Dünya Gıda Sektörü Türkiye'de Buluşacak

ITE Turkey tarafından bu yıl 27’inci kez düzenlenecek olan WorldFood İstanbul Fuarı’nda bu yıl rekorların tazelenmesi bekleniyor.

Dünya Gıda Sektörü  Türkiye'de  Buluşacak
Türkiye’nin gıda alanında en köklü fuarı olarak kabul gören Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı - WorldFood İstanbul, sektörün önemli meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının desteklerini alıyor. Kısa süre önce İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile iş birliği anlaşmasına imza atan WorldFood İstanbul, ETÜDER ile de anlaşma sağlayarak fuarcılık alanındaki konumuna güç kattı.


ITE Turkey tarafından bu yıl 27’inci kez düzenlenecek olan WorldFood İstanbul Fuarı’nda bu yıl rekorların tazelenmesi bekleniyor.


Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. WorldFood İstanbul Fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 1.000’den fazla markanın da katılımıyla gıda dünyasını birçok yeni ürünle tanıştırmaya hazırlanıyor. ITE Turkey tarafından düzenlenen ve gıda sektörünün en büyük buluşma noktası olan WorldFood İstanbul Fuarı, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin yanı sıra Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği desteği ile büyümesini sürdürüyor.


İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile yapılan anlaşma çerçevesinde; üyelerin ihracat arttırma faaliyetlerine destek sunularak, WorldFood İstanbul ile ihracatçı firmaların yurt dışı pazarlara açılmasında yeni fırsatlar yaratılması hedefleniyor.


WorldFood İstanbul bu yıl ev dışı tüketimin gerçekleştiği otel, pastane, yemekhaneler, fabrika, okul, hastane, restoran gibi mekânların tedarik zinciri olan ve Türkiye’nin en önemli markalarını bünyesinde barındıran ETÜDER ile de anlaşma sağladı. Bu anlaşma kapsamında Türkiye’nin ve dünyanın önemli ev dışı tüketim markaları fuarda yerini alacak.


Yapılan anlaşmalar; ulusal ve uluslararası etkinlikler aracılığıyla yurt dışındaki gıda sektörü oyuncularının ve üyelerinin WorldFood İstanbul 2019’da yer almasını teşvik ediyor.


Dünyada hızla gelişmeye devam eden gıda ürünleri ve gıda teknolojileri sektörlerini aynı çatı altında bir araya getiren WorldFood Istanbul Fuarı, yeni iş fırsatları ve iş birlikleri için platform oluşturmanın yanı sıra konferanslarla da sektöre bilgi akışını sağlamayı amaçlıyor. Fuarda ayrıca Türkiye’nin en önemli şefleri workshoplarıyla yer alacak.


2018 yılında 29 ülkeden 430 katılımcı, 133 ülkeden 16.085 ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuar T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), TÜGİDER (Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği), PAKDER (Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşletme ve Paketleme Sanayicileri Derneği), MARSAP (Marmara Bölge Satınalma Yöneticileri Platformu), PLAT (Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği) ve Aşçılar Derneği tarafından destekleniyor.


ETÜDER ile gerçekleşen iş birliğinden dolayı memnuniyetini dile getiren ITE Grup Bölge Direktörü Kemal Ülgen; “WorldFood İstanbul olarak ilk organizasyonumuzdan bugüne sektörün gelişimine öncülük etmeyi amaçladık ve bu hedef doğrultusunda paydaşlarımız ile iş birlikleri gerçekleştirmeye önem verdik. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile yaptığımız iş birliğinin ardından ev dışı tüketim (EDT) sektörünün tek sivil toplum kuruluşu olan ETÜDER ile de iş birliği gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz. Anlaşma kapsamında, ülkemizde ve tüm dünyada adından söz ettiren ev dışı tüketim markalarını WorldFood İstanbul’da ağırlayacağız” dedi.


İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Haluk Okutur ise; Türkiye’nin gıda ve yan sektörleri ihracatının oldukça yüksek olduğunu belirterek, WorldFood İstanbul 2019’un fuar esnasında ve sonrasında yapılacak iş birlikleri için katkısının çok önemli olacağına inandığını belirtti. İş birliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Okutur, “Gıda alanında faaliyet gösteren en önemli sivil Toplum Kuruluşlarının desteğiyle, Türkiye’nin lokomotif markaları bu fuarda bir araya gelecek. Kısa vadede yeni iş birlikleri açısından önemli olduğu kadar, orta vadede de Türkiye markaları ve katma değerli ihracat için katkısı yadsınamaz bir fuar olmasını bekliyoruz” dedi. Türkiye’nin gıda sektörü ihracatı ve markaların güvenilirliği açısından birçok alanda dünya liderliğine oynama gücü ve potansiyeli olduğunu belirten Okutur, “Gıda sektörü alanında gerçekleştireceğimiz fuarların da dünyadaki en saygın ve bilinir fuarlar olabileceğini düşünüyorum. ETÜDER’in de desteği, gücümüze güç katacaktır” dedi.


Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Başkanı Melih Şahinöz; “Ulusal ve uluslararası alanda en saygın ve tanınan markaları bünyesinde bulunduran bir dernek olarak hedefimiz; Türkiye’nin mevcut potansiyelini en önemli platformlarda anlatmak ve yeni iş birliklerine zemin hazırlamaktır. Bu nedenle, bu yıl ITE Turkey ile WorldFood İstanbul için anlaşma sağlayarak üyelerimizin gücünü uluslararası arenada duyurmak istedik” dedi.


Fuarın, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin katkılarıyla gerçekleştirilmesinin sektöre ve Türkiye markalarına güven tazeleyeceğini belirten Şahinöz: “ETÜDER, ev dışı tüketimde tedarik kanalının daha katma değerli üretim yapmasını ve kayıt dışı tüketimin engellenmesini sağlıyor. Derneğin temel amacı üyelerin dayanışma içinde faaliyetlerini sürdürmesidir” dedi.