Enflasyona endeksli tahvilde iskonto oranı yüzde 70’e yükseltildi

Enflasyona endeksli tahvilde iskonto oranı yüzde 70’e yükseltildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bankalara gönderdiği yazıya göre, TÜFE’ye endeksli kıymetlere uygulanan iskonto oranı yüzde 60’tan yüzde 70’e yükseltildi.

Karara göre Merkez Bankası, bankaların teminat havuzunda tuttukları enflasyona endeksli tahviller için uyguladığı iskonto oranını yüzde 60'tan yüzde 70'e yükseltti.

Yazıda bu değişikliğin, “Açık Piyasa İşlemleri fonlama yapısında DİBS ağırlığının artırılması” amacıyla yapıldığı belirtildi.

Yazıda ayrıca, “Strateji metni çerçevesinde TCMB piyasa işlemleri teminat havuzunda TL cinsi varlıkları destekleyici düzenlemeler yapılmaya devam edilecektir” ifadesine de yer verildi.

İskonto oranında yapılan değişiklikler ise 9 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Enflasyona endeksli tahvillerde iskonto oranının artması, bankaların bu tahvilleri teminat göstererek TCMB’den yaptıkları borçlanma miktarını düşürüyor.

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, enflasyona endeksli tahvillerle ilgili kararı şöyle yorumladı:

“Bankaların menkul kıymet portföylerinde TÜFE'ye endekslilerin ciddi bir ağırlığı vardı, son dönemde getirilen kurallarla teminat sepetinin sabit faizli DİBS enstrümanlarında yoğunlaşması amaçlanmıştı. Enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda bankalar TÜFEX'ler sayesinde aktif tarafında ciddi bir gelir sağlıyorlar. TÜFE'ye göre değişen getirilere sahip menkul kıymetler kamu açısından bir yük teşkil etmekte, bu nedenle son dönem teminatlandırma kurallarında TÜFE endekslilerden sabit faizli enstrümanlara doğru bir kayış olması isteniyor. Bu amaçla da TÜFE endekslilerin iskonto oranı yüzde 60'ten yüzde 70'e çıkarılmış görünüyor.”