DeFacto halka arza mı hazırlanıyor?

Mark Mobius’un Templeton Fonu’nun da yatırımcıları arasında olduğu hazır giyim perakendecisi Defacto, konu hakkında bilgi sahibi 3 kişinin verdiği bilgiye göre uluslararası ve yerli 5 yatırım bankası ile gelecek yıl şirketin Borsa İstanbul’da halka arzı için çalışmaya başladı

DeFacto halka arza mı hazırlanıyor?

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynakların verdiği bilgiye göre DeFacto Perakende Ticaret AŞ, halka arz için Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc ve Ünlü & Co.’yu küresel danışmanlar olarak yetkilendirirken; İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. de yerli aracılar oldu. Halka arzın muhtemelen 2017 finansal sonuçları baz alınarak gerçekleştirileceğini belirten kaynaklar, arzın 2018’in ilk yarısında olabileceğini söyledi. 2016 yılında 2 milyar liralık (540 milyon dolar) hasılatı olan şirketin, 2017’de satışlarını 2,4 milyar liranın üzerine çıkarması öngörülüyor.

DeFacto ve adı geçen danışmanlar konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.


Kaynaklardan biri, ortakların halka arzdan 350 milyon dolara kadar gelir sağlamayı hedeflediğini söyledi. Templeton Emerging Markets Group altında yer alan bir fon 2015 yılında Defacto’nun yüzde 8 hissesini açıklanmayan bir fiyata satın almıştı. 


Kaynak: Bloomberg