Eski Türk Filmleri Afişleri Sergisi Sur Yapı Marka AVM’de

Eski Türk Filmleri Afişleri Sergisi Sur Yapı Marka AVM’de

Sur Yapı Marka AVM’de bugün başlayan Eski Türk Filmleri Afişleri Sergisi, 5 Aralık’a kadar devam edecek. Bursalıları Yeşilçam’da nostaljik bir yolculuğa çıkaracak olan sergide, ilk renkli Türk filmi olan Muhsin Ertuğrul imzalı “Halıcı Kız” filminin afişi de görülebiliyor.

Türkiye’nin en seçkin markalarını ziyaretçileriyle buluşturan Sur Yapı Marka AVM, ziyaretçilerini Nostaljik bir Yeşilçam yolculuğuna davet ediyor.  5 Aralık’a kadar Sur Yapı Marka AVM’de görülebilecek olan Eski Türk Filmleri Afişleri Sergisi, zemin katta ziyarete açıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane iş birliği ile Türk Sineması’nın 108. yılı nedeniyle düzenlenen sergide Milli Kütüphane özel koleksiyonunda yer alan 1950 ve 1960’lı yıllara ait elle çizilmiş ve boyanmış 20 Türk filmi afişi yer alıyor.

Halıcı Kız’ın afişi görülebilecek

1970, 1980, 1990 ve 2000’li yıllara damgasını vuran, bir çoğumuzun çocukluk ve gençlik yıllarında kimi zaman kahkahalarla, kimi zamanda göz yaşları içinde izlediğimiz 50 filmin afişinin de yer aldığı serginin en özel parçası ise ilk renkli Türk filmi olan Muhsin Ertuğrul imzalı “Halıcı Kız” filminin afişi. 

Türk sinema tarihinin kısa özeti

Türk sinema tarihinin kısa bir özeti niteliğini taşıyan sergide afişleri görülebilecek filmler arasında; Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerini üstlendiği Selvi Boylum Al Yazmalım, Kemal Sunal’ın başrolünü üstlendiği Tosun Paşa, Salako, Hababam Sınıfı, Fatma Girik’in büyük bir ustalık ile oynadığı Boş Beşik, Yılanların Öcü yer alıyor. Sergide ayrıca Yeşil Çam’ın birbirinden değerli oyuncuları Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Oya Aydoğan gibi geniş oyuncu kadroların sahip olan Neşeli Günler, Aile Şerefi, Bizim Aile, Hababam Sınıfı, Toşun Paşa, Mavi Boncuk, Köyden İndim Şehre, Gırgıriye’de Şenlik Var gibi filmlerin afişleri görülebilecek.