katılımıyla sosyal medya hesabımızdan canlı yayınlar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.  

Anne ve bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştiriyorsunuz, Ar-Ge süreci nasıl ilerliyor, şuanki mevcut ürünler ve gelecek ürünler neler?

Ülkemizde her yıl yaklaşık 1.3 milyon bebek dünyaya geliyor. 0-3 yaş arası popülasyona baktığımızda da yaklaşık 4 milyon çocuk olduğunu görüyoruz. Bu da anne ve bebek ürünlerine olan ihtiyacı sürekli artırıyor. Uzman Ar-Ge kadromuzun çalışmaları anneler ve bebeklerinin ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor ve yeni ürünlerimizi portföyümüze ekliyoruz. Bebek beslenmesinden annelere özel ürünlere, banyo bakım ürünlerinden bardak kategorisine kadar geniş yelpazede ürün çeşitliliğimiz mevcut. En yeni ürünlerimiz arasında; bebeklerin gaz sancısını önlemek için özel olarak tasarladığımız Antikolik Biberon ile nazar boncuğu tasarımlı Nazar Boncuğu Serimiz yer alıyor. Ürünlerimizi ihtiyaç ve talepler doğrultusunda zenginleştirmeye devam ediyoruz.

40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyorsunuz. En güçlü olduğunuz ve en çok satış yaptığınız Pazar hangisi? Pandemi döneminde ihracat ülke sıralamasında değişkenlik oldu mu?

Sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesi ve farkındalığın artmasıyla sağlıklı ve güvenli ürünlere talep de artıyor. Anne ve bebeklerin değişen ihtiyaçlarına uygun

geliştirdiğimiz inovatif ürünlerimizi 40’ın üzerinde ülkede anne ve bebeklerle buluşturuyoruz. Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi, en güçlü olduğumuz ve en çok satış yaptığımız pazarlar. Emzik ve Biberon grubumuzun yanı sıra göğüs pompası ve meyve süzgeci gibi anneler için de yenilikçi ve pratik ürünlerimiz büyük ilgi görüyor.

Eklemek istedikleriniz?

Burda Bebek Ürünleri olarak pandemi döneminde üretimimize ara vermeden devam ettik. Sağlıklı, güvenli ve hijyenik çalışma ortamımızla COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi aldık. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan ve sanayi işletmelerinin COVID-19 ile mücadelesinde rehber olan "COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"ndaki tedbirlere uyarak, denetimleri başarı ile tamamladık.