DeFacto Tunus’a ilk mağazasını açtı

Yurtdışı mağazalaşma çalışmalarına bu yıl da devam eden DeFacto, Kuzey Afrika’da 9. mağazasını Tunus’ta açtı

DeFacto Tunus’a ilk mağazasını açtı

Yurt dışında yatırımlarına  devam eden DeFacto, büyüme hedefleri kapsamında Kuzey Afrika’yı öncelikli pazarlar arasına aldı. Bölgedeki 9. mağazasını Tunus’a açan DeFacto, Kuzey Afrika’da 2017 yılı içinde 13 mağaza daha açma hedefini gerçekleştirdiği takdirde yıl sonunda bölgede 20 mağazaya ulaşacak.

 

“Sahra Altı’nda yaygınlaşacağız”

 

Kuzey Afrika’nın en önemli merkezlerinden biri olan Tunus’a yatırım yapmaktan duydukları mutluluğu dile getiren DeFacto CEO’su İhsan Ateş, yıl sonuna kadar Tunus’ta ikinci mağazayı açacaklarını belirtti.  İhsan Ateş, “Kuzey Afrika’nın merkezi konumundaki Tunus, nüfus, finansal veriler ve lokasyon gibi avantajları barındırıyor. Stratejik planımız çerçevesinde Kuzey Afrika hattında yatırımlarımız devam edecek. Özellikle Fas ve Mısır’da derinleşip mağaza sayılarımızı her yıl artırmayı hedefliyoruz. Örneğin 2015 yılında Fas’ta 1 mağazamız vardı, 2016 yılını 5 mağaza ile kapattık.” dedi.

 

 “Globalleşme çalışmalarında örnek markayız”

 

Dünyanın pek çok yerinde faaliyet gösterirken, farklı bölgelerdeki tüketici taleplerine cevap verebilmek için yerel şartlara uygun üretim, pazarlama ve yönetim süreçleri geliştirdiklerini vurgulayan İhsan Ateş, “Globalleşme, sadece yurt dışında mağaza açmak demek değil. Global pazarlama stratejileri geliştirerek her coğrafyada müşteri beklentilerini iyi anlamak, yerel pazarın ihtiyaçlarına uygun ürünleri sunmak, hatta iletişim çalışmalarını da yerel medya tüketimine göre planlamak demek” dedi. Ateş, bu sayede birbirinden farklı dinamiklere ve kültürlere sahip yeni ve çeşitli pazarlarda geleneklere, alışkanlıklara, yaşam tarzına göre ürünleri belirleme, operasyon süreçlerini verimli yöneterek, doğru kanaldan ve doğru tonda iletişim yaparak, çevik hareket ederek ve sonuçta girdikleri pazarlarda sürekli başarıyı yakalayarak, Türkiye’deki ilk başarılı globalleşme hikayelerinden birini yazdıklarını ifade etti.