"Erkek üst gruba imalat yapan şirketler arasında ilk üçteyiz"

Sağlık sektörüne uzun vadeye yayacakları yatırımlar olduğunu söyleyen Karsal Örme Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Köksal, Perakende.org okuyucuları için soruları cevapladı

"Erkek üst gruba imalat yapan şirketler arasında ilk üçteyiz"

Bize Karsal Örme firmasından bahsedebilir misiniz?

Karsal Örme bir aile şirketi, Trabzon'da peştemal boyayarak başladığımız işi, büyüterek 1995 yılında Karsal Örme'yi kurduk. Şu anda Çorlu’da 35 bin metrekare üzerine inşa edilmiş entegre bir tesiste kumaş üretimi yapıyoruz. İlkokul yıllarından bu yana şirketin her departmanında çalışan biri olarak şu anda 400 kişiye istihdam sağlıyoruz.

Pandemi döneminde tekstil firmalarının çoğu maske üretti. Karsal Örme firması da üretim yaptı mı?

Pandemi sürecinde çok fazla firma maske üretimi yaptı. Bu durumu suistimal eden de oldu fayda sağlayanda... Bu yüzden maske üretimi yapmadık. Sağlık sektörüne uzun vadeye yayacağımız başka yatırımlarımız olacak.

Makine yatırımları yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Firma olarak deneme yanılma yolunu değil daha garanti olacak şekilde ilerlemeyi tercih ediyoruz. Yeni bir makina alacaksak piyasadaki hakimiyetine ve işleyişin ne kadar doğru olduğunu değerlendirerek karar veriyoruz. Bir makinanın işletme maliyetinin ucuz yada yüksek olması değerlendirmemizde olmuyor. Makina alımında ilk dikkat ettiğimiz ve en önemli unsur kaliteli ürün üretimidir.

Fabrikanızın yıllık üretim kapasitesi hangi seviyede? Pandemi döneminde artış oldu mu?

Yıllık üretim kapasitemiz 10.000 ton... 2020 ocak ayında 4 aylık üretim kapasitemizi doldurmuş durumdaydık. Türkiye’de piyasalar adeta coşmak üzereydi. "Çin’den kayan yüklü siparişler Türkiye ye geliyordu. Ancak bu durum beni tedirgin etti. Çünkü hayat felsefem kimsenin mutsuzluğu üzerine  mutluluk kurulmaz. Hissiyatım bu belirsiz durumun olumsuz gideceği yönünde oldu. Bu yüzden 2020 şubat ayı gibi sipariş alımlarını azaltarak ham madde alımlarını durdurduk. Hakikaten 2 ay sonra her şey durdu. Frene basmamdan dolayı herhangi bir zarar etmedik. Hemen kendime kemik bir ekip kurdum. İlk üç gün finansla ilgili kararlar aldık. Üçüncü günün sonunda üniversite zamanlarıma döndüm. Üretime... Ben hantal yapı sevmem. Hantallık maliyetleri yükseltir, seni geri bırakır. Bu süreç o hantal yapıyı görmemi sağladı. O açıdan pandemi sürecinde üretimle ilgili verimli bir süreç geçirerek güçlenerek çıktık.

Pazardaki payınız nedir?

 Erkek üst gruba imalat yapan şirketler arasında ilk üçteyiz. 

Ar-Ge çalışmalarınız ve yatırımlarınız nelerdir?

Kazandığımız her parayı işimize yatırdık. Her zaman kalıcı çözümler üretiyoruz. Sermayemizi atıl durumda tutmadık. Teknolojiye ayak uydurmak adına, alt yapımıza ve makinelerimize yatırım yaptık. Bu da büyümemize yardımcı oldu. Biz ar-geye showroomumuza çok önem veririz. Ürün çeşitliliğimiz çok yüksektir. Mesela, kimse bizim showroomumuza uğramadan yazlık veya kışlık koleksiyon hazırlamaz. Bu alanda örnek teşkil eden öncü bir şirketiz. Kapasitemizi hep dağıtmak isteriz. Çok büyük firmalarla çalışmayı tercih etmiyoruz. Karşımızda pazarlık gücü oluşturulmasını istemeyiz. Bazı büyük şirketler talep oluşturdu ama biz çalışmadık.

Sürekli büyüyen bir kurum olarak çalışanlarınızın bu başarıdaki payını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bugüne kadar "insana yatırım" yapmayı ön planda tuttuk ve aynı felsefeyle devam ediyoruz. Uzun yıllardır çalıştığımız deneyimli, kumaşa tat veren çok değerli arkadaşlarımızın yanısıra genç yaratıcı yeni ekiplerimizde var. Katkıları çok büyük...

Yıl sonu hedefleriniz ve 2021 beklentileriniz nelerdir?

2020 ile alakalı herhangi bir heder belirleyememiştik. Koşulların belirsizliğinden dolayı aylık hatta haftalık kararlar almamız gereken bir yıl geçirdik. 2021’in ilk çeyreğinden sonra pandemi şartlarının normale dönmesinden sonra üretim de %30 artış olacağını öngörüyoruz. Net hedeflerimizi 2021 yılının Aralık ayında tekrar revize edeceğiz.